banner851

banner955

VATANDAŞIN SU FATURASI İSYANI

Kabarık gelen su faturaları nedeniyle çokça eleştirilen Düzce Belediyesi'nden "Bölgede en ucuz suyu Düzce kullanıyor" savunması gelse de vatandaşın yüklü faturalara tepkisi dinmiyor. Bazı kalemlerde alınan bedellerle tüketimin neredeyse iki katı fatura gelmesine isyan eden vatandaşlar, 'Bu resmen bindirim' çıkışında bulundu.

Yerel Haber 01.02.2019, 14:20 02.02.2019, 16:19
3872

Düzce'de pahalılığı ile eleştirilen suyun metreküp fiyatına çeşitli kalemlerde alınan bedeller de eklenince fatura kabarıyor. Temiz su, kirli su ve evsel atık bedellerini tek fatura altında tahsil eden Düzce Belediyesi, alınan vergiler dolayısıyla sık sık eleştirilere maruz kalırken, "2018'de suya zam yapmadık" gibi gerekçeler de halk cephesinde kabul görmüyor.

Buna son örnek Öncü Whatsapp İhbar Hattı'na gelen fatura şikayetleri oldu. Su tüketim bedeline eklenen bakım, atıksu, çevre temizlik vergisi ve evsel atık gibi kalemlerle tüketimin çok üzerine çıkan bedeller yine vatandaşları isyan ettirdi.

Dairesine sadece 1 ay için 232 TL tutarında fatura gelen bir tüketici, 'Bu indirim değil, bindirim' çıkışında bulundu.

Her ay 40 gelen fatura bu ay 232 TL gelince...
Her ay 40 ya da 50 TL gelen faturanın bu ay 232 TL'ye yükselmesine anlam veremediğinin altını çizen vatandaş, "Bu ay 232 TL süper olmuş el insaf! İndirimli faturamız için belediyeye çok teşekkür ederiz. Bindirebildikçe bindirmişler, teşekkür ederiz. Bir ayda bir hane 232 TL su yakıyormuş, öğrendik" diye sitem etti."Nerede bu devlet! Ama oy diye bas bas bağırırlar"
Öncü ihbar hattına gönderdiği mesajın aynısını sosyal medya hesabından da paylaşan tüketiciye destek veren bir başka vatandaş ise "Bu ay 'Faturalar indirimli gelecek' dendi. Tasarruf yapmaktan canımız çıkıyor. Bu ay fatura indirimli değil tam tersi bindirimli geldi. 2 çocukla tek başına geçinmeye çalışan bir aile... 550 TL kira, elektrik, kömür vs... Bu zamlı ortamda işsiz bir insana 232 TL su faturası nasıl gelebilir, akla mantığa sığmıyor. Yazık ya! İşsiz, zor geçinen bir vatandaş... Nerede bu devlet! Ama oy diye bas bas bağırırlar. Böyle ihtiyacı olan insanlara vakit ayırmazlar."

Tüketimin 2 katı fatura geliyor
Yine su kullanım bedeli 55 TL olan ancak eklenen vergilerle bu rakam 91 TL'ye çıkan bir tüketici de atık su bedeli, sayaç okuma bedeli, çevre temizlik vergisi, katı atık toplama bedeli, KDV'ler derken gelen fatura tüketim bedelinin 2 katının üzerine çıkmasına tepki gösterdi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde basın mensupları ile sohbet eden Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak kadar zengin su kaynaklarına sahip olan Düzce'de su kullanım bedelinin yüksek olduğu sık sık eleştirileri için şunları kaydetmişti:

"En ucuz suyu Düzce kullanıyor"
"Burada bir yönetim organizasyonu var. Belediyenin gelir ve giderlerini dengelemek zorundasın. Biz karın peşinde değiliz belediyenin de zarar etmemesi lazım. Oradan ücretsiz yaparsan başka yerden pahalı yapmak zorundasın. 1 ton su 2 lira 25 kuruş. Vatandaştan parayı kafamıza göre almıyoruz. Hesaba, kitaba, kanunların bize verdiği yetkiye göre alıyoruz. Temiz su, kirli su ve katı atık için ayrı ayrı pata alıyoruz. 3 tane fatura göndersek böyle olmaz. Hepsi bir arada geldiği için vatandaşa pahalı geliyor. Meclis olarak bunları ayırabiliriz ancak hem kırtasiye masrafı olur hem de bunları yazacak personel lazım. O yüzden vatandaşımıza pahalı geliyor. Bu hizmetler yapılıyor ve karşılığı alınıyor. Belediyede bir gelir-gider dengesi var. Su konusunda sadece Düzce ölçeğinde karar almıyoruz, Zonguldak, Sakarya ve Bolu illerinde de durum değerlendirmesi yapıyoruz. Hepsine bakarak gözden geçiyoruz. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre bölgemizde en ucuz suyu Düzce kullanıyor.”

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (50)
.normal 4 yıl önce
Akıllı sayaç dediler akılsız çıktı.Normal sayaca dönelim dedik 490 tl fatura çıktı.Aldıkları sayaç parası cepten çıktı. Sandıktan da dedem çıkarsa hiç şaşırmam.Durmak yok devam devam
Düzceli 4 yıl önce
Savunmaya bak hele. Belediyenin tüm masraflarını su faturasından çıkartmak nedir!.. tek bildiğiniz kaynak vatandaşın cebi. Hizmet projesi üretip kâr etmeyi öğrenemediniz.
Sucu 4 yıl önce
Düzce halkına yakışır keşke daha beter olsanız zaten olursunuz yerel seçimde yine akp ye verirsiniz size müstahak ekmeğide düzcede 5 lira yapsalarda rahatlasak
eko 4 yıl önce
sürekli fatura geliyo.akıllarına geldikçe yapıştır faturayı .belediyenin borcunu yükle vatandaşa.iki defa atık su bedeli yansıtmışlar işte örnek bakım1,80tl atıksu 6,12 ÇTV 5,22 EVSEL ATIK 10,87 KDV %0,8=3,73 KDV %18=2,27 ALT YAPI YI UNUTMUŞLAR BOŞ GÖRÜNÜYO Bİ 3 ..5 BİŞEDE ONA YAZSAYDINIZ BARİ...durun şimdi kullanılan su 40 tl...bide demiyolarmı en ucuz su düzcede..belediyenin borçları bitene kadar böle gider bu .
Serdar 4 yıl önce
Birde bunu haber yapalım o bize ucuz olacak dedikleri su sayaçları abone kapatmaya gidince kapatıyorlar evi sattin diyelim su saat aboneliği kalıyor belediye bize ait değil diyor
Yuri 4 yıl önce
Belediye daireye su açma bedeli olarak 500 tl alıyor. Resmen soygun, bunu da konuşun!
Duzceli 4 yıl önce
20 metre küp Kotasını artırmak için sayacı yanlış yazıyorlar.bana geçen ay 10 metreküp fazla yazmışlar.itiraz ettim fatura yarıya düştü.
Duzceli vatandaş 4 yıl önce
Su faturası mağduru olarak sesimizi duyuran öncü habere teseteşe ederim. Duzce Belediyesi'nin torpilden şişen çalışan kadrosunun maaslarini bizden karşılamaya calisiyorlar galiba. Yazik.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu