banner851

banner955

HER KIŞ BÜYÜK ZARAR VERİYOR

Düzce’de kış aylarında sık yaşanan don olayı tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilerken, fındık üreticilerine tarım sigortası yaptırmaları çağrısında bulunuldu.

Düzce 22.11.2022, 12:30
1423
HER KIŞ BÜYÜK ZARAR VERİYOR

Yaklaşan kış ayları öncesi Düzceli fındık üreticilerinin don kaynaklı zarara uğramaması için önemli uyarılar geldi.

Ziraat odası yetkililerinden yapılan açıklamada, fındıkta, Devlet Destekli Tarım Sigortası döneminin 1 Kasım itibarıyla başladığı anımsatıldı.

Son yıllarda fındıkta zirai don ve fırtına hasarları yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, üreticilere, zaman geçirmeden ürünlerini tarım sigortasıyla güvence altına almalarını tavsiyesinde bulunuldu.

Sigortanın çiftçilerin yararına olduğuna işaret edilen bilgilendirmede, şunlar kaydedildi: "Fındık üreticilerimiz iklimsel afetlerin neden olduğu ve hemen hemen her yıl ürünlerinde az veya çok kayıplara neden olan, don, fırtına, sel, heyelan ve dolu gibi riskleri yaşamaktadır. Bu nedenle ürünlerinde oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir. Bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ilerideki günlerde yaşanacak afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır."

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız