banner851

banner614

İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU?

Düzce’nin su sorunu her geçen gün büyüyor. Yıllardır ilçelere yapılmayan atık su arıtma tesisleri yüzünden su kaynakları kirletilen, miadı dolan altyapı yüzünden pek çok mahalle ve köyde musluklardan çamurlu su akan Düzce, adeta hastalığın pençesinde! İstanbul’a su veren şehrin hem kirlilik hem de pahalılıkla boğuşması ise ‘Bu ne yaman çelişki!” dedirtiyor!

banner619
Yerel Haber 26.12.2017, 12:45 26.12.2017, 16:33
2624

Düzce, çevre ve hava kirliliğine karşı alarm verirken bir de su kirliliğinin esareti altında. Geçtiğimiz günlerde su sorununu gündeme getirdiğimiz “Düzce’ye neler oluyor?” başlıklı haberimizin ardından vatandaşlar çeşitli mahalle ve köylerden göndermeye devam ettiği “çamurlu su” video ve fotoğrafları ile tehlikenin boyutunu adeta gözler önüne seriyor.

Ne altyapı sağlam ne arıtma tesisi var!
Bir yandan artık eskiyen su boruları yüzünden içme suyuna karışan çamurla baş edilmeye çalışılırken, bir yandan da atık su atırma tesisi yokluğu nedeniyle dere ve nehirler göz göre göre kirletiliyor. Miadı dolan altyapının değişmesi gerektiği su kirliliği ile apaçık ortadayken, hala geçici çözümlerle çare aranması sorgulanıyor.

İstanbul’a su veriyoruz ama…
İstanbul gibi metropol bir şehrin su ihtiyacının karşılandığı bir ilde, Akçakoca dışında hiçbir ilçede atık su arıtma tesisi olmaması ve kirli suların direkt su kaynaklarına karışması da çevreye verilen zararın ürkütücü boyutunu ortaya koyuyor.

Tüketimin 2.5 katı fatura geliyor
Dört tarafı suyla çevrili Düzce’nin konu su fiyatları olunca en pahalı ücretleri ödemesi ise tepkileri beraberinde getiriyor. Düzce'de pahalılığı ile eleştirilen suyun metreküp fiyatına çeşitli kalemlerde alınan bedeller de eklenince fatura kabarıyor. Sayaç okuma, evsel atık gibi bedeller nedeniyle tüketim bedelinin neredeyse 2 buçuk katı fatura geliyor. Düzce Belediye Meclisi 2018 yılı için beher metreküp üzerinden hesaplanan suyun tüketim bedelini 20 metreküpe kadar olan bölüm için 2,29 lira, 20 metreküpten sonra suyun metreküp fiyatı ise 2,76 lira olarak belirledi.

“İnsan sağlığı bu kadar basit olmamalı”
Öte yandan temiz içme suyuna hasret vatandaşlar “Bir çare” diyerek ihbar hattımıza video ve fotoğraf göndermeye devam ediyor. Şaziye Köyü’nde sularının berbat durumda olduğunu söyleyen bir vatandaş Whatsapp İhbar Hattı’mıza gönderdiği fotoğrafların peşine yazdığı açıklamada, “Bu durumu haber yapmanızı ve sesimizi duyurmanızı istiyorum. Bu durum sürekli devam eden bir durum zaten. Eğer yardımcı olursanız çok seviniriz. Ben de bu köyde oturan hane halkı olarak sesimi duyurmak istiyorum. İnsan sağlığı bu kadar basit olmamalı.” ifadelerini kullandı.

“Hastalık saçıyor”
Ayten Tarık Gelen isimli başka bir vatandaş ise, “Lütfen Düzce Bahçeköyü’ndeki içme suyunun haberini de yapar mısınız? Çamur akıyor, içilmiyor, hastalık saçıyor.” ifadelerinde bulundu.

Düzce eski Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz döneminden beridir Düzce’nin sadece alınan geçici önlemler ve tadilatla kullanılmaya çalışılan, değişmeyen altyapısı da bu tehlikeye çanak tutuyor.

Haber: Ö. YILMAZ

Yorumlar (22)
kara murat 4 yıl önce
gıda tarım ve hayvancılık görevlilerine söyleyinde bizim belediyemize bu kadar pis çamurlu suyu yediden yetmişe içirdikleri için ceza yazsınlar ama nerede o sorumlular belediye akp hükümet akp kimi kime şikayet edicen ver cezayı normal vatandaşa nasıl olsa görevlerini yapıyorlar ya
Memet 4 yıl önce
iktidari degistirmesekte her secimde belediyeyi degistirelim ki herkes düzgün çalıssin kimse koltuk garanti bana kimse hesap sormaz demesin.bi deneyelim ne olacak.oylede maduruz boylede.kaybedecek neyimiz var.
Can . D 4 yıl önce
DÜZCEMIZDE SU ASIRI PAHALLI ÜSDELIKDE NE ICILIR BELEDIYE BASKANI VALI O MAKAM KOLTUKALARINDA BOSUNA OTURUYOLAR YETER BU REZILLIK PIS SU PIS KÖMÜR KOKUSU ELETIRIK TELERI YERIN ALTINA ALINMADI ALT YAPI SIFIR ULASIMMI BERBART DÜZCE AKCAKOCA HENDEK SAKARYA BOLU NEDEN BELEDIYE MODRN OTÖBÜSLERLE YOLCULUK EDILMEZ BASKAN NEDEN HE AVRUPADA YOK BÖYLE ESKI MÜNÜBÜS YOLCULUGU BASKAN YETER YA MÜNÜBÜS YOLCULUGU HANGI CAGDA YASIYORUZ BELEDIYE HIZMET ICIN VAR HIZMET YAPMICAKSANIZ OTURMAYIN O KOLTUKDA BASKAN
Bir yolcu 4 yıl önce
Yorum devamıdır biz bu suları kana kana icemicez eyyy koltuktakiler biz ne zaman temiz su içebileceğiz lütfen kul hakkı diye bi konu var unutmayın.
Bir yolcu 4 yıl önce
Bu şu konusu daha coook sular götürür camursa içme arıtma tak oho ıyimis ya yönetim neye yarıyor ver parayı sorma gerisini.istanbula gideriz şu içmeye bizim şu orda burdan temiz akiyordur
kımse konusmasın bosuna 4 yıl önce
bu adamlar bu işleri yaparken hepımız baktık sustuk,
bu adamlar düzcelı damacana içsin ne olur derken baktık
İstanbul daha öenmli düzceyide istanbula taşırız
düzcede ölende olur donanda olur derken kım ses çıkardı

beyler bayanlar şimdi yine bakıp görüp susma vakti
BUNLARIN BİR BİLDİĞİ VARDIR.BUNUDA ALLAH RIZA İÇİN YAPIYOLARDIR..
SEN KİMSENİN UMRUMDAMISIN KARDEŞİM
Watandaş 4 yıl önce
Belediyeden hiç bir açıklama yok .Ne güzel Ne güzel
Aromalı içecek! 4 yıl önce
Musluğunuzdan bedava aromalı içecek akıtıyorlar, yetmiyor isyan ediyorsunuz :) Avrupa bizi kıskanıyor, ver mehteri.
Tatava yapma ver oyunu AKP ye geç.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın