banner851

banner955

SAFRANBOLU’DAN DÜZCELİLER’E TARİH VE DOĞAYI KEŞİF DAVETİ

UNESCO dünya miras kenti Safranbolu'nun geleneksel hale gelen ve bu yıl 5.'si düzenlenen Saftan Festivali'nin ikinci gün etkinlikleri safran hasadı ile başladı. Yüzlerce kişiyle birlikte Öncü Haber ekibi de ‘mutluluk iksiri’ olarak anılan safranın tarladan sofralara olan yolculuğuna tanıklık etti. Etkinliğin paydaşlarından Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı ve TÜRSAB Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Üyesi Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, “Bütün Düzceliler’i memnuniyetle bekliyoruz.” diyerek Düzceliler’i Safranbolu’ya tarihi ve doğayı keşfetmeye davet etti.

Yerel Haber 23.10.2021, 13:45 23.10.2021, 18:43
1081

Tarihi evleri ve sokaklarıyla UNESCO’nun Tarihi Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu, son dönemde adını aldığı safran bitkisiyle turizmde sınıf atladı. Dünyada ‘mutluluk iksiri’ olarak bilinen boya, kozmetik ile şifasıyla ilaç ve gıda sektöründe kullanılan safran son yıllarda Safranbolu turizmi için de önemli bir çekim noktası haline geldi.

22-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ve Öncü Haber’in de daveti olarak takip ettiği 5. Safran Festivali nedeniyle yurt dışından ve yurt içinden yüzlerce turist safranın tarladan sofralara yolculuğunu izlemek için ilçeye akın etti.

Dün konuşmalar, halk oyunları ekibi gösterisi ve macun ikramıyla geçen birinci günün ardından festivalin ikinci gün etkinlikleri safran hasadı ile başladı. Kentin en büyük safran tarlasına sahip İsmail Yılmaz'a ait tarım arazisinde gerçekleşen etkinliğe çok sayıda vatandaş katılırken katılımcılar ‘mutluluk iksiri’ olarak bilinen safranı topladı.

‘İlgi her geçen yıl artıyor’

Etkinliğin paydaşlarından Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı ve TÜRSAB Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Üyesi Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, Safranbolu turizmini Düzceliler için Öncü TV mikrofonuna anlattı. Urgancıoğlu Ergüder, festival fikrinin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili,Festival fikri, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından 5 yıl önce doğan bir fikir. Başkanımız Sayın Şefik Dizdar’ın bir fikri. Fakat geçen 5 senede her sene artan bir hareketlilik kazandırdı şehre. O zaman kendi aramızda yapıyorduk. Sadece 30-40 kişilik bir protokolün ağırlandığı haldeydi. Şimdi tarlaya insanlar sığmıyor. Bundan çok büyük mutluluk duyuyoruz.” diyerek festivale her geçen yıl ilginin arttığını kaydetti.

‘Safranbolu tarihiyle biliniyor ama doğamız da bir o kadar muhteşem’

Safranbolu’nun sadece tarihiyle değil doğası ile de turizmde marka haline gelmesi için çalıştıklarını belirten Ergüder, “Bizim yapmak istediğimiz şey geceleme sayısını arttırmak. Bunu da ürün çeşitliliğini ve bölgemizdeki turizm çeşitliliğini arttırarak yapmak istiyoruz. Aslında elimizde mevcutta yeterince çeşidimiz var ancak bunları yeterince tanıtamadığımızı fark ettik. Sanıyorum Türkiye’de tarihimizi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olmadığımızı bilmeyen yoktur. Fakat doğamızın da bir o kadar harika olduğunu, Karabük’ün il bazında Türkiye’nin en büyük orman denizine sahip olduğunu birazcık eksik tanıttık. Biz dolayısıyla doğamızla birlikte bölgesel bir pazarlama içindeyiz. Bu tanıtıma ağırlık vermiş durumdayız ki Safranbolu’daki geceleme sayısını arttırabilelim. Bölgede Yenice, Pınarbaşı gibi bu bölge içinde aslında Safranbolu önemli bir yatak bankası. Dolayısıyla bu yatağı biz sunabiliriz. Etkinlik zenginliğini de bölgedeki diğer noktalardan destek alarak yürütebiliriz.” dedi.

Düzceliler’e ‘Safranbolu’ya keşfe gelin’ çağrısı

Safranbolu’ya 2 saat uzaklıkta bulunan Düzce’den de yılın her döneminde ziyaretçi aldıklarını belirten Ergüder, “Düzce’de gerçekten bizim de çok ciddi dostluklarımız var. Buraya 2-3 ayda bir zaman zaman kaçıyorlar. Çünkü bir kere gelmekle de bitmiyor. Mesela en son geldiklerinde safranlar açmıştı ilk kez safran tarlasına gelebildiler. Biz de çeşit çok. Lütfen gelin. Hem yol çok kısa, sizi yormaz. Hem de her geldiğinizde Safranbolu ve Karabük’ün yeni bir güzelliğini keşfedersiniz. Tüketmeden burada konaklayabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bütün Düzceliler’i memnuniyetle bekliyoruz.” diyerek de Düzceliler’i Safranbolu’ya tarihi ve doğayı keşfetmeye davet etti.  

‘Safranla çok sayıda ürün yapıyoruz’

Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muharrem Dumanel ise safranla çok sayıda ürün ortaya çıkardıklarını söyleyerek, “Bu güzel etkinlik, 5 sene önce safranımızı tanıtmak için İsmail Bey’in öncülüğünde başlayan bir etkinlik. Tabii Safranbolu’nun coğrafi işareti de Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na ait. Onu da takip ediyoruz. Safranın tanıtılmasında, üretilmesinde ve her türlü etkinlikte yardımcı olmaya çalışıyoruz. Safranla yapılabilecek her türlü imalatı yapıp satışa sunuyoruz. Her tanıtımın Safranbolu’ya bir katkısı var. Fuarlarda tanıtılıyor. Burada yapılan bu etkinliğin de Safranbolu’ya gelen misafirlerle memnun kalıyorlar. Gidip anlattıklarında buraya çok iyi katkılar sağlıyor.” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız