banner851

banner955

UZMANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Düzce’de yeni hasat dönemi için hazırlıklar devam ederken, fındık bahçelerinde zirai mücadelenin doğru ve zamanında yapılması gerektiği bildirildi.

Yığılca 27.06.2022, 14:34 27.06.2022, 16:02
4240
UZMANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
banner986

Fındık üretiminin yoğun olduğu illerin başında gelen Düzce’de verim düşüklüğüne neden olan zararlılar ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Amerikan Beyaz Kelebeği başta olmak yeşile zarar veren türlere karşı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üreticileri sık sık uyarıyor.

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Turan, fındık bahçelerinde kültürel uygulamalar, gübreleme ve diğer zirai mücadelelerin, toprak ve yaprak analiz sonuçlarına göre doğru teknikle zamanında yapılması gerektiğini söyledi.

Turan, yaptığı açıklamada, son dönemlerde bahçelerde yaptıkları incelemelerde, genel olarak kültürel uygulamaların zamanında gerçekleşmediği, zirai mücadelelerde de hatalar gözlemlediklerini belirtti.

Bahçelerde gübreleme işleminin mutlaka toprak ve yaprak analizlerinin sonuçlarına göre gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Turan, "Zamanında ve doğru yapılmazsa bitki hastalık ve zararlılara karşı dayanıksız hale gelir. Bahçelerde kültürel uygulamalar, gübreleme ve diğer zirai mücadeleler, toprak ve yaprak analiz sonuçlarına göre doğru teknikle zamanında yapılmalıdır. Bu bitkinin korunması için çok önemlidir." dedi.

Turan, üreticilerden kültürel mücadeleye de önem vermelerini isteyerek, yabani ot ve fındık ocaklarında dip sürgünleri temizliklerinin de zamanında yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. (Öncü Haber/AA)

banner844
Yorumlar (0)
26
açık