banner851

banner614

YIĞILCA ARISI FARK YARATTI

banner619

Sabancı Vakfı "Fark Yaratanlar" Programı, bu hafta Düzce'den örnek bir sosyal girişimcilik hikayesini Türkiye'nin gündemine taşıdı. Programın yeni Fark Yaratan’ı, Düzce Üniversitesi ‘Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi’ni (DAGEM) kurarak Yığılca’da arıcılığın geliştirilmesine katkıda bulunan Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu oldu.

banner846
Yerel Haber 29.03.2012, 10:56
208
YIĞILCA ARISI FARK YARATTI
banner844

Yüksek lisans çalışmalarını, arı genetiği üzerine araştırmalar yaparak tamamlayan Meral Kekeçoğlu, Türkiye genelinde 56 bölgede yaptığı inceleme sonrasında farklı bir tür arı olan Yığılca arısını keşfetti. Düzce’ye yerleşerek belediyenin, kaymakamlığın, kamu ve özel sektör kuruluşlarının desteği ile Düzce Üniversitesi ‘Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi’ni (DAGEM) kuran Kekeçoğlu, “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” adlı arıcılık projesine hayat verdi.

Yığılca halkına arıcılığı anlatmak için toplantılar ve kurslar düzenleyen Kekeçoğlu, Yığılca’ya gelemeyen köylüler için ise diğer köylere giderek camilerde, kahvehanelerde ve ilköğretim okullarında arıcılık dersleri verdi.

Meral Kekeçoğlu’nun başarısı Avrupa Komisyonu’nun her yıl düzenlediği 2011 Avrupa Girişimcilik Ödülü Yarışması’nda aldığı birincilik ile taçlandı. 29 ülkeden 399 projenin katıldığı yarışmada “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” projesi “Girişimcilik Ruhunu Geliştirme” dalında birinci seçildi.

Yorumlar (0)