banner851

banner614

MÜSİAD’IN PROGRAMINDA KONUŞTU

MÜSİAD’ın düzenlediği “Güncel Ekonomik Değerler ve Katılım Bankacılığı” konferansında konuşan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, ekonomide güvenin en önemli unsur olduğunu kaydetti.

banner619
Yerel Haber 11.05.2018, 17:03 11.05.2018, 20:58
646

Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, konuşmacı olarak katılan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, MÜİSAD Düzce Şubesi Başkanı Vefa Pehlivan ve iş insanları katıldı.

“Amacımız, insanların zihninde yeni ufuklar açmak, orayı da projelerle doldurmak”
Vefa Pehlivan, 1990’da bir grup genç işadamının emekleriyle kurulan MÜSİAD’ın 28. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını belirttiği konuşmasında şunları kaydetti:“MÜSİAD olarak bizler iş dünyasını temsil ediyoruz. Bugün Türkiye’de ve dünyanın yeni düzeninde iş dünyası, faizden bağımsız plan yapamaz duruma geldi. Bunun için ekonomimizde, faizin etkisini en aza indirecek ya da tamamen ortadan kaldıracak yeni bir sistem oluşturmanın gerekliliğine inanıyoruz. Son yıllarda tüm dünyada yaşanan ekonomik krizlerin arkasında, mevcut finansal sistemlerin olabileceğinin konuşulduğu dünyada, MÜSİAD olarak faiz odaklı büyüme yerine, üretimi merkez alan insani finans sistemi üzerine çalışmalar yapmaktayız. Bu sistem, yeni dünyanın içinde bulunduğu kısır döngüyü parçalayarak, kaynakların üretime ve refaha yönelmesinin anahtarı olabilir. Bu felsefe paradan para kazanmaz, insani finans modelin merkezine üretimi koyar, üretime dayalı ekonomik modeli destekler. İnsani finans, topladığı kaynağı başka insanların hayatında bir fark oluşturmak için kullandığı gibi, kredi verirken de seçicidir. Yatırım yaparken insani ve ahlaki kriterleri göz önünde bulundurur. Bu model insanın para için değil, paranın insan için çalışmasını hedefler. MÜSİAD olarak amacımız, insanların zihninde yeni ufuklar açmak, orayı da projelerle doldurmaktır”

“Ekonomide güven çok önemli”
Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku ise şöyle konuştu:

“Ekonomide güven çok önemlidir. Eğer güven varsa, eğer gelecekle alakalı endişeniz yoksa, eğer bugün harekete geçmek, harekete geçmemekten daha anlamlıysa, o zaman ekonomi iyiye gidiyor. Güven aşılamadığınız zaman hiçbir şey yapamazsınız hangi ekonomi politikasını uyguluyorsanız uygulayın.

Türkiye’ye yabancı yatırım gelmiyorsa en önemli sebeplerinden biri kur”
Hem ekonomik krizlerde hem yatırım konusunda yaşanan sorunların en büyük sebeplerinden biri kurlardaki belirsizlik. Türkiye’nin bütün krizlerinde aynı zamanda kur krizi de yaşamışızdır. Ya sebep olarak ya da sonuç olarak. Bu kadar barizken, bu kadar psikolojik bir etkisi varsa, o zaman birazcık oturup ekonomi politikalarımızı bu kurla alakalı belirliyor olmamız lazım. Çok net. Çünkü bugün enflasyon yüksekse bütün sebebi kur olmasa bile en önemli sebebi kur. Geleceğe yönelik yatırım yapılmıyorsa, tek sebebi olmasa bile en önemli sebebi kurdaki belirsizlik. Bugün Türkiye’ye yabancı yatırım gelmiyorsa en önemli sebeplerinden biri kur.”

Programın sonunda Vali Zülkif Dağlı ve MÜSİAD Başkanı Vefa Pehlivan konuşmacı Melikşah Utku’ya hediye takdim ettiler. Program toplu çekilen fotoğrafın ardından son buldu.

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (4)
Vatandaş 3 yıl önce
15 yıldır istikrar yoktu demektir bu
.erken seçim olunca iktidar gücün büyük bir kısmını muhalefete kaptıracak.bu günkünden daha zor kararlar alacak.umarım ben haklı çıkmam.
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Yeteeeerrr dini sömürmekden vazgeçin artık faiz yemicez diye bu sömurücülere paralarını verenlerin kendi paralarıda uçtu kombassan ne oldu gurbetçileri intihara sürükledi şu arap sevdasınıda birakın kendi vatanlarına sahip çıkamıyorlar ya
A.Rıza ÖZÇELİK 3 yıl önce
Bereket Mensucat tan bankaya ne günler Rahmetli Turgut Özal kurdu şimdi Arapların olan banka. Kredi kartları işlemlerinin küllisini Yapı Krediye yaptıran finans kurumu, arkasında da "bu kartın mülkiyeti yapı ve kredi bankası aş'ye aittir" yazar. BEREKETLİ FAİZSİZ BANKA
nsm 3 yıl önce
bir ülkede bir kisinin khk'si ile özel veya tüzel kisi/kurumlarinin malina el konabiliyorsa orada 'güven' olur mu? onu söylememissin arkadas.