banner851

banner614

ÜNİVERSİTE TARİHİNDE BİR İLK

banner619

Düzce Üniversitesi tarihinde bir ilki yaşadı. Yerel yönetici ve rektör birlikte öğrencilerin karşısına geçti. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile birlikte üniversite öğrencilerinin sorunlarını dinledi. Bir kez daha öğrencilerin başlıca sorununun ulaşım olduğu gerçeği ortaya çıkarken bir öğrenci ulaşıma gelen zamlardan yakındı ve “Gelen yüzde 25 zammı kabul edemiyoruz.” dedi.

banner846
Yerel Haber 28.12.2017, 18:04 29.12.2017, 14:17
2554
banner844

Her yılın aralık ayında sorun ve talepleri dinlemek üzere öğrencilerle bir araya gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ilk defa bir belediye başkanı eşlik etti. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’ın da katıldığı buluşma Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Bir yılda alınan talepler doğrultusunda yapılan çalışmaları anlattı
Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Çakar, geçtiğimiz aralık ayından bu yana bir yıl içerisinde yapılan çalışmaları aktardı:Çakar, “Kartlarımızı bankalarla yaptığımız anlaşmalarla kullanıyorduk. Bankalarla olan bütün anlaşmalarımızı bozduk ve kendi kimlik kartlarımızı kendimiz yaptık. Mobil uygulamamızdan ve kampus içerisindeki KİOS’dan para yatırabileceğiniz DÜkart sahibi yaptık sizleri. Turnikelerimizden, yemekhanelerimizden içerisine istediğiniz kadar para yükleyip kullanabiliyorsunuz. İkinci güzel işimiz sizler için bir mobil uygulama yaptık. Öğrenci bilgi sistemi sorunluydu. Hem İOS hem Androis cihazlarınıza indirip kullanabiliyorsunuz. Öğrenci bilgi sistemini rafa kaldırıyoruz. Şubat ayında ders kayıtlarınızı yeni öğrenci sisteminden yapacaksınız. Bunu da sizlere sunmuş olduk. 4 farklı noktamızda Düzce Üniversitesi bünyesinde ulaşım kartlarının dolum noktalarını oluşturduk. Biz sıkıntımız da kampüs içi ücretsiz ulaşım söz konusuydu. Belirttiğimiz saatlerde merkez kütüphane ve yemekhaneye ulaşımı belli saatlerde kullanabileceğiniz seferler koyduk. Sağlık Kültür Daire Başkanlığının çok sayıda ücretsiz kursu var bunları dışarıda aldığınızda maliyetli ama 2 bine yakın öğrencimiz bu kurslardan ücretsiz olarak faydalanmaya başladı. Artık kantin buluşmaları da gerçekleştiriyoruz. Ama her aralık ayı içerisinde bu ritüel olan buluşmayı da yapacağız. Kampus içerisinde tamamen kullanılmamış eşyalardan oluşan bir butik oluşturduk. Halı saha ve tenis kortlarımız kullanımlarınıza açık. Ek yemekhane alanı oluşturduk. Bir katını da ders çalışma alanı olarak yaptık. Ay ve yıldızdan oluşan bir kütüphane yapıyoruz. BESYO’nun yapımına başlıyoruz.” îfadelerinde bulundu.

“Sizler için buradayız”
Üniversite öğrencilerinin karşısına geçen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise şunları kaydetti:“Bizleri buraya sayın hocam davet etti sizler de geldiniz. Burada sohbet edip sizlerin sorunlarını not alacağız. Sizler için neler yapabiliriz, bu şehirde daha nasıl iyi bir ortamda yaşarsınız onlara bakacağız. Dolayısıyla sohbetimiz bu yönde olacağız.”

En büyük sorun ulaşım
Konuşmaların ardından Başkan Ay ve Rektör Çakar öğrencilere sırasıyla söz verdi.Düzce’de İstanbul Caddesi’nin kapanması sonrasında trafik sorunlarının ortaya çıktığını ifade eden İşletme Bölümü öğrencisi Alperen Arar, “Mezun olduktan sonra Düzce’de kalmayı planlıyorum. Fakat 4-5 senedir Düzce’de olmama rağmen okulla ilgili olmasa bile Düzce’nin genel yerleşim planı ve ulaşım sıkıntısı göze çarpıyor. Trafik ışıkları ve toplu taşıma olsun. İstanbul Caddesi’nin araç trafiğine kapalı olması ve Konuralp’te taşıt sayısının çok az olması genel problemler.” şeklinde konuştu.Başkan Ay ise Arar’a şu yanıtı verdi:
“İstanbul Caddesi’ni vatandaşa sorarak kapattık. Çevre yollarını açtığımızda trafik tamamen rahatlayacak.”

