banner851

banner955

POŞET KANUNUNDA ESNEKLİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "1 Ocak'tan itibaren manav, şarküteri ve ekmek reyonunda poşetler ücretsiz olacak" dedi.

Yerel Haber 27.12.2018, 11:41 28.12.2018, 11:39
10817
POŞET KANUNUNDA ESNEKLİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2019 itibarıyla başlayacak plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olarak temin edilmesine ilişkin uygulamanın usul ve esaslarını açıkladı. Kurum, aralarında meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet gruplarının ücretlendirmeye tabi olmayacağını bildirdi.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019'dan itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücreti karşılığı verilecek.

Bakan Kurum, plastik poşetlerin satışı, beyanı, geri kazanım katılım payı tahsili ile izleme, kontrol ve denetimine ilişkin hususların düzenlendiği plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esasları hakkında bilgi verdi.

Kurum, bir pet şişenin bin yıl, cam şişenin 4 bin yıl, metal kutunun 10 yıl, plastik poşetin 400 yıl ve pillerin ise 300 yılda doğaya karıştığını belirterek, "Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece yüzde 1'i geri dönüştürülebiliyor. Bir plastik poşetin geri dönüşümü ise yeni bir tane üretmekten daha pahalıya geliyor." dedi.
Türkiye'de plastik poşet kullanım miktarının yıllık yaklaşık 30-35 milyar adet olduğunu vurgulayan Kurum, Türkiye'de bir kişinin yılda ortalama 440 adet plastik poşet kullandığını söyledi.
Çevre Kanunu'na eklenen plastik poşetlerin ücretlendirilmesi yoluyla bu kullanım miktarının azaltılmasını amaçladıklarına dikkati çeken Kurum, "Yılbaşından itibaren market, mağaza gibi satış yerlerinde taşıma amaçlı kullanılan plastik poşetlerin 25 kuruş ücretle satılmasına yönelik düzenlemeyle kişi başı plastik kullanım değerini önümüzdeki yıl sonuna kadar hali hazırdaki değer olan 440 adetten 90'a indirmeyi planlıyoruz. 2025 yılında ise bu değeri 40 adete kadar düşürüp, diğer bir ifadeyle yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

KARGO VE KURU TEMİZLEME POŞETLERİ KAPSAM DIŞI

Kurum, yılbaşında başlayacak uygulamanın usul ve esaslarına göre hangi poşet türlerinin uygulamaya tabi olacağına ilişkin, "Plastik poşetler, faaliyet türü ne olursa olsun, uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tekstil, oyuncak, elektronik, gıda ve benzeri tüm satış noktalarında 1 Ocak 2019'dan itibaren asgari 25 kuruş olarak ücretlendirilecek." ifadesini kullandı.
Uygulamanın bazı poşet gruplarını kapsamadığının altını çizen Kurum, şöyle devam etti:
"Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek."

PLASTİK POŞETLERDE PROMOSYONA İZİN VERİLMEYECEK

Plastik poşetlerin, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyeceğini bildiren Murat Kurum, "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz." diye konuştu.

Plastik poşetlere uygulanacak taban ücretin ise her yıl piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan Ambalaj Komisyonunun önerisi dikkate alınarak, Bakanlık tarafından belirleneceğine işaret eden Kurum, belirlenen asgari ücretin altında ücret uygulanamayacağını dile getirdi. (Kaynak: haberler.com)
 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (27)
vatandaş 4 yıl önce
Heryere diktiğiniz saraylar kirletiyor cevreyi Sarayları dikmek için kestiğiniz ağaçlar yok ediyor doğayı
Vatandaş 4 yıl önce
Ya madem böyle bir karar alınacaktı, neden baştan poşet paralı olacak diyorsunuz? Zaten bu reyonlardan birinden bir şey alınca market poşet verecek ne anladım ben bu işten o zaman.
AKALIN 4 yıl önce
bunların derdi cevre mevde deyil bakanlığa sadaka 15 krş 15 krş sadaka toplıyçaz bakanlığa vay anassını yaa düştükleri hale bak çokta güzel kılıf uyduruyolar çevdee hadi ordan bee ne çevresi ayrıca poşeti 10 krş esnaf alamıyor senin poşetin kilo fiyatından haberin varmı yani siz bu uygulamayla esnafada maliyet yüklemiş olaçaksınız ALLAH sizi bildiği gibi yapsın inşAllah ...
Misafir 4 yıl önce
Poset ucreti duserse, poset satisi daha cok olur, maksat para kazanmak degil daha az sayida poset kullanmak, yurt disinda yillardir posetler ucretli, herkes cantasinda bez torba tasir,insAllah umkemin insani bu kuarallara cabuk alisir.
bilinç mi.. 4 yıl önce
öncelikle çöpler maddeye göre ayrıştırılıp atılmalı çevre bilinci sadece para ile olmaz. 15 kuruş işi de ayrıca düşündürücü değil mi..
Vatandaş 4 yıl önce
Bir yasa çıkartıyorlar sonra yasaya esneklik adı altında ilk deliği kendileri açıyorlar
Ezgi 4 yıl önce
aynen yurt dışında tanıdığım var biliyorum makinalar var cam için ayrı plastik için ayrı boş şişeleri atıkları atıp onun karşılığında makina kaç tane attığını sayıp ücret veriyo biz devletin kasasına para atıyoruz tam tersine amaç çevre falan değil ki ağaçları çevreyi çok korumak istiyosun binlerce ağaçları kesmeseydin yazlık saray için düşündükçe sinirleniyorum neden insana kadına hayvana saygı olan bi ülkede doğmadım da burda gerçekten çok isterdim.
taşralı 4 yıl önce
poşet parasının 25 kuruşun 10 kuruşu markete 15 kuruşu devlete aktarılacakmış gazetede okudum doğruysa.
Aa 4 yıl önce
Ama çevre korumak olsaydı, geri dönüşüm için poşetler kilo ile parayla satınalınırdı. Böylece dönüşüm sayesinde doğaya daha fazla plastik salınmazdı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu