banner851

banner614

TRAMVAY SEFERE BAŞLADI

Yayalaştırılan İstanbul Caddesi'nde kamuoyunun merakla beklediği tramvay faaliyete başladı. Düzce Belediyesi önünden Askerlik Şubesi'ne kadar hizmet veren tramvay, sefere başladığı ilk gün vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Tramvayda yolculuk eden Düzceliler, düşüncelerini Öncü Haber mikrofonuna paylaştı. Ortak talep; tramvay hattının daha uzun mesafede hizmet vermesi oldu.

banner619
Yerel Haber 13.12.2017, 16:19 15.12.2017, 11:56
7742

Uzun süredir faaliyete geçmesi beklenen nostaljik tramvay sonunda hizmete girdi.

Tramvay seferleri resmen başladı
4 Temmuz gecesi saat 24.00 itibariyle araç trafiğine kapanan İstanbul Caddesi'nde aylardır devam eden tramvay hattı çalışmaları geçtiğimiz ekim ayında tamamlanmıştı. Türkiye’de ilk kez Düzce için Denizli’de bir firma tarafından üretilen tramvayın şehre getirilmesinden yaklaşık 1.5 ay gibi bir süre sonra tramvay seferleri bugün itibariyle resmen başladı.

Şimdilik ücretsiz...
Şimdilik ücretsiz olan tramvay yolculuğu için ileriki günlerde ulaşım ücret tarifesi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda henüz belediyeden bir açıklama yapılmadı.

Vatandaşlar ilgi gösterdi
Düzce Belediyesi önünden Askerlik Şubesi önündeki istasyona kadar hizmet veren tramvaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Sefer sırasında tramvayda yolculuk eden çoğu Düzceli, o anları cep telefonuyla kaydetti.

Tramvayda mikrofon uzattık
Öncü Haber ekibi de hizmete girmesi merakla beklenen tramvayın ilk sefer gününde vatandaşlara mikrofon uzattı ve düşüncelerini aldı. Görüşlerini paylaşan tüm vatandaşlar, tramvay hattının daha uzun mesafede hizmet vermesi talebini dile getirdi.

Vatandaşlar mesafenin uzatılmasını istiyor

Tramvayın ilk yolcularından Ayşe Gündüz, "Tramvay hizmetini iyi bulduk. Böyle geze geze gitmek güzel ama hastaneye kadar uzaltılmalı. Bu mesafe kısa." dedi.

Sezgin Aydın ise "Hizmetten memnunuz ama Kervan'dan başlayıp hastaneye kadar gitmesini isterdik. Mesafe kısa olmuş." diye konuştu.  

"Her yeniliğin bir güzelliği var." diyen  Alibey Güney ise şunları kaydetti: "Gönül isterdi ki bu yolculuk cezaevinin oradan başlayıp Melen’e kadar gidebilsin. Yani otobüsleri hiç şehre sokmadan halka hizmet, hakka hizmet manasıyla daha güzel olsun isterdim. Ama bu kadarı bile güzel yani sevindim, mutlu oldum, hayırlı uğurlu olsun. Daha iyilerine cenabı hak nasip etsin. Biz bunu gördük, bizden sonrakiler daha güzel şeyler görebilsin inşallah."

21 yolcu kapasiteli
Öte yandan Düzce için üretilen tramvayın nostalji ile teknolojinin harmanlanmasıyla tasarlandığı minimum enerji ile maksimum fayda almak amacıyla üretildiği bildirildi. Tramvayın 21 yolcu kapasiteli olduğu ancak bu sayının 50’ye kadar çıkartılabileceği öğrenildi. Her iki yönden de kontrol edilebilir şekilde kullanılan tramvay, herhangi bir insan ya da araç çıktığı zaman önde bulunan sensörler sayesinde hızını azaltarak otomatik olarak duracak. Tramvay, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 15’lik kısmını üzerinde bulunan güneş panellerinden karşılayacak.

Haber: C. ÜSTÜNER
 

banner844
Yorumlar (50)
KURT 4 yıl önce
YAZIK PARALARA
VATAN 4 yıl önce
İNSANLARI GÖSTERİŞE VE TEMBELLİĞE YÖNELTEN BİR PROJE HİZMETSE BULUNDUĞU YERDEN KONUTLARA CEZA EVİNE HASTAHANEYE BAĞLAYIN İNSANLAR OTOBÜS ÇİLESİNDEN KURTULSUN
Şahin 4 yıl önce
"Ne gerek vardı diyenler kesin dolmuşcu", net!! Asıl yapılması gereken hattın daha da uzatılması.
Metekli 4 yıl önce
Biniş 10 lira olsunda zengin fakir belli olsun düzcenin zengini fakiri bilinir
Metek 4 yıl önce
Tramvay
DÜZCELİ 4 yıl önce
ALLAH RIZASI İÇİN SÖYELEYİN 21 KİŞİLİK TRANVAY NEYİ ÇÖZDÜ TARFİĞİMİ ULAŞIMI PARK YERİNİMİ KOSKACA YOLU İŞGAL ETTİNİZ SANKİ DÜZCE MRKZİN DUBLE YOLLARI VARDA
Halktan 4 yıl önce
Bence mesafe en azında adliye ve melen park projesi arası olacak şekilde dizayn edilse kalıcı merkez arası tren sistemi olsa ulaşım fevkalade olur trafik de rahatlar
Reco 4 yıl önce
Tranbaydan memnun olmayanlara sesleniyorum.ins tranbayin resmini cep telefonuza cekerken.ins telefonunuz yanardda kul olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın