banner851

banner955

SEDAŞ UYARDI

SEDAŞ konut veya işyerlerinin sahibi ve kiracısı konumundaki tüketicileri bilgilendirmek üzere açıklamada bulundu ve elektrikte usulsüz kullananıma karşı uyarıda bulundu.

Yerel Haber 04.07.2014, 10:52
240
SEDAŞ UYARDI

KENDİ ADINIZA SÖZLEŞMENİZ OLMALI


SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, yaptığı yazılı açıklamada, yaz döneminde yazlık satışı ve kiralık konutlarda el değiştirme sayılarının arttığı belirtilerek, yazlık ev alanların, yeni ev veya işyeri kiralayanların, tüketici olarak elektrik alacakları perakende satış şirketleriyle, mutlaka kendi şahsi veya tüzel kişilikleri adına perakende satış sözleşmesi imzalamadan ve kendi adlarına abone kayıtlarını yaptırmadan, kesinlikle elektrik kullanmamaları gerektiğine dikkat çekti.
Güven tüketiciler için yaptığı bilgilendirme uyarısında, “İlk kez kullanılacak ve abonelik işlemleri daha önce yapılmamış olan binalarda da SEDAŞ ile bağlantı anlaşmalarının yapılması ve bu anlaşmalar yapılmadan önce elektrik bağlantısının da yapılmamış olması gerekir” dedi. Güven, Kaçak ve Usülsüz kullanımla mücadele kapsamında SEDAŞ’ın uygunsuz kullanımları tespit ederek, işlem yapmak zorunda olduğunu belirtti.


ELEKTRİKÇİLERE DE GÖREV DÜŞÜYOR

Güven, elektrik tesisat işlemleri yapan elektrikçilerin de yasal mevzuatı bilen kişiler olarak, bu konuda hassas davranmaları ve müşterileri olan tüketicileri doğru yönlendirerek, bağlantı anlaşması olmadan ve perakende satış sözleşmelerini imzalamadan elektrik kullanmamaları konusunda tüketicileri uyarmaları gerektiğini belirtti. Güven ayrıca kayıt dışı çalışan bazı elektrik tesisatçılarının müşteriden talep gelsin veya gelmesin, bağlantı ve perakende satış sözleşmesi olmayan tüketicinin şebeke ve sayaç bağlantısını yaptığının görüldüğünü ancak bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.


SEDAŞ’TAN HABERSİZ ELEKTRİK BAĞLANTISI


Güven, yaptığı açıklamada, panolarda montajı yapılan elektrik sayaçlarının bağlantı anlaşmalarının yapılmadan SEDAŞ’ın bilgisi dışında enerji bağlantısının yapıldığının tespit edildiğini, tüketicilerin, elektrik alacakları perakende satış şirketi ile perakende satış sözleşmesi imzalamadan abonesiz kullanım veya başkası adına elektrik kullanımı sonucunda cezai işlemlerle yasal yaptırımlarla karşılaştıklarını, hukuki problemler yaşadıklarını belirtti.

KESİLEN ELEKTRİĞİ KENDİ AÇANLAR


Güven, SEDAŞ tarafından borçtan dolayı kesilen elektriğin, tüketiciler tarafından borç yükümlülükleri yerine getirilmiş olsa bile SEDAŞ’ın dışında kendileri veya başkaları tarafından açılması ve bu şekildeki kullanılması, usulsüz elektrik enerjisi tüketimidir. Bunun böyle bilinmesi gerekir” dedi.

ABONELİĞİ SONA ERDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ


Güven ayrıca, “Adresinden ayrılan/taşınan tüketicilerin mutlaka mevcut perakende satış sözleşmesini iptal ettirerek, aboneliğin mutlaka kapatılmasının yasal mevzuat gereği zorunlu olduğunu belirtti ve tüketicilerin bilinçli olmaları mutlaka kendi menfaatlerine de olacaktır” dedi.

 

 

Haber,S.Kaşkır

 

 

 

 

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız