banner851

banner955

MESLEK DEĞİL DESTEK KANUNU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 eğitim vizyonuyla alakalı olarak Eğitim Bir Sen Düzce Şubesi Başkanı tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, “Öğretmenlik Meslek Kanunu değil Destek Kanunu” çıkarılmalıdır dedi. Çelebi açıklamasında hazırladıkları taslağı da kamuoyuyla paylaştı.

Yerel Haber 26.12.2018, 14:44 27.12.2018, 16:20
1957

2023 yılı vizyonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nca öngörülen Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili olarak Eğitim Bir Sen Düzce Şube Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi tarafından yapılan açıklamada öğretmene meslek değil destek kanunu çıkarılması gerektiği ifade edildi.Eğitimin iletişimden beslenen, akli süreçlerin hakim olduğu ve ahlaki sonuçları olan bir süreç olduğunu dile getiren Çelebi, ‘Eğitim vazgeçilemez, devre dışı bırakılamaz, ertelenemez ve yok sayılamazdır’ dedi.

“Meslek Kanununa ihtiyaç var”
Resmî-özel öğretim kurumu ayrımı yapılmaksızın bütün öğretmenleri kapsayacak, öğretmenlik mesleğinin bütün boyutlarını ele alacak bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Çelebi, şöyle konuştu:

“Öğretmenlik mesleğini düzenleyecek bir kanuna ihtiyaç olduğu konusunda toplumda ve eğitimin paydaşları arasında bir mutabakatın varlığı kuşkusuzdur. Ancak bu mutabakatın, kanunun içeriği konusunda da aranmasının gerektiği şüphesizdir. Mesleğin bütün yönlerini kapsayan sistematik bir düzenleme yapılmadan, bu çok parçalı yapı altında öğretmenlik mesleğinin statüsünün yükseltilerek niteliklerinin geliştirilmesinin sağlanmasının mümkün olmadığı, meslek mensuplarının mesleği ifa süreçlerinin sürdürülebilir olmadığı görülmektedir. Öğretmenliğin bir kariyer mesleği, yöneticiliğin profesyonel bir meslek olarak değerlendirilmesi ve mesleki standartlara kavuşturulması isteniliyor ise bunu sağlayacak olanın bir meslek kanunu olacağı kuşkusuzdur.”

“Öğretmenlik Destek Kanunu Çıkarılmalı”
Açıklamada ayrıca toplumun tüm kesimlerinin taleplerinin dikkat alınması gerektiğine dikkat çekilerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu’na değinildi. Çelebi kanunun içeriğiyle ilgili beklentilerini şu sözlerle aktardı:

“2018 yılında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlık ve tasarım çalışmalarının, 2019 yılı için içinde ise geliştirme çalışmalarının tamamlanarak uygulamaya konulacağı kararlaştırılmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak, söz konusu hazırlık, tasarım ve geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla bir meslek kanunundan beklentiler ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içermesi gereken unsurlara ilişkin bir çalışma yaptık. Biz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmene destek kanunu olarak tanımlamasını sağlayacak bir içerikle yürürlüğe girmesini istiyoruz. Kanun ancak bu şekilde ölü doğma riskinden kurtulur, haklı talepleri ve beklentileri karşılayabilir. Bütün bunlar için eğitim paydaşlarının katkısına ve katılımına fırsat verilmelidir.”

Kanun taslak çalışmasını kamuoyuyla paylaştılar
Öğretmenler için meslek değil destek kanunu çıkarılmasını talep ettiklerini ifade eden Çelebi, kanunun öğretmenlik mesleğinin tanımından staj ve diplomalandırmaya, görev ve sorumluluklarından sendika ve sivil toplum kuruluşlarına katılımlarına kadar her konuyu kapsamı gerektiğini söyledi. Çelebi, hazırladıkları taslakla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

