banner851

banner614

HAYVAN HAKLARI VE YASALAR ÇALIŞTAYI YAPILDI

banner619

Düzce’de sürekli gündem haline gelen sokak hayvanları ile ilgili bugün Düzce Belediyesi Meclis Binası’nda bir çalıştay gerçekleşti. Ulviye Dikmen ve Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş’ın açılış konuşmalarını yaptığı çalıştayda, Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Genel Başkanı Timur Ugan konuşma yaptılar. Çalıştayda, sokak hayvanlarının sorunları ve bu sorunlara çözüm alternatifleri tartışıldı.

banner846
Düzce 21.07.2019, 16:57 30.07.2019, 17:10
1085
banner844
Hayvan hakları, sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili bilgilendirme ve sunumların yapıldığı Düzce Hayvan Hakları ve Yasalar Çalıştayı, bugün Düzce Belediyesi Meclis Binası’nda gerçekleştirdi. Çalıştayda, Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş ve Ulviye Dikmen açılış konuşmaları yapıldı.
 
Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Genel Başkanı Timur Ugan da yaptığı konuşmada Düzce’de yaşanan sel felaketine ilişkin geçmiş olsun dileklerini ileterek şöyle konuştu:

“Akçakoca’da sel nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hızla kirlettiğimiz dünyamızda ne temiz hava bıraktık ne temiz su bıraktık ne de temiz orman bıraktık. Suların yataklarını değiştirdik, dereleri betonlara hapsetmeye kalktık, fay hatlarının üzerine evler inşa ettik. Sonra doğal afet diyoruz. Bu canların tamamı insan hatalarının kurbanları.”
 


Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş, çalıştayla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TBMM’de 12 vekilden oluşan bir komisyonun hayvan haklarıyla ilgili bir yasa hazırladığını belirten Altıntaş, “Sokak hayvanlarının sorunları için hangi önerileriniz nelerdir?” sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:
“Barınağı olmayan belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için sayıları sürekli artıyor. Çözüm olarak bu belediyeler dağlara, çöplüklere bırakıyorlar. Orada hayvanlar vahşileşip tekrar geliyor. Asıl çözüm her ilde ilçede barınak olması ve buralarda kısırlaştırılması. Hayvanseverler etraflarında çok olmasını ister ama hayatlarını sağlıklı yaşamaları gerekiyor. Bu hayvanların yaşaması için yeterli bütçeye kimse sahip değil. Yapmamız gereken şey kısırlaştırıp sayılarını azaltacağız. Faruk Özlünün girişimiyle yapılan hayvan hastanesi ve rehabilitasyon merkezi açılırsa hızlı bir şekilde kısırlaştırma yapılır. Böylelikle hayvanlardan tedirgin olanlar da rahatlamış olacaklar. Sürü halinde gezen hayvanlar insanımızı korkutuyor. Tüm belediyelere düşen iş Düzce Belediyesinin öncülüğünde çözüm arayıp bulmak. Bu çalıştayın amacı da bu.”

Yorumlar (20)
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
İnsanlığın gereği muhtaç canlıları korumaktr ama belediye üzerine düşeni yapmyor.Hayvanları evinde bak diyen süser onları sokaklara biz mahkum etmedik!Bastığın yerdeki bitkinin karıncanın hakkını Allah soracaken, acliktn kapında kıvranan ha
öğrenci 2 yıl önce
Üniversitede neredeyse tüm fakültenin kapılarında 8-10 tane var...sayıları 1 yada 2 olunca sıkıntı yok da..Sen tek isen onlar 10 taneyse kesin saldırıyorlar..Çok da ürüyorlar maelsef ne yapmalı bilemedim..
Nrsn keles 2 yıl önce
Herkes biraz su ve mama verse sevgi gösterse onlarin yasam hakkina saygi duyulsa sikayet etmek cok kolay bu dünya sadece insanlara ait degil onlarinda sevgiye ilgiye ihtiyaci var cok mu zor yazik insanlara cok kötüsünüz
belediyeler beceremiyor 2 yıl önce
Belediyeler bu işi yapamıyor, sav saklıyorlar, Her belediyenin sokak hayvanlarını bakacağı, kısırlaştıracak bir tesisi olmalı. 2010 yılında Gölyakada da yapıldı ancak belediye işe ciddi yaklaşmadı, olan devletin parasına oldu.
Hekim 2 yıl önce
Atatürk Devlet Hastanesinin içinde çok var yoğunluğun çok olduğu bölgelerdeki hayvanları barındırabilirlerse sorun çözülebilir.
Misafir 1 i 2 yıl önce
Emeği geçen herkese katılımcılara teşekkür ediyorum
Burada Sadece kendilerinin yaşama hakkı olduğunu sanan tipler o Sokaktaki hayvanlar inanın sizlerden zararsız.
Şaduman Çakır 2 yıl önce
Bu insanlarımız çocuklarını hayvanlardanmı dışarıda oynatamıyorlar acaba tecavüzcüzcülerden mi soruyorum kendilerine
Vatandaş 2 yıl önce
Denize vuran Aylın bebeğin hakkınıda savunsaydınız daha inandırıcı olurdunuz.Mutlaka hayvanlar bize Allahın emaneti.Koruyalım.Fakat İnsanlarada zararları varsa gerekli önlemleri yetkililer almalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
açık