Bölgeye özgü arısı ile dikkatleri üzerine çeken, bal va bal ürünleriyle marka olma yolunda ilerleyen Yığılca'da Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) eliyle arıcılığın geliştirilmesi adına çalışmalar devam ediyor. 

Yığılca'da giderek gelişiyor
Yurt içinden olduğu gibi yurt dışından da çok sayıda konuğu ağırlayarak arılar ve arıcılık alanında eğitimler veren DAGEM, 2009 yılından bu yana bölge ve ülke arıcılığının geliştirilmesi ve sektörde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlanması için çalışıyor. Arıcılık konusunda tanınırlığı giderek artan Yığılca'ya bu alanda rakip ise Bolu olacak gibi görünüyor. 

Bolu Arıcılık Okulu açıldı
Bolu, dünyada arıcılığın da kalbini oluşturacak bir projeye imza attı. Bolu Belediyesi, kaliteli bal üretiminin yanı sıra biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında da büyük önem taşıyan arıcılığın okulunu açtı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bolu, Arıcılık Okulumuz ve bal ormanlarımız ile tüm Türkiye’de tam organik balın da markası olacak” dedi.

Bolu’nun Merkez İlçesi’nde bulunan Mesciler Köyü'nde bulunan arıcılık okulu, halen arıcılıkla uğraşan ya da profesyonel veya hobi amaçlı arıcılık yapmak isteyen herkese eğitim imkanı sunuyor.

Arıcılıkla ilgili tüm bilgiler, uygulamalarıyla öğretiliyor
Bolu Arıcılık Okulu, çağdaş arıcılık eğitiminin gereklerine uygun olarak düzenlenmiş derslikleri ve özel bahçesiyle dikkat çekiyor. Arı yetiştiriciliğinin tüm boyutlarının, teorik ve uygulamalı derslerle öğretildiği Bolu Arıcılık Okulu,  polen, arı sütü, propolis gibi katma değeri yüksek arıcılık ürünlerine ilişkin verdiği eğitimlerle de farkını ortaya koyuyor. Okulun bahçesi, 15 kovanlık arılığı ve arıların beslenmesi için özel olarak dikilmiş lavanta, çiçek ve ağaçlardan oluşan bahçesi ile öğrencilere öğrendiklerini uygulama imkanı veriyor. 20 günlük eğitimin ardından öğrenciler, kendi başlarına arılı kovan hazırlayabilme, arı ürünleri elde edebilme, arı hasadı yapabilme ve arıcılık malzemelerinin bakımı konusunda uzmanlaşıyorlar. Eğitimin ardından sunulan “Sertifika” ise öğrencilere yeni iş imkanları sunuyor. Okul, Türkiye’nin arıcılık konusundaki tecrübeli ve donanımlı eğitmenleriyle de dikkat çekiyor.  


Haber: C. ÜSTÜNER