“Kapsam, öğretmen kavramı ve tanımı/betimlenmesi;öğretmenlik mesleğinin özellikleri, mesleki standartlar, temel ilkeler, mesleğe giriş; diploma, sertifika, sınav, staj süresi vb. şartları, öğretmenlerin hakları, görev ve sorumlulukları, mesleki yeterliğin gelişimi-kariyer basamakları, ödül ve disiplin uygulamaları, öğretmen istihdamı ve çalışma şekilleri-iş güvencesi, atama ve yer değiştirme ilkeleri,çalışma süreleri, mesleki yeterliğin kaybı ve süreçleri, eğitim kurumu yöneticiliğine atama, eğitim kurumu yöneticilerinin statüsü ve özlük hakları, eğitim kurumu yöneticilerinin hak, yetki ve sorumlulukları, öğretmenlerin eğitim kurumlarındaki konumu, öğretmenlik pratiklerinin incelenmesi, öğretmenin özdenetimi (akran değerlendirmesi), rehberlik, denetim ve teftiş süreçleri, öğretmenlere ve eğitim kurumu yöneticilerine ilişkin üst kurullar-etik ilkeler, şikâyet ve itiraz mekanizmaları, öğretmenlerin profesyonel gelişimini düzenleyen ilkeler, öğretmenlerin sendika ve sivil toplum kuruluşlarına üyelikleri; siyasal katılım ve eylemleri, mesleki özerklik-karar alma süreçlerinde öğretmenlerin katılımını sağlamaya yönelik tedbirler, eğitim-öğretim hizmetinin sunumu sırasında öğretmenlere karşı işlenen suçlar,detaylı,açık, net ve beklentileri karşılayacak şekilde yer almalıdır.”

Haber: S.AYAN

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (79)
Kadir 4 yıl önce
Ne oldu sesin çıkmıyordu bir anda yorumlar sana dönünce mi haberin oldu.hep ayni numaralar..artik yemiyoruz
İsmail ATAY 4 yıl önce
Bu haberin yorumlarını bugün bir arkadaş bahsedince gördüm. Öncelikle yorumlarla alakalı bilgim olmamasına rağmen adımı yazıp iftira edenlerle hakkımı helal etmiyorum. Diğer bir husus herkes takma isimle yazan birilerine ha bire cevap yazmış. Kim kimdir nedir necidir hiç biri bilinmeden yazılmış nice yorumlar. Yerim belli, telefonum belli, isteyen gelir istediğini yüzüme söyler.
Habil 4 yıl önce
Eğitim Bir Sen'e, seçimi kaybetmelerinden dolayı kinlerini kusan bazı zevat,Düzce'yi ve Eğitim Bir-Sen'i, İ.H'li olan-olmayan diye bölüp iftira atacak, sonra bunlardan İ.Hatibe ve Düzce'ye Hayır gelecek ha? Bu kafalara yazıklar olsun
Oyunbozan 4 yıl önce
Övgü okur çile yazar,
Satar dostu bulsa pazar,
Hiç acımaz kazar mezar,
Maske altındadır yüzü.
Mehmet 4 yıl önce
Yazıyı okudum çok önemli konulara değinilmiş. Açıklar,eksiklikler ortaya konulmuş. Konuya dikkat çeken arkadaşlara teşekkür ederim.
Şafak DUMAN 4 yıl önce
ÖĞ-DER ile aynı safta duramayan arkadaşların durum ve duruşlarını gözden geçirmeleri kendileri için hayırlı ve elzemdir. Tavsiye ederim.
Şafak DUMAN 4 yıl önce
Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak önce ahlâk ve maneviyat düsturuyla Hakkın ve haklının yanında olmaya, Hakkı hakim kılmak için çalışmaya bundan sonra da hiç bir çıkar gözetmeden devam edeceğiz. ÖĞ-DER ile....
Şafak DUMAN 4 yıl önce
ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak önce ahlâk ve maneviyat düsturuyla, Hakkın ve haklının yanında olmaya, Hakkı hakim kılmak için hiç bir çıkar gözetmeden çalışmaya
bundan sonra da devam edeceğiz.
Bu yolda herkesle çalışabileceğimizi, herkese kapımızın ve kucağımızın açık olduğunu bizi tanıyanlar bilir. ÖĞ-DER ile aynı safta duramayan arkadaşların durum ve duruşlarını gözden geçirmeleri kendileri için hayırlı olandır, tavsiye ederim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı az bulutlu