banner851

banner614

KURTLAR MANDA YEDİ

banner619

Düzce Merkeze bağlı Paşakonağı Köyü Merası'na saldıran kurtlar yaz boyu 74 manda yedi. Köylüler korku ve panik içinde… Bir an evvel tedbir alınmasını bekleyen köylüler adına konuşan Muhtar Metin Kılıç :"Kurtlar mandaları yiyor telef ediyor biz çaresiz bekliyoruz" dedi..

banner846
Yerel Haber 14.09.2015, 12:30
19076
KURTLAR MANDA YEDİ
banner844

Düzce'nin en büyük merasına sahip Paşakonağı Köyü'nde halk, kurtların parçaladığı manda ve malakları çaresizlik içinde sadece seyretmekle kalıyor..Bin 600  dönüm merada çoğu manda olan beş bin büyük baş hayvan olduğunu dile getiren köylüler, manda boyundaki kurtların gece sürü halindeki büyük baş hayvanlara saldırdığını belirtirken 74. mandanın da akşam kurtlara yem olduğunu dile getirdiler.Köylü panik içinde parçalanan mandaları ve manda yavrularını seyrederken  bir an evvel "kurtla ilgili " tedbir alınmasını bekliyor..

Efteni Gölü ile Melen Çayı'na yakın bölümde yer alan Paşakonağı Merası'na yaz boyu konulan çoğunluğu Mandalardan oluşan beş bin büyük baş hayvan yaz boyu merada açık alanda bakılıyor..Paşakonağı Köyü Muhtarı Metin Kılıç, merada bulunan büyük baş hayvanların büyük kurtlar tarafından zaman zaman saldırıya uğradığını son olarak 74. Mandanın da kurtların hışmına uğradığını söyledi.  

Yaz boyu 74 manda ve sığırın kurtların yemi olduğunu belirten Muhtar Kılıç, kurtların meranın hemen yanında bulunan Milli Parklar'a ait ormanlık alanda barındıklarını belirterek :"Kurtların manda boyunda büyük olduğunu düşünüyoruz. Çünkü böyle büyük hayvanı başka türlü bir kurt deviremez. Bunun için tedbir istiyoruz. Çare istiyoruz." dedi.

Meradaki mandaların kurtların istilasından ve hışmından kurtarılması için yetkilileri tedbir almaya ve çare olmaya çağıran köylüler :"Bu kadar mandalara saldıran böyle bir kurt korkarız yarın bir gün   insanlara da saldırabilir" diyerek korku ve çaresizlik içinde alınacak tedbirleri beklemeye başladı.Bir mandanın  3 ila 5 bin TL arasında olduğu düşünülürse zor şartlarda hayvanları beslemeye çalışan köyülülerin zararın boyutu ürkütücü rakamlara ulaşıyor.  

Haber;E.TAYHAN

Yorumlar (32)
sıradan. 6 yıl önce
wlwlwmin zekatının peşine düşen müslüman sen aynaya bak sıfatının zekatını ver ...ortada bir sorun var dile getirilmiş sadece.
Veli Duran 6 yıl önce
Yaz boyu 74 manda diyor haberde..Adam okumadan mesaj atıyor. Yaz boyu 74 tane diyor haberde ama okuma zaafı var bizim insanlarımızda..
ADAM â cevap pasakonakli 6 yıl önce
Sırf yorum yapmak için yapma yorum haberi detaylı oku ondan sonra yorumunu yap ayrıca inanmayan her kim varsa buyursun.köye gelsin sana detaylı anlatırlar...
paşakonagı 6 yıl önce
kurtoglu cok biliyorsan sen bak sütü pahalıysa malın zekatını verip vermedimiz allah bilir sana ispat etcekleri birşey yoktur kışın gel bakalım manda varmı dışarda
buarda sen kendi fitreni veriyonmu
ADAM 6 yıl önce
BİR GECEDE 74 MANDA İMKANSIZ...BU KURTLARI GÜNEYE GÖNDERİN ANLADINIZ SİZ ONU...
kurtoğlu 6 yıl önce
sanki mandaya çok bakım yapıyormuşlar gibi bide sütünü 10 tl kilosunu kymğın kilosunuda 40 tl satıyorlar çok emek harcıyorlry yaz kış dışarda vermessen zekatını halır hakkını birazda insaf aln kişilerde içsin yesin günah değillermi
köylü 6 yıl önce
ağaçtan düşen bir yprağın bile sahipsiz yere düşmediğini bilmemiz lazım yer yüzündeki bütün canlıların rızıklarını cenabı hak veriyor onlard rızıklarını yiyiyor mallrın zekatını vermiyen ler sadece manda desteklemesi gelsinde ne olursa olsun diye düş
tacir 6 yıl önce
Satılık kangal köpeğim var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık