banner851

banner955

YİNE HORTLADI

Zararlı Amerikan Beyaz Kelebeği Böceği bu defa d-100 karayolunun kuzey yakısında bulunan köyleri tehdit ediyor. Çilimli Yöresi ve Çerkez Taşköprü Köyü halkı çare ve çıkış yolu arıyorlar.

Yerel Haber 28.08.2014, 16:15
176
YİNE HORTLADI

Bu döneme kadar Düzce’nin güneyinde bulunan köyleri etkisi altına alan Amerikan Beyaz Kelebeği bu defa Düzce’nin kuzeyinde bulunan köyleri tehdit etmeye başladı.

 

 

Düzce’nin güneyinde bulunan köylerde azalmaya başlayan zararlı bu defa kuzeydeki köylerde görününce vatandaşlar çaresiz bir bekleyiş içerisine girdi. 

 

Çerkez Taşköprü Köyünden İlhan Coşkun, zararlıyla mücadele ettiklerini ancak ilaçlamada kalınması yüzünden yeterli sonuca ulaşamadığını söyledi.


Aynı köyden İbrahim Turhan’da ilaçlama yapmalarına hata böceklerin bulunduğu dalları kırıp yakmalarına rağmen zararlıyı yok edemediklerini belirterek “Böyle giderse ağaç kalmayacak yanık oluyor” dedi.Amerikan Beyaz Kelebek’inin zarara yol açtığı Çilimli ilçesine bağlı köylerde tedirginlik başladı.
Kiraztarla Köyü’nden Hamza Yılmaz’da çaresizlik içerisinde beklediklerini belirterek, bu konuda hem eğitim verilmeli hem de mücadeleye ciddi anlamda devam edilmeli .


Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Düzce’nin güneyinde takibe aldığı ve uygulamaya koyduğu mücadelenin kuzeyde bulunan köylerde de uygulaması gerekiyor.

 

Haber: E. Tayhan

 

 

 

Yorumlar (0)