banner851

banner955

YERLİ YABANCI TURİSTLER GÖRMEK İÇİN YARIŞIYOR

1931 yılında tarihi 3 bin yıl öncesine kadar dayanan Konuralp’te bulunan Tyche heykeli İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Yerli ve yabancı ziyaretçileri mest eden heykelin kopyasıysa 2013’ten beri Konuralp Müzesi’nde görülebiliyor.

Yerel Haber 27.04.2022, 15:30 27.04.2022, 14:56
1502
YERLİ YABANCI TURİSTLER GÖRMEK İÇİN YARIŞIYOR

Başında şehir suru şeklinde bir taç, sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu ile zenginliğin simgesi olan Plutos isminde bir çocuğu taşıyan heykel müzenin en nadide eserlerinden biri…

Yunan mitolojisinde şans tanrısı

Heykelin Yunan mitolojisinde bir kentin talihini ve genel olarak refahını ve kaderini belirleyen şans tanrıçası olarak geçen Tyche’nin en iyi tasviri olduğu düşünülüyor.

Görenleri hayran bırakıyor

Tyche, 2 metre 60 santimetrelik boyu, zengin süslemesi ve heybeti ile görenleri hayran bırakıyor. Sanatsal ve tarihi önemiyle araştırmalara konu olan heykel yerli ve yabancı turistlerin ilgilisini çekiyor.

Kopyası Konuralp Müzesi’nde…

Öte yandan Tyche heykelinin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Düzce İl Özel İdaresinin katkılarıyla yaptırılan birebir kopyası 2013’ten bu yana Konuralp Müzesi’nde sergileniyor.

Yorumlar (4)
GÖKHAN 8 ay önce
Bunlar yandaş oyle haberler yapamazlar
Millet 8 ay önce
Bize ne Yunan şans tanrısından
hakan 8 ay önce
alçıdan heykel 30 yıldır konuralpte, hiç bir siyasi konuralpte kalması için mücadele etmedi diye haber yapsanız daha anlamlı olurdu.
Vatandas 8 ay önce
Gercegi düzceye getirilmesi lazim
Yeni Sayımız