banner851

banner614

PATENT VE MARKA TESCİLİ ALINDI

Düzce Üniversitesi Ahşap İşleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Budakçı'nın elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Dumlupınar Üniversitesi akademisyenlerinden merhum Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şenol ile birlikte geliştirdiği ahşap modifikasyonundaki yeni yöntem için patent ve marka tescili başvurusu alındığı bildirildi.

banner619
Yerel Haber 27.01.2021, 10:00 27.01.2021, 09:35
498
PATENT VE MARKA TESCİLİ ALINDI

Düzce Üniversitesi Ahşap İşleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Orman Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Budakçı ve elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Dumlupınar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şenol’un birlikte geliştirdikleri “Termo-Vibro-Mekanik® (TVM)” yoğunlaştırma yöntemi için patent ve marka tescili alındığı açıklandı.

Çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Budakçı, alınan patent ve marka tescilinin danışmanlığını yaptığı merhum Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şenol’un doktora tez çalışmasında tasarlayıp ürettiği pres makinesine ait olduğunu ifade ederek, ilgili tez çalışmasının, Fen Bilimleri alanında “2019 Fuat Sezgin Yılı En iyi Doktora Tezi” ödülüne layık görüldüğünü, TÜBİTAK ve Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) koordinatörlüğü tarafından desteklendiğini belirtti.

Yaklaşık 3 yıllık bir Ar-Ge sonrası geliştirilen “Termo-Vibro-Mekanik® (TVM)” yoğunlaştırma yönteminin, hem sektör hem de tüketici için tamamen çevreci olduğunu ve sağlığı tehdit edecek hiçbir kimyasal barındırmadığını dile getiren Prof. Dr. Budakçı, özellikle düşük dirençli kavak ve göknar gibi ucuz ağaç malzemelerin; bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özelliklerini ‘sıcaklık, vibrasyon ve basınç’ kombinasyonu kullanarak iyileştirdiklerini, ekonomik değerlerini artırdıklarını ve kullanım alanlarını genişlettiklerini vurguladı.

banner844
Yorumlar (1)
Mete 8 ay önce
Mükemmel bir haber, emeği geçen herkese teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.