banner851

banner955

'SU'DAKİ FARK!

Düzce, su kaynaklarında baş gösteren ve hala kalıcı çözüm getirilemeyen sıkıntılarla boğuşurken, yanı başımızdaki iller, sınırları içerisinde yer alan suyu korumak için online takip sistemi üzerinde çalışıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi kurduğu Havza ve Etüt İzleme Birimi ile şehir genelindeki yüzeysel ve yer altı su kaynaklarının tamamını kapsayacak bir çalışma yürüttü. Bu çalışma ile her bir su kaynağı için karne hazırlanacak.

Yerel Haber 06.03.2018, 14:11 07.03.2018, 14:45
2058
banner1032

Düzce'de 'pahalı' ve 'kirli' tepkisi
Su kaynakları açısından oldukça zengin olan Düzce'den İstanbul'a bile su taşınırken, içerisinde yaşayanların kullandığı suyun pahalılığı ve kirliliği sık sık tartışmaya açılan konuların başında geliyor. Bir kaç yıl öncesine kadar sadece köylerden 'kirli' su tepkisi yükselen Düzce'nin merkez bağlı mahallelerinde de son dönemde aynı sorunun baş göstermesi yetkilileri gerekli önlemleri almaya itti. Yaklaşık 10 yıldır ilçelere kurulması beklenen atık su arıtma tesisleri için bekleyişin devam etmesi, artık miadını dolduran içmesuyu şebekesi hatlarının yenilenmemesi ve borularda meydana gelen arızalar gibi bir çok nedene bağlı olarak su kaynaklarında zaman zaman problemler ortaya çıkan Düzce'deki bu mevcut sıkıntılar, şehrin yeni gelişmelesin gerisinde kalmasına yol açıyor. İçmesuyuna yönelik tüm altyapı sorunlarını çözen iller artık suyun kalitesini korumak ve yükseltmek için çalışıyor. Buna son örnek Sakarya Büyükşehir Belediyesi oldu.

Ciddi yatırımlar yapılıyor
Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Sakarya’ya alternatif su kaynakları kazandırmak için ve mevcut su kaynaklarını korumak için ciddi yatırımlar yapıyor. Bu doğrultuda şehir genelinde su temin edilen ve edilecek olan alanlarda içmesuyu kaynaklarının gerek kalite, gerek miktar olarak analizlerini yapılarak, su kaynakları kayıt altına alıyor.

Suyun miktarı ve kalitesi test ediliyor
Konuya ilişkin bilgi veren SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Sezar Ercan, “Havza ve Etüt İzleme Birimi'miz ilimiz sınırları içerisinde yer alan su kaynaklarından numuneler alıyor, bu kaynaklarda ölçümler gerçekleştiriyor. Böylece suyun miktarını ve kalitesini test ediyoruz. Daha sonra laboratuvarlarımızda bu numuneleri tüm parametreleri bakımından inceliyoruz. Suyun bulunduğu bölgenin özelliğini ve bölgenin su ihtiyacını değerlendiriyoruz. Bu çalışmalarımızla kaynağın korunmasını, kullanılmasını ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını hedefliyoruz. Bu verilerin kayıt altına alınmasının gelecek nesillerimiz için kıymetli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Online takip
Yüzeysel ve yer altı sularının tamamını kapsayacak bir çalışma yürüttüklerini belirten Ercan, “Çalışmamızla belirlenen periyotlarla alınan numuneleri ‘İçmesuyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik’ kapsamında izleyecek, her bir su kaynağı için karne hazırlayacak, bu karneleri coğrafi bilgi sistemi ve SCADA ortamından online takip edebileceğiz. Bu sayede bir havzanın su potansiyelinin öncelikle havzanın içerisinde değerlendirilmesi, suyun kalite ve miktarına göre planlama yapılabilmesi, ihtiyaç yaşanması veya olası kuraklık dönemlerinde alternatif kaynaklara başvurulması sağlanacak. İzlenen analiz parametreleri ile su kalitesi ve miktarını olumsuz yönde etkileyecek değişiklikler tespit edilerek, kirlilik etkenleri kaynağında bertaraf edilebilecek.” ifadelerini kullandı.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (13)
Aa 5 yıl önce
Aman.... Yatırım yapmak için milyonlardan aşağı adım atmıyoruz. Bir de sudan bahane olmasın.
kadir 5 yıl önce
işi bilmeyen adamlarla bu su işi bundan öteye gitmez.
Kabalaklı 5 yıl önce
Bizim Düzce bu gidişle ileride k9pek sidiği içecek gibi ha İstanbul nasılsa bedava su temin ediyor ya o nedenle ses çıkmıyor. Bakan da inadım inat İstanbul da sidikli su içereğim diyor
Bir yolcu 5 yıl önce
Aha su sorunumu ya arkadaşlar bu sorun bitmez .biterse başka masal kalmaz hikaye dinlemeye devam. Birliiik uyuma su konusunda bi açıklamada sizden gelsin artık.bu milletin parasıyla bu milleti mikroplu suya mahkum etmeyin .
Vatandaş 5 yıl önce
Fotograftaki 10 bin kişinin su içtiği istilli gurup suyu .yetkililere duyrulur artık yeteeeeeeer.
Köylü 5 yıl önce
İstilli gurup suyu bildim bileli yagmur yagdımı bir hafta çamur gibi akıyor.45 yaşındayım hepde hükümetimizin yanındayım.fakat harbiden yeter ya.yagmur yagdımı felaket.büyüklerimizden bi incelesinler.hep hikaye anlatıyor muhtarlar.
Köylüye 5 yıl önce
45 yaşına kadar hem sıkıntıları görüp hemde aynı tarafa oy vermek ve hala uyanmamak. problem bu zaten
Duyarlı 5 yıl önce
İNANIYORUMKİ DURSUN BAŞKAN BU SIKINTIYI ÇÖZECEK..
VE KALICI OLACAK ÇÖZECEKTİR.
Aritmaci 5 yıl önce
Arıtma taktirin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
kapalı