banner851

banner955

TEKSTİLDE NELER OLUYOR?

Düzce’de 10 binin üzerinde çalışanla en çok istihdam sağlayan sektör olan tekstilin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Büyük fabrikalardan gelen kapanma ve küçülmeye gitme haberleri, sancılı süreci gözler önüne sererken, buna en başlı neden olarak maliyetlerdeki artış gösteriliyor. Devlet katkısının yetersiz olduğunu savunan sektör temsilcileri, yeni bir teşvik düzenlemesinin işverene rahat nefes aldıracağına işaret ediyor. Ayrıca fındık toplama sezonunda izinlerde yaşanan patlamanın tekstil fabrikalarını 2 ay ya kapatmaya ya da üretimi durdurmaya ittiğine dikkat çekilerek, bunun Düzce’ye olumsuz yansıdığı vurgulanıyor.

Yerel Haber 13.03.2018, 15:11 14.03.2018, 17:31
2613

Son yıllarda sıkıntılı bir dönem geçiren Türk tekstil sektörü, eski güçlü günlerine dönmek için çıkış yolu arıyor. Düzce’deki bazı fabrikalarda kapanma ve küçülme gerekçesiyle işçi çıkarımları yaşanması istihdam kanadında tedirgin yaratıyor. İlçelere kurulanlarla birlikte sayısı 5’e yükselen organize sanayi bölgelerinin yatırımcıya sunulduğu bir dönemde önemli bir iş kapısı olan tekstil fabrikalarında ortaya çıkan krizin nedenlerini ve çözüm yollarını Düzce Ticaret ve Sanayi Odası 7. Meslek Komitesi (Tekstil) Üyesi Hayati Eğilmez ile konuştu.

“Karı en düşük olan sektör”
İlk olarak tekstil sektöründe sorunların baş gösterme nedenlerini sıralayan Eğilmez, şöyle konuştu:

“Tekstil deyince, doğuyoruz giyiniyoruz, ölüyoruz yine giyiniyoruz. Tekstil ölmeyecek bir sektör ayrıca  hem uluslararası üretimde hem satımda rekabetin en çok olduğu bir sektör. Tabii ki ekonomik nedenlerden etkileniyor, etrafımızdaki ülkelerin maliyetlerinden etkileniyor. Karı en düşük olan sektör. Dolarların değil cent’lerin konuşulduğu bir sektör.” dedi.

Düzce’deki sanayi kuruluşlarının güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Üniversitesi işbirliğinde 5 ayrı sektöre yönelik geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan ve sanayicilerin sorunlarına kulak verilen SWOT Analizi'ne sözü getirerek açıklamalarını sürdüren Eğilmez, şunları kaydetti:

“Teşvikten yararlanamayınca uluslararası rekabete dayanıksız oluyoruz”
“Düzce’de yaptığımız SWOT Analizi verilerine baktığımızda 2015 yılı ile 2017 yılları arasında Türkiye ihracatının 18.91’ini Düzce yapmış. Bu küçümsenecek bir rakam değil. 5084 sayılı Teşvik Kanunu Düzce’ye çok avantajlar getirdi. Bundan sadece üretim yapan sektörler değil hizmet sektörleri de yararlandı. 1’le 10 arasında işçi çalıştıranlarda yararlandı. SSK işveren payını devlet ödedi. Enerjinin yüzde 40’ını devlet ödedi. Düzce’de montaj sanayi gelişmiş. Biz İSKİ’den dolayı burada kumaş boyası yapamıyoruz. Asgari ücret yüzde 40 neredeyse zamlandı. Buna bizim hiçbir sanayicimiz karşı değil. İşçilik çok önemli. Özellikle kalifiye elemanlarda çok önemli. Fakat bunun karşılığında teşvikten yararlanamayınca uluslararası rekabete dayanıksız oluyoruz. Devletin şuanda katkısı var ama yüzdeleri çok düşük. Aslında dünyayla rekabet ediyoruz. Uzak Doğu’dan gelen ürünleri aslında test etmek lazım."

“Düzce’de 77 tane üretim yapan firma var”
Düzce’de tekstil alanında faaliyet gösteren bazı fabrikaların üretimi durdurma ve yavaşlatma kararını değerlendiren Komite Üyesi Eğilmez, şu ifadeleri kullandı:

“Teşvikin sona ermesi, işçilik maliyetlerinin artması, enerji maliyetlerinin artması şatlarından dolayı sıkıntıya düşüyorlar. Düzce’de şuanda 77 tane üretim yapan firma var. Bunları 4’e bölelim. Bir iç giyim dış giyim, brode sektörü var bir de ev tekstili var. Hemen hemen 29 tane firma brodeyle iştigal ediyor. 2015-2016 yılı rakamları 10 bin 198 işçi çalışan. Vasıfsız işçilerinde iş bulabildiği bir sektör tekstil sektörü.”

