banner851

banner614

VALİ ÇOK BEĞENDİ

Türkiye ikincisi Beyköylü çiftçi Halime Zengin’in çilek serası ilk meyvelerini vermeye başladı. Serayı yerinde inceleyen Vali Al İhsan Su, serayı ve çilekleri çok beğendiğini dile getirdi.

banner619
Yerel Haber 18.04.2014, 11:23
242
VALİ ÇOK BEĞENDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2013 yılında düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması kapsamında önce Düzce’de ardından İstanbul’da yapılan bölge yarışmasında birinci olarak Balıkesir'de gerçekleştirilen Türkiye şampiyonasında birinciliği kıl payı kaçıran ve Türkiye ikincisi olan Beyköy Beldesi çiftçilerinden Halime Zengin’e ait çilek serası ilk meyvelerini vermeye başladı.

Yapılan serayı yerinde incelemek için Beyköy'e giden Ali İhsan Su’ya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu ile Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç da eşlik etti. Vali Ali İhsan Su, proje kapsamında yapılan sera hakkında İl Müdürü Harun Kabaoğlu’ndan bilgi aldı.

6 bin adet çilek fidesinin dikildi

İl Müdürü Kabaoğlu, proje formatı gereği Bakanlığımız tarafından yarışmacımız olan Halime Zengin’e gerçekleştirmek istediği çilek serası için 50 bin TL’ lik proje ödülü verildiğini, daha sonra eksik kalan işler için 15 bin TL’lik daha ek kaynak temin edilerek serayı kurduklarını, seraya daha sonra proje kapsamında temin edilen 6 bin adet çilek fidesinin dikildiğini, çileklerin Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başında tam hasat olgunluğuna geleceğini söyledi.

Tebrik etti, bol kazançlar diledi

Vali Ali İhsan Su da yarışmacı olan Halime Zengin’i tebrik ettiğini, serayı ve çilekleri çok beğendiğini, erken olgunlaşan çileklerin tadının çok güzel olduğunu söyleyerek bol kazançlar diledi. Vali Ali İhsan Su, sera projesi ile ilgilenen ve Beyköy Beldesi tarım danışmanımız Ziraat Mühendisi Gülden Ak’tan da çilek yetiştiriciliği ile ilgili teknik bilgiler aldı.

Yarışma Halime Zengin de destekleri için bakanlığa, Vali Su'ya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç’a teşekkür ettiğini, hayali olan iyi tarım uygulamaları kapsamındaki çilek projesini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

 

 

 

Haber;C.Üstüner

banner844
Yorumlar (0)