banner851

banner955

YIĞILCALI ÜRETİCİ KENDİ DÜZENEĞİNİ KURDU

Düzce'de balı fazla kaçırınca komaya girmesi ile sadece Türkiye’de değil dünya çapında gündem olan yavru minik ayının ardından, balcılar da kovanları için farklı önlemler alamaya başladı. Bir bal üreticisinin su ile kurduğu düzenek ise popüler oldu.

Yığılca 18.08.2022, 12:28 18.08.2022, 15:39
1425
banner1032

Olay, 10 Ağustos'ta Yığılca ilçesine bağlı Karakaş köyünde meydana geldi. Orman memurları ve vatandaşlar, yol kenarında baygın halde bir ayı buldu. Kamyonetin kasasına konulan yavru ayının sevimli ve komik görüntüleri dünya basınında da geniş yer buldu.

 Veteriner hekimler tarafından Efteni Gölü Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi altına alınan ayının, fazla bal tükettiği için fenalaştığı belirlendi. "Balkız" ismi verilen yavru ayı, tedavisinin tamamlanmasının ardından yeniden bulunduğu bölgede doğaya salındı.

Kendi imkanlarıyla düzenek kurdu

Balkız arıcıları da harekete geçirdi. Bölgede yoğun şekilde üretilen ormangülü balının hem pahalı, hem de zahmetli olması sebebiyle üreticiler kovanları farklı yöntemler ile korumaya başladı. Bir üretici de, kendi imkanlarıyla su ile çalışan düzenek kurdu. Ayıların gürültüden korktuğu bilgisinden yola çıkan üretici, kurduğu düzenekte de yüksek sesin çıkmasını sağladı. Üreticinin bu önlemi kısa sürede popüler oldu. İHA

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu