Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ve emekli aylıklarına 2022-2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. dönem toplu süreç görüşmelerinde süreç devam ediyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Akçakoca Temsilcilikler Platformu tarafından hükümetin kamu işçileri memur ve memur emeklisine 2022'nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifine yapılan açıklama ile tepki gösterildi.

“Bu teklif pazarlık konusu dahi olamaz!”

KESK tarafından yapılan yazılı açıklamada, enflasyonun yüzde 45’leri bulduğu bir dönemde hükümet adına verilen teklifin kabul edilemez olduğu belirtilerek, “Hükümet 2022 yılı ilk altı ayı için yüzde 5+ enflasyon farkı, ikinci altı ayı için yüzde 6+ enflasyon farkı, 2023 yılı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkı teklif etti, bu teklif kabul edilemez. Gerçek enflasyonun yüzde 45’leri bulduğu bir dönemde bu teklif pazarlık konusu dahi olamaz! Bakan, Ülkenin yüzde 50 büyüdüğünü ifade etmesine rağmen 2022 ve 2023 yılları için kamu emekçilerine ve emeklilerine bu büyümeden yeterince bir pay verilmediğini görüyoruz. Bakan TÜFE ve ÜFE arasındaki makasının her geçen gün büyüdüğünü ifade ediyor, 2022-2023 yılları açısından emekçilerin bu ücretlerle daha fazla yoksullaşacağını ifade etmek istiyoruz. Bizim açımızdan bu teklif müzakere edilemez!” ifadelerine yer veridi.

“Açık ve şeffaf bir müzakere yürütülmesi gerekmektedir”

KESK tarafından yapılan açıklamada,2019-2021 yılları arasında yaşanan yüzde 8,5’lik gelir kaybının karşılanması istenilirken, “Temel ücretlerin yoksulluk sınırının üzerine çıkartılması talebimiz hayata geçirilmelidir. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinin Kamu Sen ve Memur Sen’le kapalı kapılar ardında görüşülmemesi demokratik bir şekilde şeffaf olarak TİS görüşmelerinin yürütülmesi gerekiyor. Cumhur İttifakı şeklinde oluşan ittifaka benzer bir ittifakın TİS masasına yansımasını görüyoruz. KESK açısından ve milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisi açısından TİS düzeneği çökmüştür. Sosyal haklarımız ve genel taleplerimiz ile ilgili açık ve şeffaf bir müzakere yürütülmesi gerekmektedir.” cümlelerine yer verildi.

“Tüm konfederasyonları ve emekçileri birlikte mücadeleye çağırıyoruz!”

Yapılan açıklamada, zam fiyatının belirlenmesi sürecinde KESK’in tüm gücü ile mücadele edeceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bakan tarafından 3600 ek göstergenin verilmesi, sözleşmeli personelin kadrolu istihdamı ve kadın kamu emekçilerinin talepleri konusundaki taleplerimizin de masada ifade edilmediği belirtmek isteriz. 11 Ağustos 2021 tarihinde kamu işçileri için bağıtlanan toplu sözleşmenin de kamu işçileri açısından yoksulluk sınırının üzerinde bir ücrete tekabül etmediğini belirtiyoruz. KESK olarak fiili meşru örgütlü gücümüzle mücadele edeceğimizi belirtiyor tüm konfederasyonları ve emekçileri birlikte mücadeleye çağırıyoruz!”