banner851

banner955

PTT’NİN YIKIMINDA ÖNEMLİ GELİŞME

TMMOB Düzce Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, İstanbul Caddesi üzerindeki Merkez PTT Binası’nın yıkım kararına tepki gösterdi. Buçgün, geçmiş birikimin bugüne aktarılmasında tarihi bir belge niteliği taşıdığını belirttiği yapı için, “Kültür Varlık” olarak tescillenmesi taleplerinin reddedilmesini de “Postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlandı” olarak değerlendirdi. Böyle yapılar hakkında alınacak kararların vatandaşlara sorularak verilmesi gerektiğini savunan Buçgün, gerekli hukuki sürecin de başlatıldığını kaydetti.

Yerel Haber 19.03.2018, 11:23 20.03.2018, 13:51
4817

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Düzce Oda Temsilcilisi Sedef Sönmez Buçgün, bugün yaptığı yazılı basın açıklaması ile İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Merkez PTT Binası için verilen yıkım kararına tepki gösterdi.

“Geç Osmanlı Döneminin kültürel iklimini yansıtıyor”
Postane binasının yapım tarihinin 1800’lerin sonu 1900’lerin başına uzandığını kaydeden Buçgün, yapının mimari özellikleri hakkında şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Yapının eski fotoğrafları, sözlü tarih çalışmaları ve yapının bugünkü fiziksel durumu üzerine yaptığımız incelemelerde postane binasının, Geç Osmanlı Döneminin kültürel iklimini yansıttığını gözlemledik. Yapı bir asır içinde çeşitli fiziksel değişimler geçirmesine rağmen, bugün hala dış cephesinde, pencere düzenlerinde ve süslemelerinde, yan cephe giriş kapısı ve süslemelerinde, ahşap saçak oranlarında geçmişin izlerini işaret etmektedir. Dahası iç mekanda yığma yapım tekniğinin ürünü kalın duvarları, tavanda harman tuğla dolgulu sık tonoz döşemesi ile tarihin hem tanığı hem taşıyıcısı konumundadır. Geçmiş birikimin bugüne aktarılmasında bir tarihi belge niteliğindedir.”

“Yapının tesciline gerek görülmemesi, postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlandı”
Buçgün, binada 3 kuşağın hizmet aldığını ve kentin ortak mirası niteliğindeki böyle yapılara ilişkin bir karar alınacaksa bu kararın vatandaşların katılımı doğrultusunda alınmasının gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Yapının yukarıda değinilen karakteri, önemi dolayısıyla Mimarlar Odası Düzce Temsilciliği olarak yapının kültür varlığı olarak tescillenmesi yönünde çalışmalar yaptık. 6 Kasım 2017 tarihinde detaylı bir inceleme raporu ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna tescil başvurusunda bulunduk. Bu süreçte, Konuralp Müze Müdürlüğünün de Postane binası için daha önce Koruma Bölge Kuruluna tescil başvurusunda bulunduğu ve başvurunun reddedildiğini bizzat Kurul yetkililerinden öğrendik.

Süreç sonunda, 8 Mart 2018 tarihinde Koruma Bölge Kurulundan tarafımıza ulaşan, 24 Ocak 2018 tarihli karara göre postane binasının Kültür Varlığı olarak tescillenmesi kabul edilmemiştir. Yapının tesciline gerek görülmemesi, postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlamış ve yapı 10 Mart 2018 tarihinde boşaltılmıştır.”


“Hukuki süreci başlatmış ve konuyu mahkemeye taşımış bulunuyoruz”
Merkez Postane Binası’nın depremler sonucunda değil de imar baskısından yıkıldığını ifade eden Buçgün, Düzcelileri mimarlık mirası niteliği taşıyan binaya sahip çıkmaya çağırarak, “Tescil başvurumuza aldığımız red kararının ardından Mimarlar Odası Düzce Temsilciliği olarak, bağlı bulunduğumuz TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile görüşmelerimiz neticesinde hukuki süreci başlatmış ve konuyu mahkemeye taşımış bulunuyoruz” diye konuştu.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (24)
Komple yıkın 5 yıl önce
Düzce'yi komple yıkın, siz de rahatlayın biz de rahatlayalım. Zaten bir şey kattığınız yok memlekete.
vatandaş 5 yıl önce
tehlike saçan hasarllıbinaları yıkma çabası göstermizken !!! şehrin merkezindeki tarihi postane binasından ne istiyorsunuz .. vatandaşın razısını aldınızmı . bu mu şehircilik anlayışınız yazık size yazık ....
Yorumcu 5 yıl önce
Sehirde bir tane tarihi anlatan eser yok olani da bunlar yiknaya calisiyor.Bunlar hem tarih hem doğa dusmani
Eskidüzceli 5 yıl önce
Düzcemizin tarihini yıkamazsınız imza kampaysı başlatalım yine birilerine peşkeş çekmek için yıkamazsınız
ecdad 5 yıl önce
Ecdad mirası ahlaktır, giyim kuşamdır.Taş bina değil.Nokta!
VATANDAŞ 5 yıl önce
NE VARSA YIKIN RUHSUZ BİNALARLA KİMLİKSİZ ŞŞEHİRLER YARATIN.DÜZCE NİN ESKİLERİNE AİT HİÇBİR ŞEY KSLMADI.OSMANLIYIM DİYENLER SADECE İSTANBULDA 6000 CAMİ VE TARİHİ ESER YIKTILAR.BEĞENMEDİĞİNİZ LAİKLER TARİHE ÖNEM VERİR VE KORUR.
mt 5 yıl önce
işte tam bedevi kafası.. yakışır bize..durmak yok talana devam.. Araplar kabe çevresini talep etti, siz tüm Türkiyeyi.. Kendini Müslüman, Türk sayan cahil zavallılar.
Burası Düzce'nin Osmanlı döneminden kalan tek binası..
VATANDAŞ ABUZER 5 yıl önce
Deprem sonrası yıkılmayı bekleyen onlarca hayalet bina dururken PTT mi batmış gözüne "büyüklerimizin"?! Önceden seçim öncesi kaldırım taşları değişir, yollar asfaltlanırdı, çağ atlamışız belli ki.. Elbette yenilenmeye ihtiyacı vardır ama bi sırası yok mu bu işlerin?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
kapalı