banner851

banner955

TOPRAĞIN EFENDİLERİ İŞE KOYULDU

Düzce Üniversitesi’nin sağlık ve çevre alanlarında şehrin gelişmesi için bir süredir yürüttüğü çalışmalar artık uygulamaya dökülmeye başladı. Bu kapsamda kestane yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla Gümüşova’da kestane dikimi gerçekleştirildi.

Yerel Haber 14.03.2018, 11:20 15.03.2018, 14:49
2265
banner1032

Düzce’nin kalkınması amacıyla Düzce Üniversitesi’nin sağlık ve çevre alanlarındaki ihtisaslaşma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda imzalanan sözleşmelerle birlikte saha çalışmaları da başladı.

Gümüşova Dereköy’de gerçekleştirilen kestane dikim törenine; Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Doktor Öğretim Üyesi Şemsettin Kulaç, köylüler ve gönüllü çiftçiler katıldı.Törende başlangıç olarak 23 kestane fidanı dikildi. Düzce Üniversitesi, ihtisaslaşma faaliyetleri çerçevesinde, şehrin iklim koşullarına çok uygun kestane yetiştiriciliğini ve dolayısıyla arıcılığı yaygınlaştırarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlamayı amaçlıyor.

Öte yandan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” çerçevesinde beş pilot yükseköğretim kurumu arasında yer alma başarısı gösteren Düzce Üniversitesi’ne Yükseköğretim Kurulu ve Kalkınma Bakanlığı tarafından 73 milyon 247 bin TL’lik dev bütçe ayrıldığı bilinirken, bu bütçenin tamamı, Düzce’nin kalkınması amacıyla üniversitenin sağlık ve çevre alanlarındaki ihtisaslaşma çalışmalarında kullanılacak. Bu doğrultuda projelerini hızlı bir şekilde hayata geçirmek için kolları sıvayan üniversite, tıbbi aromatik ve kestane yetiştiriciliği için Düzceli çiftçilerle imzaladığı sözleşmeler sonrası sahada uygulamalarını sürdürüyor.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
Orhan Çabuk 5 yıl önce
Hazır kestane ağaçlarını kesip köpek barınağı yapıyorlar kimsenin gıkı çıkmıyor köpek barınağına uygun olan yere kestane fidesi diktiler diye muhteşem haber manşeti yapılıyor. Gerçekten yetkilileri hayretle izliyorum.
ancak 5 yıl önce
Hala çiftçilerimiz amatör hala tarım ekipmanları konusunda zayıfız.dolayısıyla 23 kestane ağacı dikimi çokda birşey ifade etmiyor.Tabi ki bir yerden başlamak lazım ama öncelikle bölgede yetişebilecek bitkiler belirlenip içlerinde çiftçiye fiyat ve uygulama kolaylığı açısından en uygunları seçilip yetiştirilmesi ve yetiştirilme yöntemleri öğretilmelidir.
Zeki 5 yıl önce
Helal olsun düzce nin ve insanlığın geleceği için atılmış büyük bir adım geç kalınmıştır ve Hale’n daha geç kalınmaktadır bal ormanları inşaa etmeliyiz kestane gibi balı meyvesi ve kerestesi değerli kestane bal ormanlarını bir an önce çoğal
Düzce li 5 yıl önce
Düzcenin geleceği için çok önemli ve güzel,emegi geçen herkese teşekkürler.
Apo 5 yıl önce
Size katılıyorum. Tekrarı gereken bir proje.
18
kapalı