banner851

banner614

KONGREYE TÜRKİYE DAMGA VURDU

Dünya Arıcılar Birliği Kongresine Türkiye Damgasını Vurdu. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan kongreye katılan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Türkiye büyük bir başarı göstererek kullanılan 238 oydan 135 ini alarak birinci oldu ve 2017 yılında yapılacak olan kongreye ev sahibi olma hakkı kazandığını söyledi.

banner619
Yerel Haber 07.10.2013, 11:06
216
KONGREYE TÜRKİYE DAMGA VURDU

Dünyanın en prestijli 10 kongresinden birisi olarak kabul edilen Dünya Arıcılar Birliği (Apimondia) Kongresi Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapıldı.


29 Eylül 2013 – 4 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan kongreye Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu da katıldı. Kongrenin son gününe kadar dünyanın dört bir yanından gelen akademisyenler tarafından arıcılık ve bal ile ilgili sunumlar yapıldı. Ayrıca kongre süresince fuar alanında her ülkenin bal ve arı ürünleri ile arıcılık alet ve ekipmanları sergilenmiş olup fuarı 5 bini aşkın kişi gezdi.
2017’de Türkiye ev sahipliği yapacak.


Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu Apimondia tarafından iki yılda bir düzenlenen kongrenin son gününde, 2017 yılında Apimondia’ya ev sahibi yapacak ülkeyi seçmek üzere seçim yapıldı. Türkiye, İtalya, İsveç ve Bulgaristan’ın aday olduğu seçimde Türkiye büyük bir başarı göstererek kullanılan 238 oydan 135 ini alarak birinci oldu ve 2017 yılında yapılacak olan kongreye ev sahibi olma hakkı kazandı. 2015 yılında yapılacak kongre ise Güney Kore’de yapılacak.


Kongreye katılan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, yaptığı açıklamada ‘’Kongrenin arıcılık sektörü açısından büyük önem taşıdığını, dünya arıcılığını tanıma fırsatı verdiğinden çok faydalı geçtiğini, ülkelerin arı ve bal ürünlerini tüm dünyaya tanıtma fırsatı verdiğini, arıcılık yapan çiftçilerin dünyanın dört bir yanında yapılan arıcılığı tanıma şansını yakaladıklarını, bilgi ve fikir alışverişinde bulunduklarını, akademisyenlerin yapmış oldukları çalışmaları sektörün dinleme olanağı bulduğunu söyledi.


İl Müdürü Harun Kabaoğlu, Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı 2017 yılı kongresinin Türkiye’nin ve arıcılığımızın tanıtımı için büyük fırsatlar vereceğini ve bu nedenle bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Haber; S.KAŞKIR

Yorumlar (0)