banner851

banner614

“FİYAT EN AZ 18 TL OLMALI!”

banner619

Düzce’de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta fiyat bekleyişinin devam ettiği şu günlerde üreticilerin emeklerinin karşılığını alması gerektiği yönünde sık sık açıklamalar yapan Düzce Ziraat Odası’nın kapısını çaldık ve Başkan Ramazan Öztürk ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Öztürk, fiyat konusunda, “Hükümetin 18 liradan aşağı bir fiyat belirlememesini istiyoruz.” derken, hasat öncesi üreticileri de “Emanete fındık vermeyin” uyarısında bulundu.

banner846
Düzce 12.07.2019, 16:08 12.07.2019, 18:21
1213
banner844

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık üreticilerinin merakla beklediği rekolte ve fındık fiyatları hakkında Öncü Haber’e konuştu. Oda Başkanı Öztürk sözlerine, “Düzce Ziraat Odası olarak 2019 yılı fındık üreticilerimize hayırlı, kazançlı olmasını diliyoruz” diyerek başladı. Fındık fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini söyleyen Öztürk, Düzce’de rekolte sayısının geçen yıla oranla artış gösterdiğini belirtti.“Fındık fiyatı en az 18 lira olmalı”


Rekoltenin yüksek olmasının çiftçiyi mutlu etmesi gerekirken, açıklanan düşük fiyatlar yüzünden sevincin yerini hüsranın aldığına işaret eden Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Her şeyden önce çiftçilerimizin ve bizim hükümetten beklentimiz fiyatların geçen sene olduğu gibi Kasım Ayı’nda açıklanmasını istemiyoruz. Valilikteki komisyonda işçi yevmiyeleri 85 lira olarak açıklandı. Fakat biz fındığı kaç liradan satacağımızı bilmiyoruz. Bakanlıktan ricamız Temmuz ayının sonuna kadar fiyatın mutlaka açıklanmasıdır. 2018 yılına göre maliyetlerimiz yüzde 60-70 civarında arttı. Kullanılan ilaçlar, gübre ve işçilik gibi nedenlerden dolayı. Hükümetten bu maliyet artışını göz önünde bulundurarak 18 liradan aşağı bir fiyat belirlememesini istiyoruz.”

“Fındık rekoltesi arttı”

Rekolte sayımının nasıl yapıldığına ilişkin de bilgiler veren Öztürk, Düzce’de geçen yıla oranla ortalama yüzde 35 oranında artış beklendiğini ifade etti. Öztürk, şunları kaydetti:

“Rekolte çalışmalarını iller bazında kurulan komisyonlar yapar ve Ankara’ya bildirir. Biz de çalışmalarımızı tamamlayıp sonuçlarımızı Ankara’ya bildirdik. Buna göre rekoltemizin 2018 yılına göre yüzde 30-35 civarında yüksek olacağını tahmin ediyoruz.”

“Çocuklar, çocukluklarını yaşasın!”

Çocuk işçi çalıştırılması ve mevsimlik işçilerin sorunları hakkında da konuşan Düzce Ziraat Odası Öztürk, şunları aktardı:

“Çocuk işçilerinin çalıştırılmaması konusunda elimizden geldiğince çalışmaları yapacağız. Çocuklar çocukluklarını yaşamalılar. Bu konuyu Düzce Valiliği’nde yaptığımız toplantıda da konuştuk, gereken özeni göstereceğimizi belirttik.”“Devletimizin çalışmalarından memnunuz”


Mevsimlik tarım işçilerinin şartlarının iyileştirilmesine yönelik yürütülen çalışmaları da anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Valiliğimiz, emniyet müdürlüğümüz ve kaymakamlıklarımız tarafından başta barınma, beslenme gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapıldı. Belirli toplanma alanlarında kalıp oralardan bahçelere dağılacaklar. Köylere gidecek olan işçilerin ihtiyaçlarını da çiftçilerimiz karşılamakta. Devletimizin mevsimlik işçilerin çalışmalarında desteklerinden memnunuz. Gelen işçilerden çocuklarına kadar sağlık sorunları, eğitim ihtiyaçları Düzce Valiliği tarafından oluşturulan bütçeden karşılanıyor.”“Çiftçilerimizden emanete fındık vermemelerini bekliyoruz”


Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, sözlerini tamamlarken fındık üreticilerini şu sözlerler uyardı:

“Çiftçilerimizden emanete fındık vermemelerini bekliyoruz. Emanete verdikleri yerle aralarında fiyat konusunda anlaşmazlık çıkıyor. Yılbaşına doğru fiyatın yükselmesi için emanete fındık verilmemeli.”

Haber: M. KADAŞ

 

Yorumlar (11)
Bir a 2 yıl önce
Boş yorum yapmayın ziraat Odası aidat larınızı çabuk ödeyin yönetim tatile çıkacak boş yapmayın
Akya,ılı 2 yıl önce
Devlet 18 lira verse 20 lira isteriz birde mısır buğday ekenlers bakın fiatları hep yerinde Allah için fınxığın fiatı 9 lira 10 lira yeter Allah berskst vedsin
Misafir 2 yıl önce
Bence 8 tl yeter alişmişsiniz yan gelip yatmaya bakın adamın 5 dönüm tapulu yeri var 40 dönüm fındıklı k ormanı kes fındıklı k yap sonra fındık para etmiyor esas parayi çoğu ahirette görecek.bunları denetleyecek merciler de gorecek
Aktazılı 2 yıl önce
Devlet 18 lira verse fındığa bu sefer 20 lira olsun deriz esasen fındığın fiatı Allah için 10 lira yeter yediğimiz buğdaya mısıra bakalım hep yerinde sayıyor
Fındıkcı 2 yıl önce
Ne18keçen senenin kaybı var busene gübre maliyet ne kadardır haberin varmı Fındıkçı findığa atmaya gübre alamıcak böyle giderse rekoltesi düşer fındığın fındık fiyatı blirlenmeden işçi yevmiyeleeini neye göre belirlediniz herkes şov yapıyor
vatansever 2 yıl önce
fındıkçı devletin ormanlarını katledip dikerek devlete verdiğiniz kayıp ne olacak? vergi vermeden destekleme alarak verdiğiniz kayıp ne olacak? millet anadoluda taşı toprağı yararak tarım yaparken siz senede 1 ay çalışarak hala aç ve sefil rölü oynamaktan utanmıyormusunuz? karaktersiz onursuz yaşamayı ne kadar çok seviyorsunuz.
çelik 1963 2 yıl önce
Emanete fındık vermeyin diyorsunuz üretici düğün yapacak bayramlar oldu okullar acılacak ama üreticin bağlı olduğu oda hiç varlık gösterip üreticiye maddi destek olma yolunda bir calışma yapmıyor. Üretici nasıl bu ekonomik koşullarda ayakta kalsın.Niye odalar olarak ucuz kredi desdeklemesinde bulunmuyorsunuz.Sadece konuşmakla secimden secime hatırlanma olmuyor bu işler başkanım.Tuzu kuru olanların konuşması çok kolay dır.
çelik 1963 2 yıl önce
Başkan oturduğunuz yerden fiyat belirliyorsunuz üreticiye de inandırıyorsunuz.Sonuc hep hüsran oluyor. Bu durumu tüm fındık sektöründeki paydaşlarla acıklasınızda insanlar umutsuz bekleyişleri olmasın başkanım.
Aa 2 yıl önce
Vekillerimiz 20 TL istiyor, siz hangi akılla 18 diyorsunuz? Kime çalışıyorsunuz???
Absot 2 yıl önce
Üye olmadığımız yere üyelik aidatı ödüyoruz bir de vekiller 20 diyor bu 18 diyor demek ki kalan 2 lirayı cebe indirecek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın