banner851

banner955

ÜÇ KUŞAK BABA MESLEĞİNE SAHİP ÇIKMIŞ

İsmail Dede, değirmencilik mesleğini üçüncü kuşaktır sürdürüyor. 15 yaşından beri yürüttüğü mesleğinde,79 yaşına gelen İsmail Yıldız, ilerleyen yaşına rağmen un öğütmeyi sürdürüyor.

Yerel Haber 03.02.2019, 19:03 05.02.2019, 09:33
2851
ÜÇ KUŞAK BABA MESLEĞİNE SAHİP ÇIKMIŞ

Kaynaşlı ilçesinde yaşayan İsmail Yıldız, evinin yanında kurduğu 45 metrekarelik alanda taş değirmeniyle 64 yıldır yöre halkına hizmet veriyor.

İşini sürdürmekteki azmiyle çevresindekilerin takdirini toplayan Yıldız, mesleğe ilgi duyanların olmaması nedeniyle kendisinden sonra değirmenin döndürecek kimsenin bulunmamasının hüznünün yaşıyor.
 


"15 yaşımdan beri bu işle uğraşıyorum"
Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 64 yıldır değirmencilikle uğraştığını söyledi.

Değirmen taşının dönmesiyle kalbinin huzurla dolduğunu anlatan Yıldız, "Önceden köylerde herkeste değirmen vardı. Her suyun başında bir değirmen olurdu. Şimdi Bolu'dan tutun Düzce'ye kadar hiç değirmen yok. Başka değirmen olmadığı için herkes buraya geliyor. Örneğin mısırı olan gelir, biz de öğütüp göndeririz." diye konuştu. Yıldız, üç kuşaktır değirmencilik yaptığını aktararak, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdürdüğünü kaydetti.

Değirmenciliğin artık pek kimse tarafından yapılmadığını dile getiren Yıldız, ''Babama da babası öğretmiş değirmenciliği. Mesleği babamdan öğrendim, devam ettiriyorum. 79 yaşındayım, hala uğraşıyorum. Bu değirmeni kapatacaktım, iyice yorulmuştum. Ancak insanlar geliyor. Sadece benim değirmenim olduğu için kapatamadım. 15 yaşından beri bu işle uğraşıyorum, başka hiçbir iş tutmadım.'' ifadelerini kullandı.
 


''Bu değirmen aç bırakmaz"
Yıldız, değirmenciliğin zor bir meslek olduğunu, çok para kazanmadığını fakat bereketli bir iş yaptığını belirterek, “Bu değirmen aç bırakmaz, hayvanını da yemsiz bırakmaz.” dedi.

Yöre halkının verdiği hizmetten memnun olduğunu dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

''Buraya gelenler 'Allah senden razı olsun, Allah ömrünü uzun etsin. Sen gidersen biz ne yapacağız?' diyor. Benim için 500 dönüm fındık arazisinden daha iyidir değirmenim. Dünyaya kıtlık gelse buna kıtlık gelmez. 10 değirmen olsa burada hepsi çalışır. Bu olmadan hiçbir iş yapılmaz." Yıldız, mesleğe ilgi duyanların olmaması nedeniyle kendisinden sonra değirmenin döndürecek kimsenin bulunmamasının hüznünü yaşadığını sözlerine ekledi. (AA)
 

Yorumlar (10)
Kaynaşlı halkı 4 yıl önce
Kaynaşlı sariçökek
yabancı 4 yıl önce
gözlerine kurban.MaşAllah dedeme.Tanımam ama Allah gülen yüzünü soldurmasın.
çilimlili yetkililere duy 4 yıl önce
çilimli yenivakiıf köyünde çok güzel su değirmeni var.onu da bi tarihi eser diye korumaya alsanız.mevkiside çok güzel değirmenn kendide çok otamtik.Altından su geçiyor..
Düzceli 4 yıl önce
Kaynaşlı ilçesinde evinin yanında ama tam olarak nerede ? Köyü neresi onuda söyleseydiniz baride faydalansaydık.
Sarıçökekli 4 yıl önce
kaynaşlı sarıçökek köyünde değirmenci ismail deyin herkes gösterir evini
hakan 4 yıl önce
eli öpülesi sanatkar insanlar.
vali bey in bu kültür miraslarına sahip çıkması gerekir
İşçi 4 yıl önce
MaşAllah amcaya Allah uzun ömür versin
Doğrucu köylü 4 yıl önce
Allah senden razı olsun ben çok üzülüyorum bir bir deyirmenler yok oluyo rabbim uzun ömürler versin
samimiyetimle 4 yıl önce
Gerçek söylüyorum bu işi devam ettirmek isterim
Kanertesi 4 yıl önce
Torunun ertana ögretsene İsmail dayı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu