banner851

banner955

Sağlıkta 5 tutuklama

Düzce'de sahte kupürlere göre sağlık karnelerine reçete yazdırıldığı iddiasıyla gözaltına alınan 9 şüpheli şahıstan 5'i tutuklandı.

Asayiş 11.03.2009, 10:11
221
Sağlıkta 5 tutuklama

Düzce Cumhuriyet Savcılığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün uzun süredir ortaklaşa yürüttüğü takip ve araştırma neticesinde 6 Mart Cuma günü yapılan operasyonla gözaltına alınan 9 şüpheli şahıstan 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklananlardan 2'sinin doktor, 1'nin eczacı, 1'nin eczacı kalfası ve 1'nin de sahte belge hazırlayan şahıs olduğu bildirildi. Şüpheli şahısların evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramalar sonucunda ise 2 adet ruhsatsız tabanca ve 1 adet şarjör, 2 adet kurusıkı tabanca ve şarjörleri, 2 adet bıçak, 53 adet tabanca mermisi ve kurusıkı mermisi, yaklaşık değeri 150 bin TL olan 3 bin adet ilaç kupürü, 4 bin boş ilaç kutusu, 962 adet kupürü kesilmiş ilaç, bin 200 adet reçete, reçete fotokopisi ve boş reçeteler, çok sayıda değişik ilaçlar, ilaç kullanım raporları, sağlık karneleri, sahte doktor kaşeleri, sağlık karnesi fotokopileri, nüfus cüzdanı ve fotokopileri ile diğer evrak, defter, fatura ve belgeler ile bilgisayar ve donanımları ele geçirildi.

Düzce Valiliği'nden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İlimizde faaliyet gösteren bazı eczaneler tarafından; Yeşil Kart, Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağkur ve Emekli Sandığı güvencesi altındaki şahısların karnelerinin sahiplerinin bilgisi dışında veya bilgisi dahilinde alınarak bazı doktorlara ellerinde bulunan sahte kupürlere göre sağlık karnelerine reçete yazdırıldığı, bu işlemler sırasında doktorların karne sahiplerini görmedikleri, doktorlara sadece sağlık karnesinin götürüldüğü ve bunun organize şekilde süreklilik arz ettiği, devletin zarara uğratıldığı, sahte evrak tanzim edilerek haksız kazanç elde edildiği, bazı kamu görevlilerinin de menfaat sağladığı yönünde bilgiler derlenmesi üzerine;

 

06 Mart 2009 Cuma günü konu ile ilgili olarak operasyonel çalışma başlatılmış, çalışmalar sırasında; yukarıda belirtilen faaliyetlerde organize bir şekilde hareket ettikleri belirlenen 3 Doktor, 2 Eczacı, 2 Eczacı Kalfası, 4 sahte kupür tedarik eden kişi ve ilişkili diğer 3 kişi olmak üzere toplam 14 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 1 kişi İstanbul ilinde tutuklanmıştır. İlimizde gözaltında olan 9 şüpheli şahıs 10 Mart 2009 günü ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişler, 2 Doktor, 1 Eczacı, 1 Eczacı Kalfası, 1 sahte belge hazırlayan olmak üzere toplam 5 şüpheli tutuklanarak ilimiz cezaevine teslim edilmiştir. Düzce halkının huzur ve güveni için çalışmalarımız aralıksız olarak sürdürülmektedir.”

banner844
Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu