banner851

banner955

ÜNLÜ TARİHÇİNİN DİLİYLE YAD EDİLDİ

Ünlü Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, 'Çanakkale Zaferi' adlı konferansla Düzceliler ile buluştu. Çanakkale Zaferi’ni fotoğraflarla katılımcılara yaşatan Uğurluel, tüyleri diken diken eden birçok örnekle sunumunu tamamladı.

Yerel Haber 16.03.2018, 12:27 17.03.2018, 14:43
1054
banner1032

Ünlü tarihçi Talha Uğurluel, Düzce Üniversitesi Akademik Koordinasyon Topluluğu (ÜNİAK)’ın düzenlediği 'Çanakkale Zaferi' adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferans, tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Akademik Koordinasyon Topluluğu Başkanı Eray Genç, tarihin geçmişe ışık tuttuğunu belirterek, topluluk bünyesinde yapılan çalışmalara ve etkinliklere tüm gençleri davet etti.“1 gün sürdü sanılan savaş 1 yıl sürdü”
Ardından sahneye çıkan ünlü Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel tüm izleyenlere Çanakkale Zaferi’ni fotoğraflarla yaşattı. Çanakkale Savaşı’nın 1 gün sürdüğünün zannedildiğini ancak savaşın 1 yıl sürdüğünü kaydeden Uğurluel, “Savaş 18 Mart sabah başladı akşam bitti gibi bir algı oluşmuş. Hâlbuki bu savaş tam bir yıl sürmüştür. Savaş 1915 Ocak ayında başlıyor 1916 yılının Ocak ayında bitiyor ve bu savaşta özellikle dünyanın iki cepheye ayrıldığını İttifak ve İtilaf devletlerinin karşı karşıya geldiğini görüyoruz. O tarihte askerin ayak parmaklarından alınlarına kadar kar kütlelerine yaslanmış vaziyette saatlerce bekliyor ve saatler sonra serbest emri verildiğinde askerlerin bir kısmı yerlerinden kıpırdayamıyordu çünkü donarak şehit olmuşlardı. Siperde zaten toprağın rengini görmüyorlardı. Uludağ’da Palandöken’de kayak yapmıyorlardı bu insanlar. Ayaklarında kızakları yanlarında koca koca köpekleriyle düşman bekliyorlardı.” dedi.Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, insanın tüylerini diken diken eden birçok örnekle sunumunu tamamladı. Uğurluel’e sunumunun sonunda AK Parti Gençlik Kolları Başkan Vekili Volkan Turaman bir buket çiçek takdim etti. Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel konferansın ardından Düzceliler’e kitabını imzaladı.Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (9)
Yerli 5 yıl önce
Tarihçiymis.. iktidar devsirmesi yalaka tarihci. Zaten samimiyetsizligini giydiği t-shirt ten anlayabilirsiniz. Bu ulkede kitabi okunacak 3 tarihci vardir; halil inalcık, ilber ortayli, sinan meydan
Edep 5 yıl önce
Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep... Yunus Emre'nin sözüdür bu.

İnsanlar ne kadar çabuk günaha giriyor, ne kadar çabuk suçluyor. Yalaka nedir kelime anlamını biliyor musun? Ne yaptığını gördün adamın? Hayatın boyunca kaç kitap okudun da adamı kendin gibi satılık sanıyorsun? Okuma etme yapma sosyal medyada saatlerce fink at, okey oyna bilmem ne yap sonra gel adama yalaka de... Senin gibi cahil insanların sözüyle onun yalaka olacağına inanacak değilim!
GERÇEK TARİH. 5 yıl önce
Hem Salim DAĞ hem de Talha UĞURLUEL ilimizde üstüste iki ayrı iki muhteşem proğramla ÇANAKKALE ZAFERİNİ anlattılar. İkisi de çok etkiliydi. Düzenleyenlere teşekkür ederim.
Savaş sanattır. 5 yıl önce
O dönem Osmanlı yaklaşık 120 yıl doğuda ve batıda zafer kazanamayıp sürekli yenilmiş.Çanakkale ise Atatürk'ün harp dehasıyla kazanılmıştır. Tüm şehitlerimize rahmet olsun.
DÜZCELİ 5 yıl önce
Süper anlattı Talha bey. ALLAH razı olsun.
eğitimci 5 yıl önce
vatandaşa göre savaşı Atatürk kazandı
askerler kadınlar çocuklar seyit onbaşı hepsi yalan
Vatandaş 5 yıl önce
Yazık Atatürk süz Çanakkale savaşını anlatmak yalandan başka bir şey feğildir
vatandaşa cevap 5 yıl önce
vatandaş efendi sen konferasta mıydın? orda idiysen adamı nerenle dinledin...
A.Rıza ÖZÇELİK 5 yıl önce
Düzcemiz yakında Adıyamanın bir ilçe olacaktır bunu buradan duyuruyorum tam bir planlı devşirme yapılmaktadır buna göz yuman herkesde vebal altındadır inşAllah kısa bir zamanda anlaşılırda önüne geçilir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık