banner851

banner614

KAZI SEZONU BİTTİ

banner619

Konuralp’te Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatroda kazı çalışmaları tamamlandı. Kazı ekibi, yaptıkları çalışmalar sonunda koridorlar ve orijinalliği bozulmamış taş döşemelere ulaştı.

banner846
Yerel Haber 05.09.2015, 13:07
4257
KAZI SEZONU BİTTİ
banner844
1. yüzyılda inşa edildiği belirtilen Karadeniz'in "Efes"i, Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatroda bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı. Kazı ekibi bu yıl 30 kişilik ekiple 36 gün Konuralp’teki saklı tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalıştılar.

Kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, "Verimli" bir sezon geçirdiklerini belirtti.


Ayengin, "Bizi ümitlendirecek mimari kalıntılar bulduk. Daha önce orkestra alanına giden bir koridora ulaştık. Bu koridorun zeminine inememiştik, onu tamamladık. Zemindeki taş döşeme orijinal haliyle korunuyor. Koridora inen merdivenlerimiz var, onlar da orijinal şekliyle gün yüzüne çıktı. Koridor, yaklaşık 5 metre derinlikte karşımıza çıkınca aşağıda bir oturma grubunun korunmuş olarak bizi beklediğini ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.
Ayengin, yeterli bütçe buldukları takdirde ekim ayında çalışmaların tekrar başlayabileceğini de sözlerine ekledi.
 
Yorumlar (14)
Tarihçi. 6 yıl önce
Karadenizin Efes''i demiş bir yorumcu.Doğru söylemiş. Gidip görenler efes in türk turizmine katkısının farkına varmışlardır.Düzce niçin kazanmasın.Ayrıca yerin altı ile üstünü karıştırmayın.Üstü belediyeye altı üniversiteye ait.Ünv.yi kutlarım.
utangaç 6 yıl önce
İnanıyorum ki 5 yıla kadar bu bölgede yapılanlar, şimdi dengesiz dengesiz konuşanları utandıracak... ama onlar o zaman da utanmayacak, çünkü utanma kabiliyetlerini kaybetmişler...
Kısmet 6 yıl önce
Tarih ortaya çıkarılıyor ve bundan birileri rahatsız oluyor. Bu neyin kafası yaa. Turizm denen şeyden haberi olmayan örümcek kafalı insanlar. Destek verme yerine eleştiri yapıyorsunuz. Ayıp yaa.
alim 6 yıl önce
ibrahim aykut devam eder sizin yerinize )))
olumsuz yorum yapma tarih 6 yıl önce
bir gün, konuralpi; safranbolu, hamamönü, beypazarı, odunpazarı gibi yerleşke yapıp istihdam ve ekonomik girdi sağlayacak bir başkan ve siyasiler olduğunda utancınızdan o spreyleri kendi suratınıza sürersiniz artık..ayıptır yahu şu olumsuz yoruma bak
el-seyyah 6 yıl önce
Güzel oluyor güzel... böyle gizemli yerlerin meraklısı çok. Görebilmek için yok Ürgüp görmesine yok ebesinin göreceğine gidiyoruz. Burnunun dibinde varmış ya işte. Çıkarın gün yüzüne de gezip görelim.tanıtalım. millet buralara gelsin.
kasabalı 6 yıl önce
Konuralp''in üstünü yaptınız da altı kaldı. Önce tozdan kurtarın. Asfalt yapın yolları Yıllardır köstebek yuvası gibi yazın toz, kışın çamur içinde gidiyoruz. Kimin umrunda antik tünel, turist mi gelecek sanıyorsunuz mahalleye
ahmet 6 yıl önce
lütfen koruma altına alın sayın yetkililer tinerciler çökmesin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık