banner851

banner955

“KURALLARA UYMUYORUZ”

Düzce’de bir türlü önüne geçilemeyen koronavirüs salgınında vaka ve vefat sayısı her geçen gün hızla artmaya devam ederken Ramazan ayının ilk iki haftası için alınan ‘kısmi kapanma’ kararıyla artışın önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu süre sonunda yapılacak değerlendirmelerle sürecin devam edip etmeyeceğine karar verilecek. Peki, Düzce halkı bu konu ile ilgili neler düşünüyor? Öncü Haber Ekibi bu kez de hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını ve kısmi kapanma ile ilgili Düzceliler’e mikrofon uzattı. İşte Düzceliler’in düşünceleri…

Yerel Haber 15.04.2021, 17:00 15.04.2021, 16:35
1712
banner1032

Düzce’de hızlı bir artış gösteren yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınında tehlike çanları çalmaya devam ediyor. İl genelinde günlük ortalama vaka sayısı 300’e ulaşırken, salgına bağlı ölüm haberleri de peş peşe geliyor.

Düzce halkına göre ise bu durumun nedeni, vatandaşların salgına karşı alınan tedbir ve kurallara yeteri kadar uymaması.  Düzceli vatandaşlar salgındaki kötü gidişatı ve Ramazan ayının ilk iki haftası için getirilen 14 günlük kısmı kapanma uygulamasını Öncü Haber mikrofonlarına değerlendirildi.

Bazı vatandaşlar kısmı kapanma uygulamasını yerinde bulurken, 65 yaş üstü olan bazı Düzceliler de aşılarını olmalarına rağmen kendileri için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının adaletsiz olduğunu savundu. İşte Düzce halkının düşünceleri…

“Bu süreçte devletin vatandaşın yanında olması gerekiyor”

Aziz Yağız: “Ben Aziz Yağız emekliyim, koronavirüse karşı korunmamız gerekiyor. Devletin yapacağı pek bir şey yok. Gördüğünüz gibi yasaklansa bile millet dışarıda. Ben Kalıcı konutlarda oturuyorum gerekmedikçe de merkeze inmiyorum. İşini yürütenler için halinden memnun olanlar için tam kapanma olabilir ama geliri düşük insanların çalışması gerekiyor. Devlet vermiyor.  Ya evde açlıktan öleceksin ya da çalışıp evine ekmek götüreceksin. Ramazan geldi bir pide alabilmek için insanlar birbiri ile yarışıyor. Yapacak bir şey yok ki. Biz emekliyiz geçinebiliyoruz ama günü birlik çalışanlar için ne diyeceksin? İnsanlar geçinemiyor ki, herkes çıkıyor televizyonlarda söylüyor, her akşam hocalar çıkıyorlar televizyonda konuşuyorlar işleri tıkırında çünkü ağzı olan konuşuyor. Günü birlik çalışanlar, evine ekmek götürme ihtiyacı olanlar, kirada oturanlar yani devlet hangi birine ne yapabilecek?   Devletin bu süreçte vatandaşın yanında olması gerekiyor. En azından bu Ramazan ayında açları doyurması gerekiyor. Peygamber Efendimiz “komşun açken sen tok yatma” demiş ya, sen lüks yaşarken yanındaki açsa hele bir de yöneticiysen ve onları o durumda bırakıyorsan bilemiyorum ne derece Müslümanız o zaman”

“Kapanma en başta yapılmalıydı”

Ali Çetin: “Öncelikle Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ilk olarak maske mesafe ve temizliğe dikkat etmeliyiz. Biz 70 yaşındayız yaş konularına dikkat etmeliyiz. Kurallara uyarsak hepimizin bu süreci atlatabileceğine inanıyorum ben. Tam kapanma konusu gündemde şu an ama bunu en başta yapmaları gerekiyordu. Salgın dönemi boyunca tam kapanma önemliydi, biliyorsunuz diğer ülkeler salgını başında tam kapanma konusuna öncelik etti. İngiltere maskeyi attı biliyorsunuz. Bence de tam kapanma başta düşünülseydi daha iyiydi. Bu derece olmazdı kısıtlanmış olurdu.”       

“Kurallara uymuyoruz”

Selçuk Özçelik: Her gün bir insanımızın virüsten dolayı vefat etmesi insanımızdan kaynaklanıyor. Yapma denilen şeyi inadına yapıyorlar. Evlerinde oturmak yerine sokaklarda geziyorlar. Marketlere gidiyoruz ana baba günü her taraf aynı. Virüsün bu kadar yayılması tamamen bizimle alakal. Çoğu insan duyarsız, işi olan da sokakta, işi olmayan da. Muhtemelen bayram haftası tamamen kapanacak. Bayram dahi olmayacak. Herkes aynı şeyi düşünüyor.

“65 yaş üstüne getirilen yasaklar yanlış”

Seval Argun: “Söylenecek pek de bir şey kalmadı aslında, ortam belli zaten. Evden dışarı çıkmamamız lazım. Çıkmamıza rağmen bizi evlere kapatıyorlar. Ben iki doz aşımı da oldum. Aşılarımı olmama rağmen yasaklar bizi de etkiliyor. 65 yaş üstü insanlara yasakların gelmesini ben yanlış buluyorum. İnsanlar çürüdü evlerde. Yazık günah bu insanlara. Psikolojik olarak beden olarak çöktüler. İnsanları evlere kapatacaklarına başka bir çözüm yolu bulsunlar. Hiçbir çözüm yolu yok ise tamamen her yeri kapatsınlar. Bizim insanımız tam kapanmaya uymaz. Ben tam kapanma olacağını düşünmüyorum.”

“Tam kapanma sağlığımız açısından gerekli olacak”

Kadir Bozak: Allah hepimize, ülkemize yardım etsin. İnsanlar yeterince önlem almıyorlar. Benim bugün işim olamasa ben merkeze inmezdim. Bugün aşı olmak için sıramı da aldım. Tam kapanma halkımız için iyi bir şer değil ama sağlığımız açısından gerekli bir uygulama olacak. Ben tam kapanma olsun istiyorum. Vatandaşın evini geçindirebileceği alışverişini yapacağı yerler haricinde belirli saatlerden sonra geri kalan bütün yerler kapansın.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (2)
işçi 1 yıl önce
olan çalışana oldu hafta içi zaten akşama kadar işteyiz hafta sonu da kendini bilmezler yüzüne hafta sonu da eve kapanıyoruz kafeleri boy boy doldurdunuz şimdi sefasını sürün 2 hafta sonra tam kapanacaksak neyi bekliyoruz kapatın da ne olacaksa olsun artık bezdik vAllaha.
Faruk Taşdemir 1 yıl önce
Yasaklara uymuyoruz diyenler evde ebabil bokumu yiyeceğiz. Mecbur çalışıyoruz.
15
parçalı bulutlu