banner851

banner614

KÖYLÜLERİN İSTEDİĞİ OLDU!

banner619

"Termik santral istemiyoruz." diyerek yatırıma karşı çıkan ve girişimlerde bulunan köylülerin istediği oldu. Zorlu Enerji, Akçakoca'da kurmayı planladığı 1220 MW'lik termik santral projesinden vazgeçti.

banner846
Yerel Haber 06.10.2017, 11:52 07.10.2017, 12:56
4002
banner844
Zorlu Enerji, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde kurmayı planladığı 1220 MW’lik Kumpınar Termik Santral Projesi'nden vazgeçtiğini duyurdu.

Akçakoca’nın Çayağzı ve Akkaya köylerinin olduğu bölgeye kurulması planlanan termik santral projesinin durdurulması için yapılan girişimler karşılık buldu. Yaşadıkları bölgeyi olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle termik santrali istemeyen köylüler, konuyu muhtarlar Derneği Başkanı Rıdvan Acat'a iletirken, bunun üzerine başlayan girişimler olumlu sonuçlandı.

Yatırımı karşı çıkan köylülere kulak veren ve konuya el atan Bilim, Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün görüşmeleri neticesinde Zorlu Enerji Grubu'nun bu yatırımdan vazgeçtiği öğrenildi.

Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, önlisans başvurusu devam eden santral yatırımından, yapılan değerlendirmeler sonucu vazgeçildiği ve projeye ilişkin önlisans başvurusunu sonlandırmak için EPDK’ya başvurulduğunu belirtti.


Haber:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (9)
Öz gerçekçi. 4 yıl önce
Bu iş rüzgar ve güneş ile bal gibi de olur kardesim..Güneş yüzü görmeyen Almanya gunesten ne kadar enerji üretimi sagliyor? Adamlar tamamen doğal enerji kaynaklarına geçecekleri tarihleri bile belirlediler...bi de gerçekçi yazmış yalaka...
gerçekçi 4 yıl önce
Bu iş rüzgar ve güneş ile olmaz...
Orta ölçekli bir fabrika bir nahiyenin tükettiği enerjiye eş değer enerji tüketiyor.
Ülkenin enerjiye ihtiyacı var ..
Büyümeyi isteyip istemediğimize bir karar vermemiz gerekiyor artık.
Gerisi boş ..
Yuri 4 yıl önce
Bir de termal enerji var, Denizli de örneği de var. Memleketin her yerinde termaller mevcut ama kimsenin aklına gelmiyor.
RÜZGAR TÜRBİNİ KURUN 4 yıl önce
DAĞLARA ŞEHİRDEN UZAK YERLERE KUZEYLİ RÜZGARLARDAN YARARLANILAN RÜZGAR TÜRBİNLERİ KURUN ÇEVRECİ
hans 4 yıl önce
Akçakoca adamı ne anlarki termik santral e karşı çıkar
ozkan1299 4 yıl önce
anlamadıkları için direniş gösterip iptal ettirdiler hans efendi büyük bir ihtimalle kömürle çalışacak olan bir santral olacaktı bunu bir arastır bence hansss..
T. 4 yıl önce
Termik Santral nedir arkadaş? Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi yok mu?
çetin 4 yıl önce
Termik santral ile de rüzgar ve güneş enerjisinin hiç vermediği zararın 100 katını verirsin.
zor 4 yıl önce
rüzgar ve güneş enerjisi ile termik santralden elde edilen enerjini %1'ni zor üretirsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın