banner851

banner955

IRAKLI AİLENİN APARTMANDAN ÇIKMALARI İSTENDİ

Göreve geldiği andan itibaren ırkçı söylemleriyle gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın en son yabancı uyruklulara suyu 10 kat fazla fiyattan satma hamlesi ve ‘Bolu’dan gitsinler!’ söylemi acı meyvelerini vermeye başladı. Bolu’da, 3 çocuğu ve eşiyle birlikte yaşayan yabancı uyruklu Hüseyin Kerim, ‘çevre düzenine uymadıkları ve tenleri koktuğu’ iddiasıyla apartman yönetimi tarafından 45 gün içinde evlerinden çıkmaları istendi.

Yerel Haber 10.08.2021, 17:14
5205
IRAKLI AİLENİN APARTMANDAN ÇIKMALARI İSTENDİ
banner986

Irkçı söylemleri ve davranışlarıyla tüm Türkiye’de en çok konuşulan başlıklardan biri haline gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, son sözleri ve kararlarıyla yabancılara yönelik uygulamalar konusunda vatandaşları cesaretlendirdi. ‘Bolu’dan girsinler!’ diyerek en temel insan haklarından olan suyu yabancılara 10 kat fazla fiyattan satmaya hazırlanan Özcan’ın gündem olan sözlerinin ardından 3 yıldır Bolu’da yaşayan Iraklı bir aile ırkçı gerekçelerle yaşadıkları apartmandan çıkmaları istendi.

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Mahallesi Gülnar Sokakta bulunan 4 katlı apartmanın yönetimi, 3 yıl önce Türkiye’ye gelen ve aynı apartmanda 3 çocuğu ve eşiyle birlikte yaşayan Hüseyin Kerim’in 45 gün içinde evlerini boşaltmalarına yönelik karar aldı.

Aldıkları karar apartman karar defterine, “Yabancı uyruklu vatandaşların binamızda oturmasını istemiyoruz. 45 gün içerisinde binayı boşaltma kararı alınmıştır” şeklinde yazıldı.

Yabancılara kiraya verilmeyecek

1,5 yıldır aynı apartmanda yaşadıkları yabancı uyruklu aileyi evlerinden çıkarmak isteyen apartman yönetimi, apartmandaki dairelerin bir daha yabancı uyruklulara kiraya verilmeyeceği yönünde de karar aldı. Apartmanın girişindeki panoya yazılan notta, “09.06.2020 tarihinden itibaren aldığımız kararla yabancı uyruklu vatandaşlara daire kiraya verilmeyecek” denildi.

“Mecburen çıkacağım”

Kimseyle bir sorunu olmadığını ama mecburen apartmandan çıkacağını söyleyen ve elektirkçi olan Hüseyin Kerim, "Mülteci değilim, resmi izinle buradayım, vergi veriyorum, sigortam yatıyor" dedi. Kerim, “Yabancı uyruklu olduğumuz için kimse beni istemiyor. Hiçbir şey yok. Sadece yabancı olduğum için böyle yapıyorlar. Yemin ediyorum ne için bilmiyorum. Bütün mahalleye sorun hiçbir sıkıntım yok. Daha önce benim çocuğumun kavgası oldu. Şikâyetçi olmuştum ama Hakkı ağabey araya girdi. Şikâyetimi geri çektim. Mecburen apartmandan çıkacağım. 45 gün süre verdiler. Ev bakıyorum. İnşallah verirler ama belki de yabancı uyruklu olduğum için vermeyecekler. Bazı komşular acele etme dedi. Yanlış karar dediler” diye konuştu.

“Daha önce de yabancı uyruklu bir aileyi çıkardık”

Apartman yöneticisi Hakkı Elçin ise “Apartmanda yaşayanlar olarak ortak aldığımız bir karar bu. Daha önce alt katta da Suriyeliler vardı. Onları çıkarmıştık. Temizlik sorunları, ses sorunları vardı. Bir de 10 çocukları vardı. Rahatsız olup çıkardık. Bu arkadaşlardan da kişilik ve insanlıklarına Allah için bir şey diyemeyiz. Apartman ve merdiven temizliğiyle ilgili şikâyetlerimiz var. Yönetim olarak apartmana bir daha yabancı uyruklu kiracı alınmaması yönünde karar aldık. Irkçılık durumu söz konusu değil. Biz rahatsızlık duyuyoruz. Yapılan yemeklerden dolayı apartmanda koku fazla oluyor. Eşi hamile olanlar var. Yapılan yemeklerden dolayı baharatlı pişiriyorlar. Biraz da tenleri koktuğu için rahatsızlık oldu. Bu da karar almamızı tetikledi” ifadelerini kullandı.

(Öncü Haber/  İHA)

Yorumlar (30)
melikeye cvp 1 yıl önce
antalyada 2 kere afgan bayrağı diktiler suriyeliler buralar bizim der..Hayırmısın şermisin..Ülke bölündüde haberimiz mi yok..Senin gibilere meydanı bırakmayacağız..bu ülke kanla alındı..Beleşe gelip ülkeyi satmayız..Senin gibiler bu vatanı sahiplenmez..Sende onların yanında ol valizini hazırla...
melike 1 yıl önce
nesini sevdin göçmenlerin.çocukların geleceğini almalarınımı ülkeyi istila etmelkerinimi beleşe yaşamalarınımı yoksa neyii.ırkcılık değil.Senin gibi vatanı peşkeş çekenleride istemiyoruz..al afganlılarını suriyelilerini defol sende..
atınc.. 1 yıl önce
ten kokusu boşanma sebebidir..bilmiyosan öğren....bizde istemiyoruz..Al koynuna besle çok seviyosan ıraklı adamı...
düzceli halk. 1 yıl önce
Gayet Güzel açıklama..KEşke bizim apartmandada olsa...leş gibi olmazdı ortalık...
Atınc 1 yıl önce
Bunlar bi yemek yapıyo o pis kokudan apartmdanda durulmuyop.Zannedersin kedi köpek pişiriyo..leşşş gibi kokuyo ortalık..Gel al Atıunç 10 tanesini besle....
Ayşe 1 yıl önce
Bu ırkçılık değil.Bu insanları istemiyoruz.Şehir yaşamına adapte olamayanlar.Bizim apartmanda da vardı.Apartmanda yoğun bir koku oldu.Meğer çöplerini çatı merdivenine koyuyorlarmış.Yüksek sesle konuşurlar,kapının önüne ayakkabılarını çıkarırlar.Yemek yaparken daire kapısını açarlar.OFF OFFF
Melike 1 yıl önce
Yazıklar olsun ki Müslümanın Müslümana yaptığı ırkçı tutuma bak. Bu ülkede İngiliz Rus Ermenisi de yaşıyor. Müslüman bunu yapar mı zihniyetiniz batsın. Allah ıslah etsin bu şekilde düşünenleri...
melikeye cvp. 1 yıl önce
Sen çok memnunsan al evinde apartmanında besle..ırkcılık değil..herkes ülkesinde güzel..Sen kendine ülke ara.Biz istemiyoruz.Yarın çocuğun torunun mezarında sana lanet okumasın.bu kadar genç işsiz.ülke sessiz sessiz işgal ediliyor umurunda değil.yarın ülke arama.seni o araplar sınırda keser..hadi yAllah..
abbasa cvp.. 1 yıl önce
al evinde onlarla beraber 10 tanede afganlı besle..Yada vatansatıcıları gibi yAllah..topla eşyanı haydi sağdan sağdan...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31
açık