banner614

DÖRT YILDIR ARKEOLOGLAR İLE BERABER

banner619

"Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde, kazı alanından ayrılmayan ve "Badem" ismi verilen sokak köpeği, dört yıldır arkeologların maskotu haline geldi.

Düzce 07.06.2020, 13:30 08.06.2020, 12:56
2401
DÖRT YILDIR ARKEOLOGLAR İLE BERABER
banner785

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları ile bölgenin tarihi, gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor.

Antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma köprüsü gibi yapıların yer aldığı Konuralp Mahallesi'ndeki antik kent bölgesinde kazı yapan arkeologlar ve işçiler, 4 yıl önce alandan hiç ayrılmayan bir köpek gördü.

Yakın ve evcil davranışları ile alandaki herkesin dostu olan köpeğe "Badem" ismi konuldu.

Kazı çalışmaları başladığında işçilerin yanında sahada gezinen, molalarda ise yine onlarla dinlenmeye geçen Badem, geceleri de alandan ayrılmıyor ve sabah arkeologların yolunu gözlüyor.

"Badem, bu tarihi alanın bekçisi gibi oldu"

Uzun yıllardır Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde arkeolog ve bilimsel danışman olarak görev alan Düzce Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Bilir, 4 yıldır sevecen tavırlarıyla sevgilerini kazanan Badem'i kazı ekibinin beslediğini, köpeğin de kazı çalışmaları boyunca ekibin yanından ayrılmadığını söyledi.

Badem'in sadece gündüzleri değil, geceleri de alanda olduğunun altını çizen Bilir, şöyle konuştu:

"Badem, bu tarihi alanın bekçisi gibi oldu. Badem, bizim maskotumuz. Ekipteki herkes Badem için yanıp tutuşuyor, yemeklerini paylaşıyorlar, molalarda vakitlerini birlikte geçiriyorlar. Bu alanda 40 kişilik bir ekip çalışıyor. Badem nerede, dediğim zaman, Badem geliyor ve bütün aktivitelere iştirak ediyor."

Yorumlar (6)
Soner kafkas 8 ay önce
Karabasan gibi kasabanın üzerine çöktüler.türbeyi hamamı parkı okulu yıktılar.şimdide Bizans'ın artıklarını çıkarmakla meşguller .
Şahin 8 ay önce
Günün En güzel haberi
Sokak Hayvanları candır
Vatandas 8 ay önce
Kazilacak yeri güzel eseler
Tugba 8 ay önce
Haberciliğiniz muhteşem badem ismi konuldu falan. Bir araştırma yapsaydınız bari. Köpek sahipli biraz gezmeyi seven köpek. He bu arada köpek benim
nurten 8 ay önce
neyse köpüşünüz haber olmuş daha ne istiyorsunuz en azından sokak hayvanlarına da bir yararı olur
Ersan devay 8 ay önce
Ne sokak köpeği bizim kopegimzdir
-1°
parçalı az bulutlu