“Tasarım yüzde 40 gibi maliyet getiriyor”
Sektörün kurtuluş reçetesini de veren Eğilmez, şu önerilerde bulundu:

“Üretim alt yapılarını geliştirmek lazım. Tekstilin en önemli gider kalemlerinden bir tanesi de tasarım. Tasarım hemen hemen yüzde 40 gibi maliyet getiriyor. Sadece tasarımla da bitmiyor. Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz satış kolaylığı getirsin diye bir proje yaptık. Yakın zamanda MARKA’ya sunacağız. Odaların zaten birinci görevleri üyelerine para kazandırmak. “

“2 ay ya kapatıyorlar ya da üretimlerini durduruyorlar”
Düzce’de fındık toplama sezonunda fabrikalarda çalışma veriminin düştüğünü ve bu durumun üretimi olumsuz etkilediğine de değinen Eğilmez, şöyle konuştu:

“Fındığa baktığımızda gerçekten milli bir ürün. Vazgeçemeyiz. Ama bunun şartlarının iyileştirilmesi lazım. Fındık toplama sezonun izinli 2 ay. 2 ay ya bizim firmalarımız kapatıyorlar ya da üretimlerini durduruyorlar. Bu Düzce için dezavantaj. Meydanlarda artık fındık kurutmuyoruz. Makinalı tarımı Düzce’de başlatırsak hem tekstile faydalı olacak hem de fındık üretimine faydalı olacak.”

“İşçiye de işverene de sendikalaşma eğitimi verilmeli”
“Fabrikalarda işçiyi sendikalaşsızdırma baskısı var” iddialarını da yorumlayan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası 7. Meslek Komitesi Üyesi Hayati Eğilmez, şu görüşleri paylaştı:

“İşveren sendikayı istemiyor diye hiçbir zaman böyle bir tutum olmadı. Ama bu sendikalaşmada da eğitim verilmesi lazım. Hem işçiye hem işverene. Sendika bizim 11 grubumuzun 11’ini de ilgilendiriyor. Bunu oda olarak biraz daha ön plana çıkartmak lazım. Bunu kendi haline bırakmamak lazım.”

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (11)
YIĞILCALI 5 yıl önce
BİZ BÜYÜDÜK
işçi 5 yıl önce
tekstil işçileri modern kunta kinte... dediğiniz gibi vasıf aranmayınca 1500 liraya işçi dolu sokak...keşke hep kapatsanız da millet tarımını bari doğru düzgün yapsa... sigortam ödensin diye bu kahır çekilir mi???
çalisan 5 yıl önce
PEKİ GECELERİ SABAHLAYIP VE O SABAHDA DA EVE DİNLENMEK İCİN GİTTİGİMİZDE O GÜNÜ İŞCİ GELMEDİ GÖDTERİLİYORDU.HEM 24 SAAT CALİS AMA MESAİ PARADI YOK ORTADA.BUNUN İCİN YÖNETİCİLERİN VERECEĞİ BİR CEVAP DA VARMIDIR ACABA?HAKKİMİ HELAL ETMİYORUM
Gerçekler 5 yıl önce
Küçük atelyöleri değilde bu organizelere büyük firmalar getirilmesi lazım.Tekstil bu ,bir gecede toplanır gider.Düzce'nin sömürülmesini engelleyin.Siyasiler kendierine değilde Düzce'ye çalışırlarsa ,büyük firmaları getirebilirler.Yoksa bu atelyeleri işçi ücretini devlet verse memnun edemez.
nsm 5 yıl önce
verdiginiz zaten 3 kurus, bunu 1 kurusa mi indireceksiniz de 'maliyetlerde artis' var demektesiniz? is kapacagim diye teklifini iyice düsür, sonra da acisini calisanin ayligini düsürmekle cikar. hesap-kitabi bilmiyorsaniz yapmayin bu isi.
Tolga 81 5 yıl önce
Her zaman diyorum en kötü sendika sendikasızlıktan iyidir. Ama benim köylü arkadaşımın 3-5 ton fındığı var. Sigortam ödensin fındık yeter bana diyor. Emekli olunca görcem ben sizi şu an asgari ücreten emekli olan bir kişi ortalama 1100-1300
algı 5 yıl önce
Ekonomiyle ilgili algı yapılıyor.Haftasonu çıkın çarşıya her taraf insan.Kafeler,dükkanlarda yer yok.Öğrenci desen maşallağı var.2001’deki Tr yok.Rahat olun.
Ertan demir 5 yıl önce
İşte boş bakınca dolu görüyor insan bak bakalım yolda yürüyen insanların eline de tanesin de poşet var yada bak bakalım markalı poşet var defacto lc wakiki poşeti ucuz bitik kalitesiz giyiniyor millet.
Ne algısı? 5 yıl önce
Bu açıklamayı yapan Tso üyesi Akp'li .Sıkıntı gündeme gelince yandaşlar da bir telaş, Algı yapılıyormuş da. Tövbe tövbe. Kraldan fazla kralcılar var.
Aa 5 yıl önce
Gidiyoruz mağazaya, 3 karış kıyafet kaç yüz TL! Çalışan iyi kazansa fındığını işçiye toplatır kendisi de işinden izin almaz veya çıkmaz. Demek ki bedavaya çalıştırıyorsunuz. Kiloyla alınan kumaşı tane tane kaça satıyorsunuz mesela? Bu ülkede tekstil de kazanamıyorsa, kim bu aracılar?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
açık