banner851

banner614

RESTORASYON NİHAYET BAŞLIYOR

banner619

Akçakoca’ya giden yerli ve yabancı ziyaretçilerin vazgeçilmezi olan Ceneviz Kalesi’nin restorasyonu için bürokratik süreçlerin tamamlandığı açıklanırken bu ay içerisinde ihalesinin gerçekleştirilerek çalışmalara başlanacağı bildirildi.

banner846
Yerel Haber 04.05.2017, 11:50 05.05.2017, 14:52
3004
banner844

Akçakoca’nın en önemli tarihi turizm değerlerinden biri olan Ceneviz Kalesi’nde uzun süredir beklenen restorasyon başlıyor. Ceneviz Kalesi’nin bu ay ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalara başlanacak.

Tarihi Ceneviz Kalesinde yapılacak olan çalışmalar kapsamında ilk olarak kalenin şu anda görülen ancak büyük bir kısmının toprak altında kalan duvarları ortaya çıkarılacak. Kalenin giriş bölümündeki yüksek ve zarar olmuş kuleleri onarılacak. Kale çevresinde sosyal alanların oluşturulacak. Kent estetiğine ve tarihi dokusuna uygun çalışmalar yapılarak, Ceneviz Kalesi’nin yeni haliyle çekim merkezi olması ve ilçeye sosyal hareketlilik katması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici Ceneviz kalesi ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere değindi:

“24 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak olan ihale sonuçlanır sonuçlanmaz restorasyonuna başlanıp en doğru ve en uygun şekilde eserimiz ortaya çıkarılacak ve turizme kazandırılacaktır.”

Yorumlar (2)
Sadık körpeş 4 yıl önce
Hele sükür uyuyan belediye uyandı ancamı akıllarına geldi eskiden çok güzel di oralar tekrar canlanması lazım
ali 4 yıl önce
2018 yazında biter mi?