banner851

banner955

KONURALP’TE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Karadeniz Bölgesi’nin en eski antik kentine sahip olan Konuralp’in turizm kenti olması ve kalkınması adına hazırlanan 3 proje bugün hem protokole hem de kamuoyuna tanıtıldı. “Konuralp Turizm ve Kültür Merkezi” , “Antik Sanat Çarşısı ve Doğal Pazar” ve “Panoramik Seyir Terası” projeleri ile bir kültür ve turizm merkezi haline dönüşmesi hedeflenen Konuralp’teki çalışmalara ilişkin konuşan Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Hızlı bir şekilde güzel işler yapacağız.” dedi.

Yerel Haber 09.03.2018, 18:07 10.03.2018, 17:06
2891

Konuralp’in kalkınması ve tanıtımı için Düzce protokolü harekete geçti. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Konuralp Gölcükbaşı Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardından Düzce Belediyesi’nin Konuralp’te bulunan ek hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Dağlı ve Ay’ın yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Merkez İlçe Jandarma Komutanı Bahadır Karadağ, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ile Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı İmran Aktepe katıldı.

3 projenin sunumu yapıldı
Toplantıda Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı İmran Aktepe, geçmişten günümüze birçok kültüre ev sahipliği yapmış Konuralp’in kültür ve turizm alanında gelişmesi aynı zamanda bölgede yaşayan insanlar için de daha yaşanabilir bir belde haline gelmesi için hazırladıkları 3 projenin sunumunu yaptı.Konuralp Turizm ve Kültür Merkezi
Bu konulardan ilki Konuralp’e yapılabilecek Kültür ve Turizm Merkezi oldu. Konuralp’te özellikle gençlerin kültürel ve sosyal ihtiyaçları, meslek edinebilmeleri ve geçim kaynakları için bir an evvel yeni bir merkezin hayata geçirilmesinin sağlanması vurgulanarak, bu proje ile sportif ve sosyal faaliyetler, tiyatro, sinema, kadın ve erkeklerin el becerilerini geliştirebilecekleri sanat atölyeleri  ile maddi kazanç elde edilebilmesi amaçlı bölgeye kazandırılacak Kültür ve Turizm Merkezi’nin önem teşkil ettiği konusuna dikkat çekildi. Merkez için ise, Düzce Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Konuralp Polis Karakolu’nun bulunduğu jandarma karakolu olarak kullanılan alan, mülkiyeti maliye hazinesine ait eski sağlık ocağı yeri ve mülkiyeti üniversiteye ait 3 bin metrekarelik alanın kullanılabileceği önerildi.Antik Sanat Çarşısı ve Doğal Pazar
Bir diğer konu ise Konuralp’e kazandırılması ihtiyacı duyulan “Antik Sanat Çarşısı ve Doğal Pazar” oldu. Özellikle ev hanımlarının el emeklerini sergileyebilecekleri ve onları maddi kazanca dönüştürebilecekleri bir doğal Pazar ihtiyacına dikkat çekildi. Bu antik çarşı ve doğal Pazar için ise, Konuralp Terzialiler Mahallesi’nde Düzce Belediyesi’ne ait 2.derece sit alanı olarak tescillenen 2 bin 956 metrekarelik arsa ile bu projenin hayata geçirilebileceği vurgulandı.

Panoramik Seyir Terası
Son olarak ise havasının temizliği ile bilinen Konuralp’i panoramik görüntüsü ile de ön plana çıkartabilecek “Seyir Terası”… 360 derece dönebilen seyir terası için mülkiyeti Düzce Belediyesi’ne ait 173 metrekarelik bir alan öngörüldü.Yapılan toplantının ardından Konuralp’te bulunan pazaryeri, 40 basamaklar ve kazı alanında incelemelerde bulundu. Ziyaretler kapsamında Konuralp Bey’in Türbesi’nde dua da okundu.

