banner851

banner614

06.08.2021, 15:25 1454

YİNE KÂBUS YAŞAMAYALIM, AŞI OLALIM AŞI...

Uzun süre Türkiye’mizi ve Düzce’mizi etkisi altına alan pandemi kısıtlamalarının son bulmasıyla aşılama işlemi de hız kazandı. Ancak, son günlerde Düzce’de yine bir miktar bu hastalığın artış gösterdiğini haberlerden takip ediyoruz. Bu da tekrar, kısıtlama ve tedbirlerin sıklaşacağının sinyalini verir gibi.

Eğer, tekrar böyle bir tedbirler ve kısıtlamalar gündeme gelirse ekonomik olarak,  hepimiz başta esnaflarımız zarar görecektir. Bunu geçen yıldan itibaren Mayıs ayı ortalarına kadar çok ağır bir fatura ile hepimiz çektik. Hem ekonomik, hem psikolojik boyutu olan bu Pandemi tedbirlerinin gündeme gelmemesi için, belirlenen yaşlardaki hepimizin aşı olması ve aşılarını tamamlaması artık kaçınılmaz. 

Aşı, koruyucudur. Dünya döndükçe insanlar var oldukça,  meydana çıkan ve halen var olan hastalıkların önleyicisi aşıdır. Örnek; Verem, Kuduz, Çocuk felci, Çiçek aşısı düzenli bir şekilde belirli şekilde yapılmaktadır. İsmi üzerinde “Koruyucu Aşı.”

Düzce Valimiz başta olmak üzere, tüm kurumlar, sivil kitle örgütleri aşı için kampanya başlattılar. Düzce Belediye Başkanlığı mobil araç desteği verdi. Esnaf Odaları çağrı yapıyor.  Esnaflar, biri dizi etkinlik ve kampanya yapıyor.  Sağlık İl Müdürlüğü tam gün mesaisi ile bu konuda görevini yerine getirme gayretinde. Sağlık Ocakları başta olmak üzere Sağlık İl Müdürlüğünün tüm hizmet alanlarında, ilçelerde, beldelerde ve köylerde aşılama için herkes görevini yapıyor.

Esnafımız, sağlıkçımız, çalışanımız çok zahmet çektik. Çok sevdiğimiz insanlarımızı kaybettik bu hastalık yüzünden. Yine kayıp vermemek için aşı olmak zorundayız. Düzce’deki halka açık kafe, kahvehane ve benzeri yerlerde esnafın Hes Kodu üzerinden vatandaşın aşısını tamamlama kontrolünü yapmaya önem vermek lazım.

Esnaflar; size seslenelim: Her müşterinizden aşı ve Hes kodu kontrolü yapın. Bu hastalık bir daha artarsa zararı en çok siz çektiniz, çekersiniz.

Aşı var: İsteyen Çin aşısı, isteyen Alman aşısı olabilir. Randevu almanız kâfi. Hayat Her Eve Sığar mobil uygulamasından, Sağlık Bakanlığının MHRS mobil uygulamasından, e-Devlet üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın Alo182 uygulamasından ücretsiz randevu alabilirsiniz.  Gerekirse, bakanlık evinize kadar ekip gönderip aşınızı yapmaktadır. 

Aşı, hem seni, hem aileni, çevreni korur. 3 doz aşı için hiç beklemeden randevu almak zorundayız. Düzce halkı aslında bu konuda oldukça duyarlı. Ancak, üçüncü aşı için tereddüt geçiren var. Örneğin ben ilk iki aşımı program dâhilinde Çin aşıyla tamamladım. Daha sonra üçüncü aşımı Alman aşı oldum. Alman aşısı şöyleymiş, böyleymiş laflarına kanmayın. Bir gün hafif bir aşının vurulduğu yerde sızı oluyor, hepsi bu. Yan etkisi de yok. Sızı çekmek ölmekten iyidir.

Aşı olmak, önce kendimiz için sonra milletimiz için insani bir görevdir. Aşıları tamamlayanlar, hep kendilerini koruma altına alıyor, hem çevresini.

Artık, bir kısıtlama, sık tedbir kararına bir daha girmemek için aşıları tamamlamak lazım.  Sosyal mesafe,  Temizlik, Maske ve Aşı. Bunlar artık bu olmazsa olmazımız olarak kabul etmek zorundayız.

Artık, tüm spor sahalarında bile Hes kodu üzerinden aşı kontrolü yapılacak. Düzcespor’un kontenjan tribünlerine girişlerde Hes kodu üzerinden aşı denetimi yapılacak.

Tüm Düzce ilinde bizi takip eden vatandaşlarımızın bir kez daha aşılarını tamamlamaya davet ederek, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

Yorumlar (2)
Düzceli 2 ay önce
Az konuşun az
Düzceli 2 ay önce
Harun bey siz nasıl bu sıvıyı savunursunuz.Hayal kırıklığı yaşadım, bunlar zehir kaç kişi bu yüzden kalp krizi geçirip öldü.