banner615

banner614

banner701

YASAKLANMASI TALEP EDİLDİ

banner619

Plastik ambalajların tüm canlılar ve doğa için zehir olduğunu vurgulayan Tüketici Hakları Derneği tarafından bir basın bildirisi yayınlanarak, ‘Plastik ambalajlar yasaklansın’ çağrısı yapıldı.

Sağlık & Çevre 30.03.2019, 12:12 30.03.2019, 17:22
2830
banner682

Plastik ambalajların sağlığa ve çevreye olumsuz etkileri ile ilgili olarak Tüketici Hakları Derneği harekete geçti. Konuyla ilgili basın bildirisinde dernek, plastik ambalajların yasaklanması talebinde bulundu. ‘Plastik ambalajlar yasaklansın’ başlıklı bildiride şu ifadelere yer verildi;

Plastik ambalaj atıkları tüm dünyanın ve Türkiye'nin en önemli çevresel sorunlarının başında gelmektedir. Plastik ambalajlar, türlerine göre, doğada 400 yıl ile 1000 yıl arasında kalmakta ve zararlı etkilerini sürdürmektedir. Plastik ambalajlar, başta insan olmak üzere, doğada tüm canlılar, toprak, su, biyoçeşitlilik ve hava için büyük bir tehlikedir, bir zehirdir. Yapılan araştırmalar, plastik ambalajların, 400-700 canlı türü için büyük bir tehlike oluşturduğu, her yıl bir milyon su kuşu ve yüz bin  deniz canlısının plastik sindirimi nedeniyle öldüğünü ortaya koyuyor. 

Sıcak havalarda ve güneş ışığının etkisi nedeniyle, plastik ambalajlardaki çözünmeyle mikro plastikler oluşmaktadır. Özellikle de, mikro plastiklerin tüm canlılar için çok büyük bir tehlike olduğu araştırmalarda ortaya konulmuştur. Denizlerde yaşayan hemen her tür balık ve canlı 5 milimetreden küçük boyuttaki mikro plastikleri yemektedirler. Nairobi'de yapılan Küresel İklim Değişikliği Zirvesinde, Birleşmiş Milletler Çevre Programının lideri "Okyanus Mahşerinden" söz etmiştir.

 Özellikle, sıcak havalarda ve güneş ışığının etkisiyle, plastik şişerde satılan içeceklere, turşulara, salçalara, pet şişelerdeki ve plastik damacanalardaki sulara mikro plastiklerin ve monoplastiklerin geçme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle, yiyecek ve içecekler için en sağlıklı ambalaj cam ambalaj ile biyoambalajdır.Mikro plastiklerin insan vücudunda bulunduğu tespit edilmiştir. Mikro plastikler mikron çapında olduğu için lenf ve kan dolaşımına, karaciğere gittiği belirlenmiştir..
 
Türkiye coğrafyasında en az 10 milyon ton plastik ambalaj atığı bulunmaktadır. Bu atık her yıl artmaktadır. Büyük bir çoğunlu plastik ambalaj olmak üzere Türkiye'de her yıl denizlere 50 bin tonun üzerinde plastik atık gitmektedir. Türkiye, plastik ambalaj çöplerinin geri dönüşümünde batıya göre geri durumdadır.
 
Plastik ambalajlar, "bir kez kullan at"  amaçlı yanlış tüketimin göstergesidir. Plastik ambalajlar ile tüketiciler "bir kez kullan at" tüketimin tuzağındadır.  Plastikte geri dönüşüm çözüm değildir. Çünkü, plastik ambalajlardaki mevcut üretim ve tüketim anlayışıyla hem ülkemiz hem de dünya, geri dönüşü ve çözümü olmayan büyük bir tehlikeye doğru hızla gitmektedir.
 
Tüketici Haklar Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar:

"Biz tüketiciler olarak hiçbir şekilde plastik ambalajlı ürün kullanmayalım, plastik kaplarını ve malzemelerini evimize almayalım.
Yetkililere sesleniyoruz: Plastik ambalajlar yasaklansın. Plastik ambalajlar yerine cam ve biyoambalajlara öncelik verilsin. Ambalajlı her çeşit unlu ve şekerli gıda üretimi ve tüketiminin azaltılması yoluna gidilsin. Hazır ve plastik ambalajlarla tüketicilere sunulan "bir kez kullan at" yanlış tüketim anlayışının ne gibi olumsuz sonuçlara neden olduğu konusunda çocukların, gençlerin ve tüm tüketicilerin bilinçlendirilmesi için gerekli tüm önlemler alınsın. Bu konuda tüketici örgütlerine destek verilsin."

Haber: S. AYAN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner710
Yorumlar (7)
Berat demir 1 yıl önce
Acaba yasaklanmasini isteyenler marketten zeytini cam kavanozdami yoksa acik posettemi almayi tercih ediyorlar neyin rantindalar merak ediyorum geri donusumu destekleyin insanlar uyum saglar fabrika kapattirmayin fabrika actirinki kahramano
Esnaf 1 yıl önce
Anlamadığım neden atıklar yiyecek, şişe ve plastik olarak evde ayrıştırma yapılmıyor bununla ilgili düzenleme yapılmıyor
hamza 1 yıl önce
Plastik lastik ureten koca zehir fabrikalari degilde ufacik posetler zararli sagligimiza taabii tabbiii yersennn...
geri dönüşüm olmalı 1 yıl önce
Plastik sanıldığı kadar çevre düşmanı değildir. Geri dönüşebilirlik oranı yüksek olduğu için defalarca kullanılabilir. Plastik olmasaydı ahşap ve kağıt tüketimi devasa boyutlara çıkardı. Yasaklama yerine geri dönüşüm sağlanmalı.
Gerçek Kişi 1 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor. Iyi ki plastik var
Ömer SİVRİKAYA 1 yıl önce
Sadece ambalaj değil bütün plastik ve zarali kimsayal bileşeni olan ürünler yasaklanmalı. Kıyafetlerimiz eşyalarımız ve kullandığımız araçlar herşey plastik ve türevi
başka yönü var 1 yıl önce
Bu da çok doğru olmaz. Çünkü plastik yasaklanırsa onun yerine metal, ahşap ve kağıt kullanmak gerekir. Bu ağaç kesiminin çok fazla artmasına neden olur. Tek kullanımlık plastikler yasaklansa şimdilik yeterli.
18°
hafif yağmur