banner851

banner955

PAZARIN NABZI ÖNCÜ HABER’DE

Özellikle Köy Pazarı kurulmasından dolayı her Perşembe Düzceli vatandaşların akın ettiği Pazaryeri’nde bu Perşembe durgunluk yaşandı. Öncü Haber Ekibi olarak, Pazarın nabzını tutmak için Pazaryeri’nde bulunan Pazarcı Esnafına ve vatandaşlara mikrofon uzattık. Satıcılar maliyetlerden dert yanarken, alıcılar ise etiket fiyatlarından şikâyetçi.

Yerel Haber 07.10.2022, 13:00 07.10.2022, 15:45
1297

Uzun yıllardan bu yana Düzceliler tarafından bilinen ve tercih edilen, her hafta tıklım tıklım olan Perşembe Pazarı’nda bu hafta durgunluk hâkim.

Özellikle son zamanlarda artan maliyetler ve yüksek enflasyonun en çok etkilediği sektörlerden biri de şüphesiz Pazaryerleri.

“Hayat pahalılığının önüne geçilemiyor”

Hükümet tarafından enflasyonla mücadele kapsamında art arda açıklanan paketler de, artan döviz fiyatlarından kaynaklanan hayat pahalılığının önüne geçemiyor.

Konuya ilişkin Pazaryeri esnafı ve müşterilerine mikrofon uzatan Öncü Haber Ekibi, bir dokunup bin ah işitti. Kimi artan maliyetlerden şikâyet ederken, kimi fiyatların gereksiz yükseltildiği kanaatinde!

“Dünya genelindeki bu sıkıntı, tarım üretimiyle rahatlar”

Kimi vatandaş Dünya genelinde bir sıkıntı olduğuna dikkat çekerken, kimi ise tarım üretiminin desteklenmesiyle bu sorunların çözüleceği görüşünde…

İşte Pazarcı Esnafı ve Pazarda alışveriş yapan vatandaşların görüşleri…

Rıdvan Topçu: Düzce’nin Çavuşlar Mahallesi’nde oturuyorum. Fiyatlardan kim memnun ki? Memnun değiliz ama… Benim için fark etmiyor. Benim durumum var alıyorum ama olmayanlar için durum zor. Allah hepimize kolaylık versin ne söyleyeyim.

Özgür Çavuş: Devlet memuruyum. Fiyatlar kimine göre iyi kimine göre kötü de ben bile fiyatlar nerede daha iyidir ona bakıyorum. Allah herkese kolaylık versin.

“Bu sene her şeye zam geldi”

Fatma Yılmaz: Düzce’nin Soğukpınar Mahallesi’nde oturuyorum. Fiyatlardan memnunum. Bende köy de kendim yetiştirdiğim için emeğim bildiğimden dolayı normal. Geçen yıla göre pahalı ama bu sene her şeye zam geldi. Kendim de yaptığım için bana göre fiyatlar normal.

Fahri: Düzceliyim. Bazı ürünler iyi bazı ürünler gerçekten çok yüksek. Geçen seneye göre ise fiyatlar çok pahalı.

“Kalıcı Konutlarda ki Pazar daha pahalı”

Mevlüt Yücel: İstanbul’dan daha yeni geldik. Nitekim artık Düzceli olduk.  Fiyatlar normal yani semt pazarına göre burası daha uygun. Biz ona şaşırıyoruz. Organik mal, köylü pazarı diye buradan daha pahalıya satılıyor. Biz onun için Kalıcı Konutlarda oturuyoruz ama burayı tercih ediyoruz. Bana göre Kalıcı Konutlarda ki pazar daha pahalı.

