banner851

banner614

KAÇAK AVCILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

banner619

Yığılca’da ormanların belirli noktalarına Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince fotokapanlar yerleştirildi. Yaban hayatını izleme çalışmaları kapsamında yerleştirilen fotokapanlarla kaçak avcılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

banner846
Yerel Haber 01.10.2017, 12:14 01.10.2017, 18:06
3112
banner844

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, yaban hayvanlarını izlemek için ülke genelindeki ormanlara 1581 adet fotokapan yerleştirdi. Yaban hayatını kayıt altına alınması için doğaya yerleştirilen fotokapanlardan Yığılca ormanlarına da konuşlandırıldı.

Geçtiğimiz günlerde Yığılca ormanlarının belirli noktalarına Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince fotokapanlar yerleştirildi. Konuya ilişkin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Şube müdürlüğümüzce yapılan biyoçeşitlilik izleme işi kapsamında Yığılca ilçemizde fotokapan kurularak sahip olduğumuz biyolojik zenginliğimizin ortaya konması ve korunması amaçlanmıştır.” denildi. Yaban hayatının sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla kurulan fotokapanlar ile bu hayvanların mevsimsel ve günlük aktiviteleri, il genelinde hangi dönemlerde hangi alanları kullandıkları saptanırken, yaşam alanları hakkında kesin veriler elde ediliyor.

Kaçak avcılığın engellenmesi hedefleniyor

Yığılca’da kurulumu tamamlanan fotokapanlar sayesinde kaçak avcılığında önüne geçilmesi hedefleniyor. Fotokapanlar ile yaban hayvanı yakalama ile kaçak avcılığın engellenmesi gibi koruma faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlanıyor. Ayrıca görüntülenmesi son derece zor olan nadir yaban hayvanları da doğal ortamlarında gözlemlenebiliyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (10)
Ritmci Fikret 4 yıl önce
Haram diyosa hacılar hocalar ilahiyatcılar daha uzatmaya gerek yok. Size yada yavrunuza zevkine biri ateş etse ne yaparsınız? Hadi cevap verin bakalım. Tüm canlılar Allahın emanetidir.
saçmalık 4 yıl önce
bu konuya ilahiyatçılar cevap verirse iyi olur, herkes kendince bir şeyler saçmalamasın artık, bu ne ya haram mı değil mi, birde bu foto kapanlar neden çok aşağılara takılıyor, zarar verirlerse ne olacak, hayvanların tesbiti için çok iyi
AVCI ALSIN DİYEMİ TAKILDI 4 yıl önce
herkes haramdan yazmış ben ilahiyatçı değilim, onu bilmem, bu kapanlar yaban hayvanlarını incelemek için çok iyi de avcıyı nasıl engelleyeceksiniz, o foto kapanlar eliyle dokunacak kadar alçak takılmış, bunu bir anlatın da öğrenelim
İlahiyatçı 81 4 yıl önce
Zinhar HARAMDIR! Bu niyetle olta almak, kanca bulundurmak, hayvan yaralamak dahi haramdır.
Etme kulum çekersin zulüm, ifritlere emir söyler düğümler attırırım, acıların alâsından taksit taksit tattırırım. Avlanmak HARAMDIR!
Keçi Hodoroni 4 yıl önce
Allah haram kıldı zaten. Daha ne oyup helal mekruh müstehap fetvaları aranmasın boşuna. Haram, haram, haram. Etide fişeğide trap atışı da serme atışı da haram! Bunu kurcalamaya kalkan dine muhalif olur görür gününü günden güne... Onların başına gelenler gibi olur. Yuva akıl dağılır.
ALPEREN 4 yıl önce
Bir şeyi Allah haram kılar, Allah'ın haram kılmadığı birşeye haram demek hadsizliktir. Avı spor için yapmak ve bir cana zevk için kıymet büyük yanlıştır.
AV HARAMDIR 4 yıl önce
Av yapıp ta huzurla gezen kaç kişi var! Faydalı işlerle uğraşın ölüm anında sıkıntı yaşarsınız. Mecbur değilsiniz. Kitaplar alın okuyun, spor yapın. Can yakmayın beddua alır üzerinize mahvolursunuz.
CİN TUZAĞI 4 yıl önce
Düzce'de kaç kişi av yüzünden alâkasız yerlerde mahvoldu. Biri kurşunlandı, biri çarpıldı, biri aklını kaybetti. Hayır gelmez bu işlerden. Karanlığa çeken av değil ifrit taifeleridir. Bu böyle biline. Gitmeye başlayınca onlara oyuncak oldun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın