banner851

banner614

TARİHİ DOKUYA TARİHİ ÇEŞMELER

Tarihin izlerini taşıyan çok sayıda yapının bulunduğu Yığılca’da belediye tarafından başlatılan çalışma ile nüfus yoğunluğu olan noktalara Osmanlı ve Selçuklu motifleri ile süslenen çeşmeler inşa ediliyor. 

banner619
Yerel Haber 25.12.2017, 13:52 26.12.2017, 14:47
1518
Yığılca’da yeni yapılan çeşmelerde kullanılan motiflerle geçmiş günümüzde yaşatılıyor. Selçuklu ve Osmanlı mimari motifleri ile süslenen çeşmeler Yığılca kent merkezinde yerini almaya başladı. Geçmişi Selçuklular’a kadar uzanan Yığılca’da belediye tarafından halkın ihtiyaçlarına yönelik ilçeye kazandırılan çeşmeler, Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtacak şekilde inşa edildi.

Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit; "Bilindiği üzere ilçemizin tarihi geçmişi Osmanlı’yı aşıp Selçuklu dönemine kadar gidiyor. Biz atalarımızın mirası olan bu topraklarda onların hatıraları üzerinde yaşıyoruz ve hatıralarını yaşatıyoruz. Bu güne kadar ki çalışmalarımızın bir bölümünde ilçemizdeki tarihi çeşme, konak, camilerimizin onarımını üstlenmiştik. Kapsamlı olarak bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun yanında ilçemizi görsel açıdan da zenginleştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemizin dört bir köşesine yaptığımız yapay şelalelerin ardından, şimdi de tarihi dokumuza uygun olarak Selçuklu mimarisini baz alarak tarihi çeşmelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz. Çeşmelerimi belirlediğimiz farklı alanlarda konumlandırmaya başladık. Sırasıyla belirli sokak ve mahallelerimize yerleştireceğiz. Biliyoruz ki bu tarihi çeşme çalışmamız ilçemize hem görsel açıdan bir değer katacak, hem de halkımızın ihtiyacına cevap verecek yararlı bir çalışma olacak. Tüm hemşehrilerime hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı. 

C. ÜSTÜNER
banner844
Yorumlar (8)
RABİANIN 4 yıl önce
rABİA HEYKELİNİ ALIN MİLLETİN SİNİRİNİ ZPLATMAYIN.GÖTÜRÜN KELEŞİN BAHÇESİNE DİKİN.ARAP SEVİCİLER GİTSİNLER ORDA BAKSIN..
OLSUN 4 yıl önce
BAŞKAN DİYORSA DOĞRUDUR.
Offff 4 yıl önce
Ulan motif bilmesek, tarih bilmesek yiycez osmanlı, selçuklu motifi diye de, aç bi bak selçukludan günümüze tarihi çeşmeler diye güzel sanatlar bölmünde kitap var. Aç bi bak ya...
ahmet 4 yıl önce
değeri 1000 tl olan ve düzce İhsaniye sapağında yapılan fiiliyatta kullanım imkanı olmayan boş işler,buram buram kara reklam.bunlarla uğraşacağına bekirler köyü deresinden şehir içme suyuna eklediğin ilaveyi kes.temiz su içelim.
MOTORCU 4 yıl önce
BİR HAFTAYA KALMAZ MUSLUKLARI ÇALARLAR
MÜSLÜMMANNNN 4 yıl önce
MÜSLÜMANNN ÇALMAZ
VATANDAŞ 4 yıl önce
Çeşme hadi neysede mevlana okulunun önü dere gibi bence onu yapın hiç bir yerde yagmur suyu gideri yok ögrenciler dereden geçiyor sanki
YIĞILCALI 4 yıl önce
SOĞUKSU İÇİYORUZ.