Diğer bir vatandaş ise sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

Emekliyim, ismimi vermek istemiyorum. Düzceliyim. Fiyatlardan nasıl memnun olabilirim. Vatandaş geçinemiyor söyleyecek söz bulamıyorum. Devleti eleştirme babında da söylemiyorum ama bazı şeyler iki katı artarken burada pazarda 4 katı, 5 katı artması kötü, yani biz esnafı eleştirmek istemiyoruz, esnafla alakası yok bunun, geçen sene 3 liraya aldığımız şey bugün 5 katı, 6 katı oluyorsa bir yerde bir sorun var, sorunu biz çözemeyiz, sorunu devlet çözecek, millet çözecek.

Musa Sarı: pazarcıyım, esnafım, Düzceliyim. Sıkıntıyı esnaf çekiyor, fiyatlar çok yüksek, işçilik yüksek, köylü ne kadar memnun değilse, diyorsa bile bu köyden geliyor, yerinde de pahalı, vatandaş suçu esnafa atıyor, yeni gelenler de esnafa atıyor, esnaf bir şey kazanmıyor. Yükü esnaf çekiyor. Sabah kalkıyor 11’ de ,12’ de mal yapmaya gidiyor, malının başında akşama kadar uğraşıyor. O gün ki masrafını alamıyor, vatandaşa sorarsan hep suçlu esnaf, biz de alamıyoruz, bunun masrafını karşılayamıyoruz, en büyük sıkıntı burada, yukarıdan birileri diyor ki esnafı göster ama esnaf ne yapsın karşılığı yok bugün bu fasulye halde 25 lira, 26 lira, pazar da 30 lira vatandaş geliyor, hep siz yapıyorsunuz diyor, biz yapmıyoruz, yerinde böyle masrafların bir yerde kısıtlanması lazım, yakıt masrafı yüksek, araçların bakım masrafı yüksek çoğu esnafımızın aracı yok.

“Esnafın üzerinden sıkıntıların kaldırılması lazım”

Bizim en büyük sıkıntımız teşvik, vatandaş esnafı teşvik etse ne olacak bankalar parayı vermiyor çoğu damgalı, bu damgaları kaldırılması lazım, insan esnafın üzerinden sıkıntıların kaldırılması lazım, bugün devlet kanun çıkartıyor ama bankalar o parayı vermiyor esnafa, esnafın çoğu damga yemiş, senedi bozulmuş hastalık zamanında, çeki vurulmuş ödeyememiş, banka bu adama para vermiyor ki, onların temizlenmesi lazım ondan sonra belki esnafa yardım gelir. Açıklıyorlar esnafa şu paket, hangi esnaf alabiliyor? Alabilecek bir esnaf yok, kalmadı esnafın yüzde 80’ni sıkıntıda, bu paraları alamıyor, teşvik etse verdiği para faizli, faizi karşılayamıyoruz ki, faizi nasıl karşılayacağız. Devlet bana bedava para vermiyor ki faiz karşılığın da veriyor, ne kara yardım dese bile bir faiz var, hiçbir şey almasa bankalar işçilik masrafı alıyor sigorta masrafı bir dünya şey kesiyor esnaftan. Maalesef esnafın sıkıntısı bu. Çeşit bol vatandaş yetiştiriyor, fakat vatandaşın yaşayışı sıkıntıda, alamıyor 10 liralık domatesi alamıyor. Bu ne diyor bağırıyor artık, biber bugün 25 lira kışın bunun hesabını yaparız artık. 

Yorumlar (4)
Muammer taşkın 2 ay önce
Köylülerin sattıkları normal pazardan daha çok pahalı. Eee. Böyle olunca onlardan almıyorum. İşime gelmiyo
kunter 2 ay önce
mazotun litresi 28,50 tl. fiyatlar nasıl uygun olacak
düzceli 2 ay önce
aslında herşey ucuz fiatlar gayet uygun hükümet iyidemaaş veriyor bahane aramayın
Arar 2 ay önce
İyiki kriz pahalılık vardı kalabalıktan zor yürüyüp 3 kg domates almak için 10 dk sıra bekledim
Yeni Sayımız