banner851

banner614

DÖNÜM BAŞINA 22 BİN TL KAZANDIRACAK

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, bu yıl Kaynaşlı’da deneme üretimine başlanan ve başarı sağlanan safran üretiminin il genelinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Keskin, safranın dönümde 23 bin TL kazandırdığını belirterek ‘Müşterisi hazır. Fideleri hazır. Bu müthiş bir şey.’ diye konuştu.

Düzce 06.01.2022, 11:31 07.01.2022, 17:17
5777

Düzce, birinci sınıf tarım arazileri ve verimli topraklarıyla göz kamaştırırken üretimin büyük bir kısmını ise ‘yeşil altın’ fındık oluşturuyor. Son yıllarda fındığa alternatif olarak çilek ve kivi gibi meyvelerin üretiminin teşvik edildiği kentte deneme amaçlı başlanan safran üretiminden elde edilen sonuçlar yüz güldürdü.

Fındığa oranla 5 kata kadar fazla gelir getiren ve ‘mutluluk iksiri’ olarak adlandırılan safran üretiminin Düzce il genelinde yaygınlaştırılma kararı alındığını, AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, geçtiğimiz günlerde basınla bir araya geldiği kahvaltı programında duyurdu.

‘Bu müthiş bir şey’

‘Benim Düzce için hayallerim var.’ diyen Keskin, “Kaynaşlı’da şu anda bir çalışma var. Belli bir rakımın üzerin de safran yetiştireceğiz. Örnek bahçeler yaptık. Bu seneki verilere göre 1 dönümden 22-23 bin TL para kazandılar. Müşterisi hazır. Fideleri hazır. Belli bir rakımda yetişiyor. Yani bir dönüm fın dık tarlasından ne kadar alıyorsanız… Bir dönüm safran tarlasından 22 bin TL alıyorsunuz. Bu müthiş bir şey.” diyerek safran üretiminin her açıdan cazip oluşuna dikkat çekti. 

‘Tüm ilçelere yayacağız’

Deneme üretiminde sağlanan başarının ardından diğer ilçelerde de benzer çalışmaların b u sene başlayacağını açıklayan Keskin, “Bu sene yerleri daha da çoğaltıp çevredeki tüm ilçelere yayacağız. Düzce Üniversitesi bununla ilgili çok önemli bizim için. Oradaki bir profesör hocamız bununla ilgili çalımalar yaptı. Düşünsenize insanların 1 dönümden 22 bin TL para kazandığını. Biz gelişeceğiz. İz büyüyeceğiz. Biz ekonomik açıdan da diğer illere bakarak daha şanslı duruma geleceğiz. Ben buna inanıyorum.” dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (7)
Ak partili 2 hafta önce
Düzce 1 sınıf tarım arazilerini niye koruyamadın Faruk özlünün yanında sessiz kaldın osbye verdin Mustafa başkan halk bunu unutmaz
Asabi 2 hafta önce
Masraflar ne oluyor? Çiftçi sigorta primi den haberiniz var mı? Senede 18 000 TL sadece prim var. Nasıl olacak?
DÜZCELİ 2 hafta önce
ne şeker pancarı bıraktınız ,ne mısır ,ne buğday ,gübrenin fiyatından haberin varmı mustafa bey
Vatandaş 2 hafta önce
Sayın Baskan tarımmı kaldı sayende 4 400 dönüm 1 sınıf tarım arazısı 1 osby gidiyor secimlerde görüşürüz
düzce li 2 hafta önce
siz o parayada göz dikersiniz nasıl ceplerinden ala bilirim diye gece gündüz plan yaparsınız demi
Şampiyon 2 hafta önce
Tarım arazisimi kaldı sayenizde …
DEVLET 2 hafta önce
İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ HANGİ İŞLERLE MEŞGUL Kİ ZİRAİ AÇIKLAMALARI SİYASİLER YAPIYOR
-1
hafif kar yağışlı