banner851

banner614

Sigara yasağına 3 gün kaldı...

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağının başlamasına 3 gün kala “Dumansız Hava Sahası Hareketi” hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için Düzce'de de çalışmalar başladı.

banner619
Yerel Haber 16.07.2009, 14:24
184
 Sigara yasağına 3 gün kaldı...

Sigara yasağı 19 Temmuz'da başlıyor. Türkiye genelinde konutlar hariç olmak üzere artık ortak kullanım alanı olan kapalı mekanlarda sigara içilemeyecek. İşletmeler, yasak olduğu halde sigara içilmesine izin vermesi durumunda 2009 yılı için 560 lira ceza ödemek durumunda kalacak. İhlalin tekrarı halinde ise bu ceza 5 bin 600 liraya kadar çıkacak. Konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın kuruluşlarına yönelik ziyaretler de başladı. Vali Yardımcısı Osman Demir, İl Sağlık Müdürü Ersin Şimşek, Sigarayla Savaşanlar Vakfı Üyesi Burhan Tutkun ve il sağlık müdürlüğünde görevli bir grup personel televizyonumuzun yönetim kurulu başkanı Önder Tonyalı'yı ziyaret ederek “Dumansız Hava Sahası Hareketi” hakkında bilgiler verdi. Vali Yardımcısı Osman Demir, sigara yasağının 19 Temmuz'da başlayacağını hatırlatırken bu vesile ile sigara içen vatandaşları sigarayı bırakmaya davet etti, sigarayı bırakamayanları ise ortak kullanım alanlarında sigara içmemeleri konusunda uyardı. 
İl Sağlık Müdürü Ersin Şimşek ise, “4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun Hükümlerinin Uygulanması” konulu genelgenin Resmi Gazete'de yayımlandığını belirtirken, işletmelerin sigara yasağına uymaları gerektiğini vurguladı. İşletmelerin sık sık denetleneceğini vurgulayan Şimşek, sigara içilmesine izin veren işletmecilere ceza kesileceğini söyledi.

banner844
Yorumlar (0)