banner851

banner955

TARİHİ KONAK'TA DÖNÜŞÜM

Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden biri olan Akçakoca'da, Tarihi Yukarı Mahalle'de yer alan konak, restore edilerek sağlık merkezine dönüştürülecek.

Yerel Haber 27.01.2019, 16:52 28.01.2019, 16:54
2765
Akçakoca'da bulunan tarihi konak, restore edilerek sağlık alanındaki çalışmalara ev sahipliği yapacak. 

Düzce Üniversitesi ve Akçakoca Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan çalışmada, ilçenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Yukarı Mahalle'deki 160 tarihi evden biri, sağlık alanında yapılacak çalışmalara mekan olacak. Tarihi konak, yapılacak restorasyon çalışmalarının ardından akademisyenlerin sağlık araştırmalarına ev sahipliği yapacak.

"Konak hem turizme hem de sağlık bilimine hizmet verecek"

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, yaptığı açıklamada, tarihi konağın sağlık alanında hizmet vermesi için gerekli çalışmaların başladığını söyledi.

Tarihi konağın sağlık merkezi olması için ihale sürecine girildiğini aktaran Yemenici, "Şu anda konağın sağlık merkezi olması için bütçe oluşturuldu ve ihale süreci başladı. İnşallah bir aksilik olmazsa şubat ayında ihalesi tamamlanacak. Yaza doğru binayı tamamlamış oluruz diye tahmin ediyorum. Bir aksilik olmazsa inşallah burası Düzce Üniversitesi'ne bağlı, sağlık alanında hizmet veren ve bitki özlerinin araştırılmasıyla ilgili bir merkez haline dönüşecek." diye konuştu.

Yemenici, konağın hem turizme hem de sağlık bilimine hizmet vermesi açısından önemli bir değer olacağını kaydetti.


Haber: C.ÜSTÜNER

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
banner844
Yorumlar (4)
DÜZCELİ 4 yıl önce
TARİHÇİ HAKLISIN ADAM İNGİLTEREDE 4 BİN YILLIK EVDE OTURUYOR BUNLAR YÜZ YILLIK EV ÇÖP DİYOR ALLAHIM SEN BÜYÜKSÜN
tarihçi 4 yıl önce
öyle bir halk olduk ki tarihi değerlere bile çöp gözüyle bakar olduk bu yüzden biz hep avrupanın 200 yıl gerisinde olmayı hak ediyoruz şu yorumlar ne kadar bilinçsiz olduğumuzu gösteriyor asıl buna yazık!!!! tarihe sahip çıkıp onları yaşatmalıyız!!!
Muzaffer 4 yıl önce
O konağı tamir ettirmek yenisini yaptırmaktan çok daha pahalı olur.kısa sürede de yeniden masraf ister.anlayacağınız astarı yüzünü geçer.akıllıca değil.
Yazık günah 4 yıl önce
Hacamat merkezi olacak sonra da misafirhane olarak kullanırlar . Kime ne faydası var o eski çöp evin . Ekonomik krizde böyle çarçur edilir mi kamunun parası ?
21
parçalı bulutlu