banner851

banner614

VATANDAŞ TUZAĞA DÜŞÜRÜLÜYOR

Yeni yıla sayılı günler kala alışveriş merkezlerinin ve büyük mağazaların tuzak indirimlerle vatandaşları yanıltabileceği yönünde uyarı geldi. "Büyük indirim kampanyaları" adı altında tüketiciyi tuzağa düşüren indirimler uygulandığını savunan TESK, "Müşteriyi mağazaya çekmek için kullanılan bu tür aldatmacalara halkımız itibar etmemeli." çağrısı yaptı.

banner619
Yerel Haber 13.12.2017, 12:29 14.12.2017, 18:21
5167

2018'e girmeye az bir süre kalırken, hediye ve alışveriş telaşına düşen tüketicilere indirim kampanyalarına dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.

"Fiyatlar şişirilip indirim zamanlarında yine kendi fiyatında satılıyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle Batı'dan esinlenerek uygulamaya konulan büyük indirim kampanyalarında tüketiciyi tuzağa düşüren indirimler ortaya çıktığını savundu. Kampanya başlamadan önce ürünlerin fiyatlarının şişirilip indirim zamanlarında yine kendi fiyatında satıldığını öne süren Palandöken, "Bu hareket hem tüketicinin güvenini zedeliyor hem de ekonomiye zarar veriyor.' dedi.

"İndirim sezonu diye bir dönem kalmadı"

Son yıllarda mevzuattaki boşluk nedeniyle indirim sezonu diye bir sezon kalmadığının altını çizen Palandöken, 'Artık bütün sezonlar indirim sezonu oldu. Daha mevsim ürünleri ilk kez vitrinlerdeki yerini alırken bile etiketlerde normal sezon fiyatı ve indirim fiyatı diye iki ayrı fiyat yazılıyor. Sezonun daha başında etiketlere olması gereken fiyatın iki katı yazılıp altına yüzde 50 indirimli fiyatı yazılıyor. Asıl indirime girmesi gereken dönemde de 50 + 20 gibi bir indirim yazılarak tüketiciler tamamen yanıltılıyor.' sözlerine yer verdi.

"50 + 20 = 70 etmez"

İndirim uygulamalarında genellikle rakam oyunlarıyla tüketicilerin yanıltıldığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Konu indirim olduğunda 50 ile 20'yi topladığınızda 70 etmez. 50 + 20 diye yazılan indirim oranı yüzde 60'e denk gelir. İndirim oranlarının bu şekilde tüketicide yanlış algıya neden olabilecek şekilde yazılması Perakende Kanunu çerçevesinde çıkarılacak yönetmelikle yasaklanmalı. Halkımız da bu tür yanlış algıya neden olacak tuzaklara düşmemeli. Aynı şekilde indirim dönemleri de batıda olduğu gibi belirli bir tarihte başlayıp bitirilmeli. Daha sezon başında indirimli fiyat etiketlerinin kullanılması yasaklanmalı.' şeklinde konuştu.

"Kampanyanın adı var kendi yok"

Bir başka indirim aldatmacasının da her üründe farklı indirim oranı uygulanması olduğunu vurgulayan Palandöken, 'Vitrine uzaktan baktığınızda kocaman bir yüzde 50 indirim yazısı okuyorsunuz ancak yanına yaklaştığınızda çok küçük puntalarla 'Yüzde 50'ye varan' yazdığını görüyorsunuz. Mağazadan içeri girdiğinizde ise tek bir üründe yüzde 50 indirim olduğunu ve onun da genellikle kalmadığını, kalan ürünlerin ise indirim oranının yüzde 10 - 20 gibi çok daha düşük olduğunu veya talep görmeyen elde kalan ürünlere indirim uygulandığını anlıyorsunuz. Müşteriyi mağazaya çekmek için kullanılan bu tür aldatmacalara halkımız itibar etmemeli ve gerekli tepkiyi göstermelidir.' dedi. 

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (13)
EŞRAF 4 yıl önce
Bu konuda kimseye müdahale edilmesi taraftarı değilim,çünkü yüce yaratıcı aklı sadece insan a verdim diyor.herkes aklını kullansın.kimse kimseye bu konuda acımasın.Eline kredi kartını kapan sokağa çıkıp mağaza mağaza gezmesin kardeşim.
Ali 4 yıl önce
Düzcede buyuk mağazalar olmazsa esnaf kazık üstune kazik
Gumushaneli sahin 4 yıl önce
Yani sozun ozu normalde o kazak 100 liraymis mista,indirim yapmismislarda diyati 50 tl ye dusmuuuuuussss.
Vayyyyy beeeeee.
Gumushaneli sahin 4 yıl önce
AYNEN OYLE ONCU RTV EKIBI.DOGRU TESPIT YAPTINIZ.3 gun once giyim magazasina girdim.butun urunlerde %50 indirim yaziyordu.oooo iyiymis dedim.bir kazak 50 lira yarisi 25 lira yapiyor.kasaya gidince birde ogrendimki %50 indirimli fiyatiymis.
Sozubuyuk 4 yıl önce
Duzce zabitasini cay icmeye degil goreve davet ediyorum denetlensin
Duzceli 4 yıl önce
Zaten indirim görülen üründen uzak duracaksın . İster bayram olsun ister yılbaşı aynı terane inanmıyoruz artık.
Vatandaş 4 yıl önce
Düzcenin esnafına ne demek lazım esnaf daha Kazıkçı.
vatandaş 4 yıl önce
% 70 indirimle 70 liraya bir pantolon satılıyorsa ve alıyorsan zaten TESK falan kurtaramaz ki seni...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın