banner851

banner955

KABAK ŞENLİĞİ İÇİN SEFERBER OLUNDU

28 Aralık Cuma günü Anıtpark’ta startı verilecek olan 1. Düzce Kabağı Lezzet Şenliği’nin tanıtım toplantısı Vali Zülkif Dağlı başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Dağlı, Düzce’nin ekim ve verim açısından Türkiye’nin öncü illerinden olduğunu söylerken, Belediye Başkanı Dursun Ay, “Ben de bizzat kendim kabak üretimine başlamayı düşünüyorum” dedi. Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da markalaşma sağlanırsa projenin ilimiz için ciddi bir yatırıma dönüşebileceğine dikkat çekti.

Yerel Haber 25.12.2018, 14:41 26.12.2018, 15:23
1195
banner1032

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi işbirliği ve Kent Konseyi Kadın Meclisi organizasyonuyla bu yıl 28-29 ve 30 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan Düzce Kabağı Lezzet Şenliği’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında yapılan toplantıya Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen ve meclis üyesi kadınlar katıldı.

“Verimlilik sırlamasında Düzce Türkiye Birincisi”

Düzce’nin ekim alanı açısından Türkiye genelinde 6., üretimdeki verimlilik açısından 1.sırada yer aldığını vurgulayan Vali Dağlı şunları dile getirdi:
 “Kabak üretiminde ilimiz hatırı sayılır bir durumda. Dekar başına 4 ton üretimle verimlikte ülke sıralamasında 1.sıradadır. Fındık gibi kabak da bizim yöresel ürünlerimizdendir. Bizler bu ürünü sadece ülkemize değil dünyaya nasıl tanıtabiliriz? Bunun için bu şenliği düzenledik. Şenlikte halkımız da kabaktan kaç çeşit lezzet yapılabileceğini görecek. Bundan sonra da bu şenliğin daha da büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum.’“Ben de kabak üretimine başlayacağım”

Valinin ardından konuşan Belediye Başkanı Dursun Ay, “Bu projeden çiftçilerimiz kazanacak. Üretimi kolay ve raf ömrü uzun bir ürün. Bu ürünü dünyaya duyurmak için buradayız. Başta projeyi sunan Kent Konseyi kadınları olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kabak üretiminin kolay olduğuna da vurgu yapan Başkan Ay, “Çekirdeğini toprağa atıyorsunuz, büyüyor. Rafta kalma ömrü uzun. Ben de şahsen kabak üretimine başlamayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.“Markalaşma olursa ciddi bir yatırıma dönüşebilir”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Nigar Demircan Çakar ise, “Kabağın Ar-Ge çalışması mı olur mu? Deniyor. Elbette olur. Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Kabaktan cips dahi yapan hocamız oldu” açıklamasında bulundu.Burada sihirli sözcüğün markalaşmak olduğuna dikkat çakan Rektör Çakar, şunları söyledi:
“Biz projenin büyümesi ve ciddi bir yatırıma dönüşebilmesi adına her desteğe hazırız. Bunun için markalaşmak şart. Mesele kabaktan farklı farklı lezzetlere sahip 35-40 ürünü çıkarabilmektir. Umarız bu projede istenen markalaşma gerçekleşir ve ciddi bir yatırıma dönüşür.”“Master Şef değiller ama onları geride bıraktılar”

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen ise başta Vali Dağlı olmak üzere Düzceli ev kadınlarına bu fırsatı sunan ve destekleyen herkese teşekkürlerini sundu.
Ev hanımlarının master şef olmadıklarını ancak onları geride bırakacak kadar başarılı bir iş çıkardıklarını belirten Dikmen, “Eminim kadınlarımız bizleri en iyi şekilde temsil edeceklerdir. Kabaktan elde edilen lezzetler evet çok güzel ama bir de hem sağlık hem de güzellik kaynağı. Bir hekim olarak bunun için de ayrıca mutluyum” şeklinde konuştu. 

HABER: S. AYAN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
 

banner844
Yorumlar (17)
Yabancı 4 yıl önce
Bu haber ve konusu olan üründe kabak tadı verdi
KARNAVAL 4 yıl önce
Eskiden çok merak ederdim Brezilya karnavallarını sonra öğrendim ki ülkenin sıkıntılı günlerinde bu tür etkinlikler ile insanların sorunlarını unutturmak için imiş. Güzel fikir aklınıza gelmiş ama çok geç hem sıkıntılar ve hem de mevsimsel. Hadi hayırlısı bakalım.
kabak mış 4 yıl önce
kabağı bırakında maaşları ödeyin bir zahmet.
Köylü 4 yıl önce
Emeği geçen herkese teşekkürler. Fakat kışın ortasında değilde ekim sonu olsa sanki daha güzel olurdu.
Adore 4 yıl önce
Kolay gelsin Ülviye hanım başkanım.hiç bişey yapmayan sosyal etkileşim faydalarını bilmeyenlere Anıtpar kalabalığı yetecek.emeğine sağlık.sanatçı esat kabaklıyıda görmek isteriz.M.han
cemo 4 yıl önce
ekecek tarla bulursanız ekersiniz
VATANDAŞ 4 yıl önce
YA SİZ NERDE YAŞIYOSUNUZ ALLAH AŞKINA DÜZCELİNİN NEYE İHTİYACI VAR ONA KAFA YORUN..KABAK TADİ VERDİNİZ ARTIK GERÇEKTEN..GİDİN ARTIK
Yazık 4 yıl önce
Koca devlet neyle uğraşıyor biz Konuralp te bozuk yolumuz için muhatap bulamazken bak koca devlet ne işlerle meşkul çok yazık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu