banner851

banner614

EFSANE İSİM HAYATINI KAYBETTİ

banner619

Düzce’de yaşayan çok sayıda Boşnak’ı üzen haber geldi. Sırbistan sınırları içinde Türk ve Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki; bir şehir ve belediye merkezi olan Yeni Pazar’ın ilk kadın belediye başkanı olarak seçilen ve simge haline gelen Gusinac hayatını kaybetti.

banner846
Düzce 27.10.2020, 16:20
3913
EFSANE İSİM HAYATINI KAYBETTİ
banner844

Birçok farklı millettin bir arada ve huzurla yaşadığı Düzce’de yaşayan Boşnak vatandaşları üzen haber geldi. Sırbistan sınırları içinde Türk ve Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki; bir şehir ve belediye merkezi olan Yeni Pazar’ın ilk kadın belediye başkanı olarak seçilen ve bir Boşnak simgesine dönüşen Gusinac’ın 24 Ekim 2020 tarihinde geçirdiği uzun bir hastalık sürecinin ardından hayatını kaybetti.

Sancak eyaletinin sıkıntılı zamanlarında, Sırbistan sınırlarında kalan Yenipazar’ın Belediye Başkanlığını yaptığı ifade edilen Gusinac’ın vefatına ilişkin sosyal medya üzerinden hizmetlerini ve kendisini anlatan taziye mesajları yayımlandı.

PROF. DR. VASVIJA GUSİNAC KİMDİR?

Yeni Pazar’ın ilk kadın belediye başkanı, Gusinac aslen Gosineli olup, Gosineli Ali Paşa’nın torunudur. İngiliz dili ve edebiyatı profesörü Gusinac, 20 Ağustos 1948’de Tutin’de doğmuş ve 1962’den beri Yeni Pazar’da yaşamıştır. Boşnak Ulusal Sancak Konseyi’nin kurucularından olmuş ve çok sayıda uluslararası konferansa katıldmıştır. Aynı zamanda 1995 ve 1996’da Sandžačke novine’nin (Sancaz Gazetesi) kurucusu ve genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Gusinac, 5 Ekim 2000 tarihinde Novi Pazar belediyesinin başına geçen ilk kadın ve demokratik olarak seçilen ilk belediye başkanı oldu. Bu görevini 2004 yılına kadar sürdürdü.

Gosineli Ali Paşa, 1878 yılında Berlin’de Gosine kasabası ve çevresinin Karadağ’a verilmesi üzerine bölgenin önde gelen isimlerinden ve mutasarrıf olan Gosineli Ali Paşa, devletten ayrı bir ordu kurarak Nokşik Köyü meydan muharebesinde Karadağ ordusunu mağlup etmesiyle tarihe geçmiştir. Burada kurulan mahalli idare Berlin kararlarını tanımadıklarını ilan edip 1912’deki Balkan Bozgunu felaketine kadar Osmanlı’ya bağlı olarak varlığını sürdürmüştür.

Yorumlar (0)
açık