banner851

banner614

YİNE AYNI İDDİA

Pakmaya Fabrikası'nın Melen’e zararlı atık saldığı ve balık ölümlerine neden olduğu iddiaları üzerine harekete geçen Cumayeri Belediyesi Melen'den gerekli numuneleri aldırarak inceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Fabrika yetkililerini belediyeye davet ederek görüşen Başkan Yakup Keleş, fabrikadan kaynaklı toplu balık ölümlerinin söz konusu olmadığını vurguladı.

banner619
Yerel Haber 14.08.2013, 11:22
223
YİNE AYNI İDDİA

BALIK ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILDI

Melen Nehri'nde meydana gelen balık ölümlerinin sorumlusu olarak bir kez daha bölgede faaliyet gösteren Pakmaya Fabrikası gösterilince bu kez devreye Cumayeri Belediyesi girdi. Çevre Müdürlüğü yetkililerinin rutin kontrollerinin yanı sıra belediye tarafından da Melen'den numune alınarak balık ölümlerinin nedeni araştırıldı. Cumayeri Belediye Başkanı Yakup Keleş, Fabrika Müdürü Naci Söğüt ve Personel Müdürü Orhun Türkmen’i, teknik bilgi almak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla belediyeye davet etti. Fabrikanın atıkları nasıl bertaraf ettiği konusunda bilgiler alan Belediye Başkanı Yakup Keleş, "Bu mevsimde suyun azalması, dolayısı ile oksijen yetersizliği ya da doğal sonuçlarla balık ölümlerinin olabiliyor. Ancak toplu ölümlerin söz konusu olmadığı yapılan incelemede görüldü. Her balık ölümünün muhatabının direk Pakmaya gibi görülmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.

 MESNETSİZ, DAYANAKSIZ İDDİALAR

Düzce'nin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Pakmaya'nın çevrenin korunmasına gösterdiği özene vurgu yapan Başkan Keleş, "Bölgemizde sanayi konusunda; çevre şartlarına en iyi uyan, kurallara azami dikkati gösteren bir kuruluşun mesnetsiz, dayanaksız iddialarla potansiyel suçlu gibi gösterilmesi sanayicinin şevkinin kırılmasına neden olur. Bunun da hem bölgemize ve hem de sanayimize hiçbir olumlu katkı sağlamayacağı açıktır. Ayrıca Çevre Sağlığı yetkilileri de konu ile ilgili teknik incelemeleri gerektiğinde yapmaktadır." şeklinde konuştu.

 

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (0)