Kütüphanenin olmamasından yakındı
Azerbaycanlı Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Yaşar Nurullah, üniversitede kütüphane eksikliğine değinerek şöyle konuştu:

“Azerbaycan’dan geldim ve burada olmaktan çok mutluyum. Şeref duyuyorum böyle bir üniversitede okuduğum için. Üniversitenin koşullarından memnunum. 3 senedir Türkiye’deyim ve içimde üniversite ile ilgili içimde büyük bir acı vardır ve dile getirmek istiyordum. Kütüphane sorunuyla ilgili siz yapılacağını söylediniz. Kütüphane ciddi bir sorundu.”“Bu zammı kabul edemiyoruz”
Son olarak başka bir öğrenci ise ulaşıma gelen zam oranlarında serzenişte bulunarak şunları kaydetti:

“Ulaşımda öncelikli olarak şöyle bir sıkıntı var. Türkiye genelinde ulaşıma yapılan bir zam var. Yüzde 8-10 gibi bir zam yapılırken Düzce’de yüzde 25 zam yapıldı. Bu zammı biz kabul edemiyoruz. Bunun nedenini anlamış değiliz.”

Başkan Ay ise, öğrencinin sorusunun üzerine zam yapmamak için çok çalıştıklarını ancak gelen zamlara karşılık böyle bir uygulamanın zorunlu olduğunu belirtti.

Haber: Ö.YILMAZ
Yorumlar (12)
Dü Öğrencisi 4 yıl önce
Kalıcıdaki kız yurdu okul çevresine taşınsın!
Dü Öğrencisi 4 yıl önce
Kampüs çevresinde çok fazla boş alan varken kyk yurtları neden kalıcı konutlar gibi uzak yerlerde yapılıyor anlamış değiliz.Kalıcı konutlar kız öğrenciler için hiç uygun bi yer değil.Burda neler yaşadığımızı bir biz biliyoruz.
Dü Öğrencisi 4 yıl önce
Ulaşım gerçekten büyük sorun. Kalıcı konutlardaki yurtta kalıyorum her gün otobüsü kaçırmamak için seferber oluyoruz.Ek seferler eklenmeli.Ayrıca almış olduğumuz kredi veya bursların yarısı otobüs ücretine gidiyor.Buna bir dur dememiz gerek
Watandaş 4 yıl önce
Konuralp- ünversite ,orhangazi mah(yörükler)-üniversite Bağlantı yollarında hiç kaldırım yok.Yağmurda karda bu yollarda ÖGRENCİLERİN VATANDAŞIN halini görün lütfen
ORADAYDIM 4 yıl önce
D.Ü idari personeliyim..Öğrencilerimiz yudun dört bir yanından gelip 2 yada 4 yıllığına bize misafir oluyorlar..Anneleri ve babaları onları önce Allaha sonra bize emanet ediyor..Akşam otostop çeken her öğrenciyi alıp merkeze bırakıyorum....
öğrenci 4 yıl önce
Nasıl öğrenci buluşması. 30000 öğrenciden bu kadarı mı geldi. Seçme davet edilmiş kişilerle düzmece toplantı.
dü öğrencisi 4 yıl önce
Devlet öğrencileri üniversiteden 10km uzaktaki yurda gönderiyor. Yurtları okulun etrafına yapsa para vermez yürürüz. Belediye öğrenciyi kaz olarak görüp sömürüyor. Bizi okutmak için gönderen ailemiz yüzde 25 zamlı maaş almıyor
Can . D 4 yıl önce
DÜZCE AKCAKOCA HENDEK SAKARYA BOLU ULASIM ESKi KÜLÜSDÜR MÜNÜBÜSLERLE YAPILIYO YAZIN CEKILEN CILEYI BEN BILIRIM SAYIN BASKAN VALIYE DUYRULUR NEDEN MODERN HALK OTÖBÜSLERIYLE YOLCULUK HIZMETI VERILMEZ BASKAN ORALAR AFRIKAMI HE DÜZCE BÖYLEMI GELISECEK HE VE NUSRETDIN MH LESINDE ELETIRIK TELLERI HALA YERIN ALTINA ALINMADI TIRAFO EVIN 2 CI KATINDA BEN BÖYLE SEY GÖRMEDIM AVRUPADA NEDEN ALT YAPIDA YAPILMAZ ADAMGIBI HE YAMUR YAGAR HER YER GÖL SEHIR ICINDE BINALAR DÖKÜLÜYO KALDIRIMLAR BERBAT BASKAN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın