banner851

banner955

HASANLAR BARAJINDA SU DEBİSİNİN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Bolu artık içe suyu olarak, Yığılca’nın Kırık Köyünden geçen ve Hasanlar Barajını besleyen Karadere Melen çayının suyunu kullanacak. Bolu’nun musluklarından kaynak suyu akması amacıyla projesi 2 yıl önce başlatılan Karadere İçme Suyu Tesislerinden, kente deneme suyu verildi.

Yığılca 16.10.2021, 14:07 16.10.2021, 21:43
3136
HASANLAR BARAJINDA SU DEBİSİNİN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Bolu kent merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve Yığılca ilçesine bağlı Kırık Köyü sınırlarından geçerek Hasanlar Barajını besleyen 3 bin 635 metre uzunluğundaki Karadere İçme Suyu Tüneli ile 13 kilometrelik boru hattının yapımı sonrasında Bolu’ya ilk su verildi.

Suyun verilmesi dolayısıyla Karadere Tüneli girişinde tören düzenlendi. Törende konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu’da bir hayali daha gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Bu hizmetin Bolu’ya kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Metin, şöyle konuştu, “AK Parti Bolu’da bir hayali daha gerçeğe dönüştürüyor. Nedir o hayalimiz? Bolu’nun kaynak suyuna kavuşmasıdır. DSİ olarak 2 yıl önce başlattığımız projeyi tamamladık. Bugün hayalin gerçeğe dönüştüğü suyu Bolu ile buluşturacağız. Deneme bu. Allah nasip ederse denemeden sonra eğer hatlarımızda sıkıntı olmazsa ve arzu ettiğimiz verimlilikte su ulaşırsa, 29 Ekim’de bir törenle bu işi neticeye bağlayacağız.”

Metin, bugün ilk suyu verdikleri tesisin 40 milyon liraya mal olduğunu anlatarak, “Bu hattı 10 gün deneyeceğiz. Bir sorun çıkmadığı takdirde 29 Ekim’de de Karadere sularını Bolu’ya kavuşturacağız. Bugün inşallah ilk suyu bırakıyoruz. İstanbul’a doğru giden suyu Bolu’ya doğru çeviriyoruz.” dedi.

Metin’in konuşmasının ardından Karadere’de bulunan sular regülatör aracılığı ile Bolu’ya verildi.

Törene, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, DSİ Bolu Şube Müdürü Kazım Doğru, Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner ile ilgili daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan, Karadere Melen suyundan Bolu’nun su almasıyla, suyun debisinin düşmesi bekleniyor. Kırık Köyü’nün içinden geçen Karadere Melen Suyu, kırmızı benekli alabalıkların doğal yaşam alanı olarak biliyor. Bu nedenle Karadere Melen çayı ülkenin dört bir yanından gelen amatör balıkçıların uğrak yeri olmuştu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (5)
bitik düzce 1 yıl önce
böyle aptallık ancak bizim yöneticilerde olur. düzcede vatandaşlar su sıkıntısı çeker bizim su başka yerlere gider.
Düzceli.. 1 yıl önce
Bılu oraları istiyorum diyor.. Hayrete şayan Düzce den kimseden ses çıkmadı, ne demek Akçokoca, yığılca diye.. İlginçtir yoksa Ankaradan duyummu aldınız.. 11 Yılda yığılca yolunda küçük bir iyileştirmeyi bile yapamazsan..
Düzceli.. 1 yıl önce
ithal vekiller gaptırmayız yaylaları derken iki yayla getti.. Hatta kardüze bile söz ettilerdi ya.. Şimdi Akçokocaya, Yığılcaya göz koydular.. Doğrusu yığılca Boluya gitse haksız da sayılmazlar..
can 1 yıl önce
DÜZCELILERDE UYUSUN YAZIN NEDEN EVLERE SU GELMIYO DÜZCENIN SUYUNU BOLU ALIRSA OLACAGI BUU BARASLARDADA SU KALMAZ BU GIDISLE
Saçmalık 1 yıl önce
Verin verin tüm kaynak sularanini, duzceli camurlu su icsin, damacanaya para versin, bizim suyumuzu istanbul bolu icsin. Boyle il yonetimi olmaz olsun
Yeni Sayımız