“Çalışmaları hızlandıracağız”
İncelemelerin ardından Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 “Bugün günümüzü Konuralp’e ayırdık. Cuma’nın ardından Konuralp’te yaptığımız çalışmaları ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdik. Belediye başkanımız, rektör yardımcımız ve tüm kültür müdürlüğü ekibiyle birlikte bir çalışma gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemdeki çalışmaları nasıl hızlandırabiliriz. Çünkü 1 Haziran’dan itibaren kazı çalışmalarımız başlayacak. Şimdiye kadar olduğu gibi olmasın, en hızlı şekilde nasıl hızlandırıp belirli bir aşamaya getiririz Kültür Bakanlığımız ile de görüşüyoruz. Ayrıca meydan düzenlemesi ile ilgili çalışmalarımız var. Belediyenin hamamı ile ilgili restorasyon çalışmaları var. Ayrıca bizim valilik olarak burada düşüncemiz, gençlere dönük bir gençlik merkezi ve buradaki Konuralp Gazi’nin anısına uygun olarak yaşantılarına devam edebilecekleri bir gençlik merkezini nasıl hayata geçirebiliriz ona da bakacağız. Konuralp’te hızlı bir şekilde güzel işler gerçekleşecek.”“İyileşme hareketleri hızlı bir şekilde başlayacağız”

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise şöyle konuştu:

“Sayın Valimizle ortak hareket ediyoruz. Yapacağımız işleri birlikte koordine ediyoruz. Çünkü valiliğimiz ve belediyemizin işleri ayrı ayrı olduğu zaman iş ortada kalır. Dolayısıyla birlikte hareket ederek işleri eş zamanlı takip ediyoruz. Yaz da erken geldi bir an önce işlere başlayacağız. Burada restorasyon çalışmaları yapacağız. Dolayısıyla buranın şeklini bir değiştireceğiz. Konuralp’te iyileşme hareketleri hızlı bir şekilde başlayacağız.”Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (33)
Can . D 5 yıl önce
Konuralp one öyle evler dökülüyo ne den basediyonuz RESMEN HARABE OLMUS KONURALP KIM GIDÉR ORAYI GÖRMEYE ALT YAPI YOK ELETIRIK TELERI YERIN ALTINA ALINMAMIS TEK BIR AVM YOK PARK DESEN ZATEN YOK ZAMANINI GECIRECEGIN EGLENCE MERGEZI HIC YOK
boş laf 5 yıl önce
önce konuralpe doğru düzgün yol yapın da sonra kalkındırırsınız. illa birine kamyon çarpması mı lazım kaldırım yapabilmeniz için. cumhurbaşkanımız yatay yerleşim diyor siz deprem atlatmış ilde 10 kat 14 kata izin veriyorsunuz. köy yolunda hafriyat kamyonları ve kalitesiz asfalt bir araya gelince her yer köstebek çukuruna dönmüş durumda ama tabi seyir terası daha önemli insan can, mal güvenliğinden.
İlknur 5 yıl önce
Tarihi yerleri restore edip hamam yapıcağınıza ilk önce kanallarımızı, yollarımızı ve içme suyunu halledin ki foseftik çukurundaki pisliklerimiz yaptıklarınızı batırmasın..
Aa 5 yıl önce
Bu proje proje deniliyor, ne kadar destek alındı, ne kadarı kime verildi? Ne yapıldı? Nereye harcandı? İspatla mükellef değilim ama bir dedikodu dolaşıyor, muhtarlar paraları çok iyi(!) kullanıyormuş.
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Başlık güzel, Doğal Ürünler Pazarı gibi, içide doğal özgün olursa tam yerinde olur. Şöyleki, Adana portakalini pazarda satarsan hiç kiymeti yok. Her ürün sadece bu bolgeye gelenege has olmali.
Yalan 5 yıl önce
Seçim yaklaştı yine aynı yalanlar şahsen Ben bu yalanlarken az 100 kere dinledim sanırım bu 101 oldu siz konuralpe gelin rezilliği görün söze gerek kalmaz
vatandaş 5 yıl önce
kardüz yaylasıda 50 yıldır yatırımcı geliyo ok güzel şeyler oluyı deniliyo ama hiç bir çöpün kalktığı yok.
Bitmiş Konuralp. 5 yıl önce
M.Ö. 3 binli yıllara dayanan Konuralp'i bitirdiniz, mahalle yaptınız yetmedi ,şimdi de turizm dönüşümüymüş, Verrr mehteri, vaatlere devam sorgulayan yok nasıl olsa...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı az bulutlu